Hamilelikte Yürüyüş Yapmanın Önemi ve Faydaları

27.03.2018
105
Hamilelikte Yürüyüş Yapmanın Önemi ve Faydaları

Hamileler Yürüyüş Yapabilir Mi?

Hamilelik, kadınlarda hem fiziksel, hem ruhsal birtakım değişikliklere neden olur. Anne adayının fiziksel ve ruhsal açıdan formda kalabilmesi, kendini iyi hissetmesi ve konforlu bir hamilelik geçirebilmesi için egzersiz ve yürüyüşler yapmalıdır. 
Bazı durumlarda egzersizler gebeler için yorucu gelebilir. Fakat hamilelikte yürüyüş yapmak için özel ekipmanlara ve planlama yapmaya gerek yoktur. Hamilelikte yürüyüş yapmak için yapmanız gereken tek şey rahat bir çift yürüyüş ayakkabısı edinmek ve belirlediğiniz saatlerde yürüyüş yapmaktır. Yürüyüş egzersizlerinizi doktorunuza danışarak ve tavsiyelerine uyarak yapabilirsiniz. Yürüyüş yapmak sizi zinde tutar, kan dolaşımınızı düzenler, size moral verir ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. 
 

Gebelikte Yürüyüş Yapmanın Önemi

Anne adayının yürüyüş yapmasının oldukça çok faydaları bulunur. Anne adayı dokuz ay boyunca hareketsiz kalmak veya minimum hareketle yetinmek yerine yürüyüş yaparak, kaslarını güçlendirir, varis oluşumunu önler, kolay ve rahat bir doğum için ön hazırlık yapmış olur. Unutulmamalıdır ki hareketsiz bir hamilelik dönemi geçirmek, aşırı kilo almaya sebep olduğu gibi bazı sağlık sorunlarına ve ağrılı bir hamilelik geçirmenize de sebep olur.
 

Hamilelikte Yürüyüş Yapmanın Faydaları

 • Hamilelikte yürüyüş yapmak kondisyonunuzu artırır. Fiziğinizi düzgün tutmanıza yardımcı olur, kan dolaşımını hızlandırır, kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olur.
 • Hamilelikte yürüyüş egzersizleri anne ve bebekte kilo kontrolüne yardımcı olur. Doğumun sağlıklı gerçekleşmesine yardımcı olur.
 • Hamilelikte düzenli yürüyüş yapmak diyabet riskini en aza indirir.
 • Hamilelik boyunca düzenli olarak yürüyüş yapanlarda gebelik zehirlenmesi riski en aza iner. Yürürken kan basıncınız düzene girer, yüksek tansiyon riski ortadan kalkar, aynı zamanda kolesterolünüzü kontrol altında tutar. 
 • Hamilelikte en sık karşılaşılan sorunlardan birisi de, anne adaylarının stres riski altın olmalarıdır. Stres hamileliğin en temel sorunlarından birisidir. Vücudun salgıladığı yüksek düzeydeki hormonlar anne adayında strese neden olabilir. Yürüyüş yapmak stersele başa çıkmanın en kolay ve ucuz yoludur. Yürüyüş yapmak vücutta endorfin hormonunun artmasına neden olur. özellikle kendinizi iyi hissettiğiniz zamanlarda yapılan yürüyüşler çok daha fayda sağlar.
 • Özellikle ilk doğumunu yaşayacak olana annelerin en korktukları şeylerin başında doğumun gerçekleşmesi anıdır. Yürüyüş yapmak normal doğum yapma şansınızı artırır. Ayrıca yürüyüş yapan hamileler, yapmayanlara göre daha ağrısız bir doğum yaparlar.

 

Yürüyüşe Hamileliğin Hangi Döneminde Başlanmalıdır?

Temel olarak hamilelikte yürüyüşe başlamanın herhangi bir dönemi ve zamanı yoktur. Onun için hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren yürüyüşlere başlayabilirsiniz. Ama her şeyde olduğu gibi yürüyüşlere başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve onun tavsiyelerine uyarak yürüyüşlere başlamalısınız. 
 

Hamilelikte Yürüyüşler Hangi Periyotlarla, Ne Zaman ve Ne Kadar Yapılmalıdır?

Doktorunuz farklı bir takvim önermediyse, hamileliğiniz süresince haftada üç gün yürüyüş yapmak yeterli olacaktır. Yürüyüş için günün herhangi bir saatini seçebilirsiniz. Fakat mevsime bağlı olarak yaz aylarında günün daha serin olan sabah ve akşam saatlerini, kışın ise günün daha sıcak olan öğle vakitlerini tercih edebilirsiniz. Fakat özellikle sabah erken saatlerde yürümek size zindelik verir.
Hamilelikte yürüyüş tavsiyesi çalışan anne adayları için geçerli olmayabilir. Çünkü çoğu anne adayı hamileliklerinin son anına kadar çalışmayı tercih ediyorlar. Tabi bu durumda yürüyüş yapmak için yeteri kadar zaman ve enerjiniz kalmayabilir. Ama hemen karamsarlığa kapılmayın, yürümeye vakti olmayan annelerimiz için de birkaç küçük tavsiyemiz var.
 • İşyerinde asansörü kullanmak yerine merdivenleri kullanabilirsiniz.
 • Çalıştığınız iş yerinde küçük 15’er dakikalık molalar vererek, işyerinin koridorunda yürüyüşler yapabilirsiniz.
 • Akşamları iş çıkışında bir – iki durak önce inerek eve kadar yürüyüş yapabilirsiniz.
 • Market alışverişleri yürüyüş yapmak için iyi bir fırsattır. Hamileliğiniz boyunca market alışverişinizi kendiniz yapabilirsiniz. Fakat ağır torbaları taşımak için eşinizi de mutlaka yanınızda getirmeyi unutmayın 
 • Özellikle hafta sonları yürüyüş yapmak için ideal zamanlardır.
 • Akşam yemeklerinden sonra televizyonun karşısında oturmak yerine eşinizle kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. 

 

Hamilelikte Yürüyüş Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Hamilelikte yapabileceğiniz en mükemmel egzersiz yürüyüş yapmaktır. Fakat yürüyüş yaparken bilmeniz gereken konulara dikkatinizi çekmek isteriz.
 • Yürüyüşe çıkıyorsunuz, maratona değil. Kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız, o tempoda yürüyün.
 • Vücudunuzun aşırı ısınmasına müsaade etmeyin. Vücut ısısının yükselmesi, karnınızın etrafında kasılmalara neden olabilir. Yürüyüş yaparken nefes nefese kaldığınızı, aşırı terlediğinizi hissederseniz yürüyüşe ara vermeyi unutmayın.
 • Yürüyüş yaparken yanınızda mutlaka su bulundurun. Vücudunuzun su kaybını önlemek için belirli aralıklar su içmeyi unutmayın.
 • Hava çok sıcak ve nemli ise, yürüyüşlerinizi alış veriş merkezlerini dolaşarak yapabilirsiniz.
 • Eğer güneşli havada yürüyüş yapacaksınız, cildinizi güneşin zararlarından korumak için güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Hamileliğinizin ilerleyen safhalarında göbeğiniz iyice çıkacağı için, vücudunuzun ağırlık merkezi değişecektir, bu durumu göz ardı etmeden yürüyüş yapın ve daha dikkatli olun.
 • Yürüyüş yapmak için kesinlikle sandalet, terlik vb. şeyler giymeyin, mutlaka bir çift rahat yürüyüş ayakkabısı edinin.
 • Yaz hamileliği geçiriyorsanız, yürüyüş esnasında mutlaka şapka giyin veya yanınızda şemsiye bulundurun.
 • Yürüyüş yaparken müzik dinlemek gerçekten çok zevklidir. Fakat kalabalık yerlerde yürüyüş yaparken daha dikkatli olmakta, hatta müzik dinlememenizde yarar vardır.
Unutmayın yürüyüş yapmak eğlencelidir. Keyif almayı unutmayın!
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.