İstenmeyen Tüylerden Kurtulmanın Yolları

20.12.2016
78
İstenmeyen Tüylerden Kurtulmanın Yolları

İstenmeyen Tüylerden Doğal Yollarla Kurtulmanın Yolları 

Bakımlı olmak, günümüz kadınlarının vazgeçilmezi haline gelmiştir. Bununla birlikte kadınların, hatta erkeklerin bile, kişisel bakımları için, geçirdikleri zaman olmazsa olmazlardan sayılmaktadır. Durum böyle olunca, çoğu kişi hem zaman yönünden, hem de ekonomik yönden daha pratik gelen çözümler aramaktadır. Özellikle, bayanların kişisel bakımlarında daha çok önem verdikleri bir hususta, istenmeyen tüylerden kurtulmaktır. Biyolojik olarak tüylerin oluşumu, kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Yani, bazı kişilerde daha yoğun ve koyu renkli tüyler oluşurken, bazılarında ise, açık renkli ve belirgin olmayacak şekilde azdır.

İnsanın yaradılışı gereği, zaten vücudun her yerinde belli oranda tüy olması normal sayılır. Ancak, kimi insanda aşırı derece görülen tüylenme, günlük yaşantıya da etkilemektedir. Vücuttaki aşırı tüylenmenin birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; hormonol değişiklikler, polistik over sendromu, insülin direnci, böbrek üstü bezlerinde görülen tümör ve cushing hastalığı olarak sıralayabiliriz. İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en bilinen yöntemleri arasında, epilasyon cihazları kullanılması, tüy dökücü krem kullanılması, traşlama yapmak, ağda yapmak, tüylerin yakılması gibi ekonomik ve geçici olarak çözüm getirmekle beraber, ayrıca lazer epilasyonla da, maliyetli fakat daha kalıcı çözümler elde edilmektedir.

 

Tüylerden Kurtulmada Kullanılan Doğal Çözümler ve Bitkisel Kür Tarifleri

Bilinen bu yöntemlerin dışında, istenmeyen tüylerden doğal yollarla kurtulmak da mümkündür. Hem maliyeti azaltan, hem daha az tahriş etkisi olan ve tüyleri çıkarken zayıflatan birçok tüy azaltıcı-giderici doğal yöntemler bulunmaktadır. Şöyle ki;

  • İplik Yöntemi : İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en ekonomik yollarından birisi olup, halen birçok kadın tarafından tercih edilmektedir. Bu yöntemin uygularken, ipek veya koton iplik kullanılabilirsiniz. Bir parça ipi kopardıktan sonra, ikiye katlayıp, tekrar iki ucunu birbirine bağlayın ve dairesel hareketlerle istenmeyen tüyler üzerinde döndürerek, tüyleri köküyle birlikte alabilirsiniz. Bu yöntemle, tüylerin yeniden büyümesi 6 hafta kadar sürer ve cildiniz çok fazla tahriş olmaz.
  • Ponza Taşı Kullanımı : Düzenli bir şekilde banyoda, ponza taşını hafif hafif ellere veya bacaklara ovarak uygulayabilirsiniz. İstenmeyen tüylerden böylece kolaylıkla kurtulabilirsiniz.
  • Ev Yapımı Peeling Yöntemi : İlk olarak, zerdaçal tozu, besan unu (nohut unu) ve suyu karıştırarak, hamur şeklinde bir karışım haline getirin. Bu karışımı, tüylenme olan bölgeye, hafifçe ovarak sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra, ılık su ile yıkayın ve karışımın istenmeyen tüylerinizi nasıl zayıflattığını ve zamanla yok ettiğini göreceksiniz.
  • Şeker – Bal – Limon Karışımı Yöntemi : Burada, bal limon ve toz şekeri iyice karıştırdıktan sonra, hafif bir ateşte ısıtın. İstenmeyen tüylerin üzerine sürerek uygulayın ve selofan yardımıyla tüyleri alabilirsiniz. Ancak bu, biraz acı veren bir yöntemdir ve bu doğal yöntemi uygularken, istenmeyen tüylerin çok uzun ve yoğun olmaması gerekmektedir.
  • Yumurta Akı ile Kür Yöntemi : İstenmeyen tüylerden doğal olarak kurtulmanın bir yolu da, yumurtanın sarısını ayırdıktan sonra, sadece akıyla birlikte, biraz mısır unu ve toz şeker ile akışkanlığı olmayan bir karşım elde edebilirsiniz. Bu karışımı maske gibi, tüylenme olan bölge sürüp, kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra, masaj yapar gibi hafif hafif yıkayabilirsiniz. Bu kürü haftada dört kez uygulayarak, istenmeyen tüylerinizde azalma olduğunu görebilirsiniz.
  • Limon ve Tuz Karışımı Yöntemi : Limon suyu ve tuzu karıştırarak, ağda veya epilasyon yaptıktan sonra, tüy köklerine sürebilirsiniz. Bu karışım ağdadan sonra uygulandığında, tüy köklerini yaktığı için, istenmeyen tüylerde azalma görülecektir.
  • Bal ve Limon Karışımı Yöntemi : Bal ve limon suyu iyice karıştırıldıktan sonra, istenmeyen tüylerin üzerine sürülür ve hafifçe ovulur, yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra, ılık su ile yıkanır. Bu karışımı haftada iki kez uygulayıp, istenmeyen tüylerin gözle görülür bir şekilde azaldığı görülecektir. 
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.