Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

13.06.2016
68
Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Kısırlık Nedir?

Kısırlık (infertilite) daha önce hiçbir şekilde gebelik oluşmamış ve gebelik oluşmasında problem olması durumudur. Çiftlerin kısırlıkla karşılaşma oranı civarındadır. Bu oranın yarısı kadına ait kısırlık nedenleriyle ortaya çıkar.

 

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Kısırlık probleminin P’si kadın kaynaklı olmaktadır. Kadında kısırlığa neden olan birçok faktör bulunmaktadır.

Kadında kısırlık nedenleri arasında bir de periton hastalıkları vardır. Yumurtalıkların ve rahim üzerini örtmeye yarayan karın zarına periton denir. Bu zarda meydana gelen hastalıklar ise periton hastalıklarıdır ve kısırlığın nedenleri arasında yer alır. Eğer kadın daha önceden enfeksiyona bağlı bir hastalık geçirmişse karın zarında yapışıklık problemi ortaya çıkabilir. Bu karın zarı yapışıklığı ise yumurta kanalının, yumurtanın ve yumurtalığın doğru çalışmasını engelleyecek bir durumdur.

Kadın vücudunda her ay düzenli olarak yumurta üretimi gerçekleşir. Bu yumurta hücresi, erkek üreme hücresi olan spermle birleşerek döllenir ve embriyoyu oluşturur. Bu durumda gebelik meydana gelir. Ancak bazı nedenlerden ötürü gebelik oluşması engellenir. Bu sebeplerin başında kadının yumurta üretimiyle ilgili problemler yer alır. Bu tip sorunlara ovulasyon (yumurtlama) bozukluğu adı verilir.

Kadında kısırlık sebeplerinden biri de yumurtalıkların tıkalı olmasıdır. Normal şartlarda yumurtalık kanallarının yumurtayı içine alarak sperm hücresiyle döllenmesini sağlamaktır. Ancak eğer yumurta kanalı herhangi bir nedenden dolayı tıkalı olursa yumurta hücresinin tutulumu gerçekleşemez. Bu yumurtalık kanalı problemi çoğunlukla ilk çocuğunu yapmış ancak ikinci çocuğa hamile kalmak isteyen kadınlarda ortaya çıkabilen bir sorundur.

Endometriozis adı verilen çikolata kisti hastalığı da gebelik oluşumunu engelleyen bir durumdur. Bu hastalıkta her ay görülen adet kanamasına benzeyen kanamalar görülür. Ancak bu kanamalardaki anormallik, kanamanın rahim iç tabakasından değil vücudun farklı bir yerinden kaynaklanıyor olmasıdır. Özellikle karın bölgesinin iç kısmında meydana gelen bu kistler adet kanaması gibi dışarı atılır. Bu problem zamanla büyür ve kist oluşumuna neden olur. Bu da gebeliği engelleyen durumlardan biridir. Bu durumda kişinin cerrahi girişimle tedavi olması gerekir.

Bir kadının bebek sahibi olabilmesi için hem rahmin hem de yumurtalıkların doğru çalışıyor olması gerekmektedir. Eğer rahmin içinde yapışıklık, myom, polip gibi sorunlar mevcutsa gebelik oluşumu zorlaşır. Eğer gebelik oluşursa da düşük olma ihtimali yüksek olur. Bu tip durumlarda kişinin cerrahi operasyonla tedavi olması mümkün olmaktadır.

Eğer rahim ağzından salgılanan madde iltihaplı olursa bu durumda da kısırlık ortaya çıkar. Çünkü iltihaplı bölge, sperm hücrelerinin içeriye geçmesine engel olur. Bu da yumurtanın döllenmesini engelleyerek gebeliği önler.

Çiftler arasındaki doku uyuşmazlıkları da kimi zaman kısırlığa neden olabilmektedir. Bu durumda spermlerin ölümü gerçekleşir ve gebelik oluşamaz.

Kadında kısırlık nedenlerinden bir diğeri ise kadının bulunduğu yaştır. Çünkü zamana yumurtalık üretimi azalmakta ve vücudun çalışma sistemi yavaşlamaktadır. Bu da döllenmeye engel olabilmektedir. Eğer kadın çocuk sahibi olmayı ileri yaşlara ertelemişse yumurtalıklarda yaşlanma gerçekleştiği için kısırlık görülebilmektedir. Özellikle erken menopoz problemi kısırlık nedenleri arasında yer alır. Eğer kişinin ailesinde erken menopoz problemi varsa geç evlat sahibi olmak yerine daha genç yaşlarda gebe kalma fikri düşünülmelidir.

Kadındaki kısırlığa neden olan bir de çevresel faktörler vardır. Bunların başında sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar gelmektedir. Kişinin sağlıksız beslenme düzeni ve yorucu/yoğun yaşam tarzı da kısırlık sebebi olabilmektedir. Bunların yanı sıra stres faktörü de gebe kalmayı engelleyen faktörler arasında yer alır. Aşırı kilolu ve yaşı geçkin olan kadınların gebe kalma olasılıkları daha düşüktür.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.