İdeal Baba Olmak

27.12.2014
60
İdeal Baba Olmak

Bebek İçin İyi Bir Baba Nasıl Olmalı?

Eski dönemlerde baba faktörü çok kült bir yapı olarak bilinirdi. Bebeğin doğumundan yetiştirilmesine kadar bakımıyla ilgili hiç bir görevi üstlenmeyen babalar, çocuklarına yeterli oranda şefkat göstermeyi de ihmal ediyorlardı. Ancak günümüz şartlarında bu durum çok değişti. Artık babalarda anneler kadar bebeğin bakımıyla ilgileniyor. Modern zamanlarda en az baba kadar evin geçiminde katkı sağlayan anne modeli sayesinde, bu durum tetiklenmiş oldu. Eskiden eve bakmakla görevli olan baba geçim sıkıntıları ve ihtiyaçların giderilmesi ile ilgileniyor ve evde gerçekleşmesi gereken rutin olaylarla hiç ilgilenmiyordu ve iş dağılımı bu şekilde oluşuyordu. Oysa günümüzde anne ve baba bebeğin geleceği için çalışmak zorunda ve evde bakıcılara emanet edilen çocuklar akşamları baba ve anneye emanet. Bu durumda en az baba kadar yorgun ve stresli olan anne, bebeğin bakımını eşit şekilde babaya da emanet ederek biraz olsun yükünü hafifletmiş oluyor.

Burada babalara ve baba adaylarına çok büyük görevler düşüyor. Özellikle çağımızın modern babaları, bebekleriyle birlikte daha çok vakit geçiriyor ve bu durum baba çocuk ilişkilerine çok büyük katkı sağlıyor.

 

Modern Babalar

Modern bir baba her zaman sorumluluklarını bilen ve ailesine çağın gereklilikleri doğrultusunda ilgi gösteren bir babadır. İnsanların birbirinden duygularını sakladığı geçmiş dönemlerin aksine, artık aile figürü daha açık bir yapı ve insanlar beklenti, istek ve arzularını daha kolay dile getirebiliyorlar. Hal böyle olunca aile yapısı içerisinde herkese eşit roller düşüyor. Özellikle bebeğin hayata girişiyle birlikte sorumluluk ve iş yapısı çok değişiyor, bu durumda bebekle ilgilenmesi gereken modern babalar, bebeğin mamasını hazırlayıp yedirebiliyor, altını değiştirebiliyor, onu dışarıda gezdirebiliyor ve banyosunu yaptırabiliyorlar. Bu sayede hem aile yapısı güçlenmiş oluyor, hem de baba eskiden olduğu gibi korkulacak bir yapı olmaktan çıkıyor.

Bu konuda erkeklerin basit bir temel eğitim almaları şart, genellikle sert yapıdaki bir erkeğin bu yapıya geçmesi zor olabiliyor. Ancak bu gibi durumlarda profesyonel destek ile babaya çağın gerektirdiği sorumluluklar öğretiliyor ve baba bu şartlara göre kendini yeniden şekillendirerek aile yapısını oluşturuyor. Burada babanın aile reisi fonksiyonunun önüne geçmemek ve onu lider olarak kabul ederek hareket etmek gerekiyor. Erkekler lider olduklarını hissettiklerinde onlara cam bile sildirseniz yadırgamayacaklardır. Özellikle bebeğin bakımında ona çocuğun ona ait olduğu ve ona muhtaç olduğu izlenimleri verilerek psikolojik eğitimler verilmektedir. Bu sayede baba eve bakma görevini anneyle bölüşerek, bebeğin bakımının yarısını seve seve üstlenecektir. Anne çalışmıyor olsa bile çağımızın babaları bebekleriyle ilgilenmeyi bir iş olarak görmüyor, stres atmak için duygusal bir dinlenme aracı olarak kabul ediyorlar.

Yapılan araştırmalara göre evlerini ve işlerini düzenli bir şekilde idare edebilen babaların daha mutlu olduğu ortaya çıkmıştır. Bebek eve girdikten sonra işyerinde yaşanan tüm olumsuzlukların bir şekilde bertaraf edilerek eve tüm sıkıntılardan arınarak gelebilen babalar, hem bebekleriyle hem de eşleriyle daha fazla ilgilenme fırsatı bulmaktadır.

Bebeğinizin de sizden örnek alarak hayatını planlayacağını unutmayın ve ona iyi örnek olacak şekilde davranışlar sergileyin. Bu sayede hem aile birliğiniz sağlam olacak hem de mutlu bir bebek yetiştirmiş olacaksınız.  Unutmayın bebeğinizle geçirdiğiniz vakit hayatınız boyunca bir daha tekrarlanmayacak. O yüzden onunla büyüme aşamasında geçirdiğiniz tüm zamanların tadını çıkartın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.