İlerleyen Yaşlarda Uyku Sağlığı

28.12.2014
50
İlerleyen Yaşlarda Uyku Sağlığı

Yaşlılıkta Uyku Sağlığı

Yaşlılar için sağlıklı bir yaşam sürmek yaşam kalitesinin devam etmesi için çok önemlidir. Özellikle yaşın ilerlemesine bağlı olarak yaşam temposunun düşmesi ve daha az yoğun bir yaşam sürmek, uyku sağlığının düzene girmesine engel olabiliyor. Yaşlıların daha az uyku ihtiyacı olduğu bilinmektedir.

Yaş ilerledikçe uyku prensipleri de değişime uğrar. Derin uykuya dalabilme alışkanlıklarında azalmalar görülür ve erken uyuma ve çok erken uyanma durumları görülür. Ancak bazı durumlarda çok az uyku yeterli olmayabilir ve gün içerisinde yapmak zorunda olduğumuz rutin aktiviteleri engelleyebilir. Az uykuya bağlı olarak görülen halsizlik ve olumsuz semptomlar yaşlılığın getirdiği bir durum değildir. İnsanlar her yaş grubunda yeterli oranda dinlenmeli ve uyumalıdır.

Özellikle yaşlılık döneminde kaliteli ve yeterli uykunun önemi çok büyüktür. Hafıza yeterlilikleri, konsantrasyon ve bağışıklık sisteminin sağlıklı şekilde işleyebilmesi için düzenli uykunun önemi çok büyüktür. Sizler için hazırlamış olduğumuz uyku problemlerine karşı önlemleri, detaylı şekilde inceleyerek ve uygulayarak, uyku sorunlarınızı kısa süre içerisinde kolaylıkla çözebileceksiniz.

 

Yaşlılıkta Uyku Problemlerini Çözebilme Yöntemleri

* Gençler ve yaşlılar günün geç saatlerinde çok fazla çay, kahve içerek kafein tüketirlerse gece uykusuzluk problemiyle karşı karşıya kalabilirler. Bu nedenle uykusuzluk sorunlarıyla karşı karşıya kalmamak için akşam saatlerinde çok fazla çay, kahve ve çikolata tüketilmesi uykunuzu kaçıracağından, kafeinli ürünlere sınırlama getirmelisiniz.

* Uyku saatinize yakın alkollü içecekler tüketmek derin bir uyku çekmenize engel olacaktır.

* Özellikle sağlıklı bir beslenme programı deliksiz uyumanın ilk önceliğidir. Gece öğününü asla unutmayın, rahat ve tok bir mide rahat uyumanızı sağlayacaktır. Ayrıca uyumadan önce tüketilen süt daha rahat uyumanızı sağlar.

* Ayrıca geç tüketilen akşam yemeklerinde ağır yemekler yerseniz bütün gece bu yemeklerin meydana getirdiği şişkinlik ile uğraşırsınız ve uyku düzeniniz alt üst olur. Özellikle baharatlı yiyecekler hazımsızlığın en önemli nedenlerinden biridir. Bu nedenle uyumadan en az 3 saat önce yemek yenmeli ve akşam yemeklerinde hafif gıdalar tüketilmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.