Kış Aylarında Hamileler Nelere Dikkat Etmeli?

05.11.2015
56
Kış Aylarında Hamileler Nelere Dikkat Etmeli?

Kış Aylarında Hamileler Nelere Dikkat Etmeli?

Kış aylarında hamilelik yaşayan anne adaylarının gerek kendi sağlığı gerekse de bebeğinin sağlığı için bazı hususlara dikkat etmeleri gerekir. Bu hususları önemsemek, rahat ve sağlıklı bir gebelik dönemi yaşanmasına olanak tanır. Gebelik dönemini sağlıklı geçirmek için kış aylarının getirdiği olumsuzluklardan sakınmak ve dikkat etmek gerekir. Bunun için kış mevsimine uygun giyinmek, temizliğe önem göstermek, gerektiğinde doktor kontrolü ile ilaç kullanmak ve beslenmek gibi hususlarda dikkatli ve hassas olmak gerekir.

Anne adayının beslenme düzeni ve sağlık durumu doğacak bebeğin sağlığı, zihinsel, fiziksel ve ruhsal gelişimi ile doğrudan ilişkilidir. Bu sebeple anne adayının gebelik döneminde beslenmesine oldukça önem göstermesi gerekir. Vücudun ihtiyacı kadar karbonhidrat, protein, yağ almak gerekir. Bununla birlikte vitamin ve minerallerin alımı da oldukça önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için A, C vitaminleri, kabak, havuç, karnabahar, turunçgiller, yeşil biber gibi meyve ve sebzeler tüketilmelidir.

Gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de kış soğuklarının etkisiyle oluşan cilt çatlaklarıdır. Bu çatlaklar enfeksiyon riskini arttırdığı için bakımı sürekli olarak yapılmalıdır. Aksi halde bazı mikrop ve bakteriler bu çatlaklara yerleşerek sağlık sorunları oluşturabilmektedir. Elleri ve yüzü yıkarken ılık su kullanılmalıdır.

Kış aylarında gebelik yaşayan kadınların grip salgınlarından korunmak için kapalı ve oldukça kalabalık olan alanlarda çok fazla durmamaya dikkat etmeleri gerekir. Dışarıdayken elleri sık sık yıkamak da önemlidir.

Kış aylarında giyim için tercih edeceğiniz yöntem kat kat giyinme yöntemi olmalıdır. Kalın ve tek parça kazaklar, kıyafetler yerine ince ve üst üste giyilmiş kıyafetleri tercih etmek gerekir. Böylece aşırı terlemenin önüne geçmek mümkün olabilmektedir. Kıyafetlerin üretilmiş oldukları malzemenin kalitesi ve türü de oldukça önemlidir. Pamuklu ve ipek kumaşlar tercih edilmelidir. Polyester, sentetik ve saten kumaşlardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Gebelik döneminde en sık rastlanan hastalıklardan biri de sinüs enfeksiyonlarıdır. Bu dönem içerisinde bu hastalık riski 3 kat artar. Bunun yanı sıra üst solunum ve alt solunum enfeksiyonlarının riski de artmaktadır. Bu hastalıklardan korunmak için sağlıklı ve doğru beslenmeye özen göstermek gerekir. Hastalığın nüksettiği durumlarda da kadın hastalıkları ve doğum uzmanının tavsiye edeceği ilaçları kullanmaktan çekinmeyiniz. Gebelik döneminde gribal enfeksiyon da oldukça sık rastlanan bir hastalıktır. Bu hastalık hamilelik döneminin oldukça zorlu geçmesine neden olur. Hamileliğinin 14. haftasını geçmiş olan kişilerde aşı uygulaması yapılmalıdır. Hastalığın öncesinde ve hastalık döneminde bol su tüketmeye özen göstermek gerekir. Bu dönemde istirahat etmek gerektiği için yorucu işler yapılmamasına dikkat edilmelidir. Hastalığın ilerlediğini fark etmeniz durumunda doktora görünerek gerekli tedavi yöntemini uygulamanız gerekir.

Kış aylarında hamilelik döneminde olan anne adaylarının dışarıda topuklu bot ve ayakkabılar tercih etmemesi gerekir. Kullanılan ayakkabıların alt tabanlarının kaymadığından emin olunmalıdır. Bu dönemde bol sıvı tüketmek gerekir. Bu yüzden gün içerisinde sıcak içecekler içilmelidir. Kış aylarında soğuktan korunmak için daima kapalı mekanlarda bulunmak zorunda kalan anne adaylarının o mekanı doğru bir şekilde havalandırmaları gerekir. Aksi takdirde içeride yeterli oksijen bulunamayacağı için hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Ev temizliğinde kullanılacak olan kimyasal maddeler direkt olarak cilde değmemelidir. Bunun için plastik bir eldiven ve maske kullanmak oldukça önemlidir. Gebelik döneminde anne adayı sigara içmiyor olsa bile bulunduğu ortamlarda sigara içen varsa bu durum anneyi de etkileyecektir. Bu yüzden sigara içilen alanlarda bulunmamaya özen göstermek gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.