Kemik Erimesini Önlemenin 10 Yolu

22.02.2015
58
Kemik Erimesini Önlemenin 10 Yolu

Kemik Erimesini Önlemenin 10 Yolu

Kemik erimesi kemiklerin kalitesinin azalması ve kemik kütlesinin toplamında bir azalmaya yol açan durumdur. Dünya üzerinde hastalığın ortalaması incelenecek olursa her 3 kadından birinde kemik erimesinin görüldüğü tespit edilmiştir. Ayrıca sadece bayanlarda değil aynı zamanda erkeklerde de görülebilen kemik erimesi her 5 erkekten 1 tanesinde görülebilmektedir. Hastalığın halk arasında bilinen adı kemik erimesidir ancak bilimsel literatürde yer alan adı osteoporoz olarak bilinmektedir.

Sizler için kemik erimesi yani osteopoz’dan korunmanın yollarını inceledik. Sizlerde bu önerilere kulak vererek kemik erimesinden mümkün olduğu kadar uzak kalmayı başarabilirsiniz.

 

Daha Az Tuz Tüketin

Yediğimiz besinlerden aldığımız sodyun nedeniyle vücuttaki kalsiyum emilimi düşmektedir. Bu nedenle kemik yapısında gözle görülür derecede bozulmalar meydana gelir. Özellikle tuzun içerisinde en çok bulunan sodyum, kemiklerin yapısını çok fazla bozmakta ve zamanla kemik erimesine bağlı olarak pek çok hastalığın oluşmasına neden olmaktadır. Günlük tuz tüketiminizi 5 gram ile sınırlandırarak zararları minimum düzeye çekebilirsiniz. Ayrıca cipsler, turşular ve salamura edilmiş besinleri hayatınızdan çıkarmalısınız.

 

Kafeinli İçedekler Kahve Ve Çay Yerine Bitki Çayları Tüketin

Gün içerisinde bol miktarda kafeinli içeceklerin tüketilmesi idrarda bulunan kalsiyum atımını fazlalaştırır ve vücuttan hızlı şekilde atılan kalsiyum nedeniyle kemik yapısında bozulmalar meydana gelir. Bu nedenle kafein ne kadar az tüketilirse kemik yapısında bozulmalar o kadar az olur. Bunun için kalsiyum açısından zengin olan yoğurt, süt ve peynirin bol miktarda tüketilmesi ve çay ihtiyacınızı bitki çayları ve ıhlamur ile gidermek olacaktır.

 

Günde 2 Bardak Yoğurt veya Süt Tüketmelisiniz

Kemiklerin gelişimi belirli bir yaştan sonra durur ve artık kemikleri güçlendirme mümkün olmaz ancak kemiklerin yeterli oranda gelişmesinin tamamlanmasının ardından kemik erimesi süreci başlar ve bu noktadan itibaren artık kemiklerin sabit şekilde korunabilmesi için mücadelede bulunulmalıdır. Bunun için kemik yapısını güçlendirici şekilde kalsiyum alınması gereklidir. Vücuda kalsiyum alınması için en iyi kaynak ise süt ve yoğurttur ve günlük 2 su bardağı kadar yoğurt ve süt tüketecek olursanız şikatetlerinizin mümkün mertebe önüne geçmiş olursunuz.

 

Protein Tüketimi Çok Önemli ve Fazlası Zarar

Kemiklerin yeterli şekilde güçlü kalabilmesi için en önemli madde kalsiyum ancak proteinde gerekli miktarlarda tüketilmeli. Ancak günlük protein miktarı çok fazla aşılacak olursa zamanla kemiklerde yer alan kalsiyum atımını hızlandırmakta ve kemiklerin güçsüz kalmasına neden olmaktadır. Günlük protein ihtiyacı her bünyede farklılık göstermekle birlikte genellikle kişi başı ortalama her kilonuz için yaklaşık olarak 0.8 gram kadar olmalıdır.

 

Düzenli Olarak Badem, Ceviz ve Fındık Tüketin

Kemik erimesini önleyerek kemiklerin güçlenmesini sağlayan bir diğer mineral ise magnezyum olarak bilinmektedir. Fosfor ile kalsiyum kadar magnezyumunda kemik erimesinde faktörü çok büyüktür. Vücudunuza magnezyumun girebilmesi için badem, ceviz ve fındığı yeterli oranlarda tüketmelisiniz. Fakat bilindiği üzere bu besinlerin içeriğinde bulunan yağ oranı çok fazladır ve bu nedenle tüketimlerine özen göstermekte fayda var. Bu besinler tüketildiğinde 1 avuç içinden fazla tüketilmemelidir.

 

Güneş Işınlarından Faydalanın

Kemik erimesini önlemenin bir diğer önemli yolu ise güneş ışınlarından yeterli oranda faydalanmaktır. Güneş ışınları içerisinde yer alan D vitaminleri sayesinde vücudun D vitamini ihtiyacının % 90’lık bir bölümü karşılanabiliyor. Bu sebeple günlük 15 dakika kadar güneş banyosu yapmak vücut sağlığı açısından çok önemli.

 

Alkol ve Sigarayı Bırakmalısınız

Yüksek oranda alkol ve sigara tüketimi vücudunuzdaki kalsiyumun yeterli oranda kullanılmasına engeldir ve kemiklerin kalsiyumu kullanma yeteneklerini engeller. Ayrıca kemiklerin üzerinde toksik etkilere neden olurlar ve bu durum kemik yapılarında bozulmaların yaşanmasına neden olur.

 

Kemik Erimesini Önlemek İçin Alınması Gereken Diğer Önlemler

* Haftanın 2 günü kurubaklagilleri tüketmelisiniz.

* Fazla kilolarınız bulunuyorsa kısa zamanda bu kilolardan kurtulmalısınız.

* Günlük 30 dakikalık hafif tempulu yürüyüşler gibi sporları yapmalısınız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.