Kızlık Zarı (Hymen)

08.01.2016
101
Kızlık Zarı (Hymen)

Kızlık Zarı (Hymen) Nedir?

Kızlık zarı (hymen), vajinanın girişinden yaklaşık birkaç santim kadar içeride bulunan, orta kısmı delik yapıda olan, neredeyse soğan zarı kadar ince olan bir zardır. Eğer bu zar yapıya, ortada bulunan delikten daha büyük bir cisimle müdahale edilirse kızlık zarında yırtılma meydana gelir. Bu yırtılma işleminin giderilmesi için kızlık zarı dikimi uygulanmaktadır. Bu işleme himenoplasti adı verilir. Bir çeşit estetik ameliyat olan himenoplasti ameliyatı tecrübeli ve donanımlı bir cerrah tarafından uygun ameliyathane koşulları içerisinde uygulanmalıdır. Aksi takdirde enfeksiyon sorunu ortaya çıkabilir. Bu da beraberinde farklı sorunları ortaya çıkarır.

 

Kızlık Zarı Çeşitleri (Şekilleri)

Kızlık zarı şekilleri arasında septalı (perdeli), yuvarlak (çember ya da daire şeklinde), hilal, deliksiz, çok delikli gibi çeşitleri mevcuttur. Kızlık zarının işlevi net olarak ispat edilememiş olsa da vajinaya dışarıdan gelebilecek yabancı cisimlerin ve mikroorganizmaların girişini engellediği düşünülmektedir. Bazı kadınlarda çok nadir de olsa genetik olarak doğuştan gelen bir özellikle kızlık zarı (hymen) bulunmaz. Kızlık zarının konumu vajinanın içerisinde değildir. Vajinanın hemen dış girişinde yer almaktadır ve ortalama olarak 1 santim kadar içeridedir.

Kızlık zarının aşırı derecede esnek olduğu çeşitleri de mevcuttur. Böyle durumlarda kızlık zarında yırtılma olmaz. Cerrahi bir müdahaleyle bu tip kızlık zarının yırtılarak tedavi edilmesi mümkün olmaktadır. Cinsel ilişki sonrasında kızlık zarının yırtılmasıyla birlikte kanama ortaya çıkar. Bu kanama az bir miktarda görülmektedir. Eğer kanama aşırı miktarda olursa bu durumda cerrahi müdahale gerekebilir ve dikiş atılır. Meydana gelen kanamanın miktarının az olması gerektiği gibi süresinin de az olması gerekir. Yaklaşık 25 – 30 dakika kadar kanama olması beklenmektedir. Eğer bu süreden daha fazla bir süredir kanama devam ediyorsa ya da aşırı miktarda bir kanama mevcutsa vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekmektedir.

Kızlık zarı bir kere zedelendikten sonra kendi kendini onarma özelliğine sahip değildir. Bu sebeple ilk cinsel ilişki sonrası bir daha cinsel ilişki yaşanmasa da kızlık zarı eski haline dönmez.

Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olarak kızlık zarının şekli hakkında bilgi sahibi olmak mümkün olmaktadır. Kızlık zarında meydana gelen yırtığın ya da yırtıkların eski mi yoksa yeni bir yırtık mı olup olmadığı da bu muayene sonucu anlaşılabilmektedir. Ancak bu muayeneyi yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanının muayeneyi hiç yapmama ya da muayene sonucuna dair rapor vermeyi reddetme özgürlüğü mevcuttur. Eğer kadın hastalıkları ve doğum uzmanı adli doktor olarak görev yapmıyorsa böyle bir durum söz konusudur. Doktor, muayene sonucuna dair bilgiyi kişiden başkasına vermeme hakkına da sahiptir.

Cinsel ilişkisi olmamış bakire hastalarda vajinal muayene yapılmaz. Bu tür hastalarda karından uygulanan ultrason görüntülerinin değerlendirilmesi yapılır.

 

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamilelik Olur Mu?

Eğer kişinin kızlık zarı yapısı esnek bir yapıya sahipse cinsel ilişki sırasında kızlık zarında herhangi bir yırtılma meydana gelmez. Ancak buna rağmen sperm hücreleri vajinadan fallop tüplerine doğru ilerleme gösterebilirler. Bu durumda kızlık zarı bozulmazken gebelik meydana gelebilir. Böyle bir durumda kızlık zarı doğum esnasında yırtılır.

 

Kızlık Zarı Dikimi (Himenoplasti) Hakkında

Kızlık zarının herhangi bir nedenle yırtılması durumunda dikilerek eski haline getirilmesi mümkün olmaktadır. Bu operasyonun başarılı olmasında etki eden en önemli faktör kızlık zarında meydana gelen yırtılmanın ne zaman oluştuğudur. Günler önce meydana gelmiş olan kızlık zarı yırtılması çok daha başarılı bir şekilde onarılmaktadır. Birçok cinsel ilişkide bulunmuş ya da doğum yapmış olan kadınlardaki yırtılmanın onarılması çoğu zaman başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.