KOAH Hastalığı Nedir?

05.03.2015
75
KOAH Hastalığı Nedir?

KOAH Hastalığı Nedir? Hastalıktan Korunma Yolları Nelerdir?

KOAH Hastalığı Nedir?

Dünya sağlık kuruluşunun yapmış olduğu araştırmalardan elde ettiği verilere göre dünya üzerinde yaklaşık olarak 600 milyon civarında KOAH hastası bulunuyor. Ayrıca her sene bu sayı giderek artış gösteriyor ve senede ortalama 50 milyon kişi daha koah hastalığı ile karşı karşıya kalıyor. KOAH hastalığının sonucu olarak her sene yaklaşık olarak 3 milyon kişinin bu hastalık nedeniyle hayatını kaybettiği açıklanıyor.

Tıp dünyasında meydana gelen gelişmeler ve teknolojilerin son derece ilerlemesi sonucunda erken tanı ile tespit edilen KOAH hastalığı, erken teşhisin ardından kolaylıkla tedavi edilebiliyor. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre KOAN hastalığı 2030 senesinde dünya çapında en öldürücü hastalıklardan biri olabilir ve bu nedenle gerekli önlemler sonuna kadar alınmalı. Özellikle kış aylarında KOAH hastalığına karşı çok dikkatli olmak zorundayız.

 

KOAH Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

KOAH hastalığı solunum yollarını tutan bir rahatsızlıktır ve hırıltılı solunum ve nefes darlığı ile devam eden bir akciğer hastalığı olarak bilinmektedir. Özellikle soğuk algınlığına benzeyen belirtileri nedeniyle kış aylarında önemsenmiyor ve kolay kolay teşhis edilemiyor. Ancak KOAH hastalığının çok basit bir solunum fonksiyon testi ile kolaylıkla teşhis edilebilmesi mümkün halde.

 

KOAH Hastalığını Tetikleyen Faktörler

KOAH hastalığını tetikleyen en önemli faktörlerden biri hava kirliliği ve diğeri ise yetersiz beslenme veya beslenme düzensizliği olarak bilinmekte. Hastalığın vücutta yer bularak gelişmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi sigara ve ortamlarda bulunan sigara dumanına maruz kalmak yani pasif içicilik. Sigara tüketiminde azalma meydana gelen ülkelerde KOAH hastalığının gözle görülür oranlarda azalış gösterdiği tespit edilmiştir.

Sigara ve diğer faktörler hariç toza maruz kalınan kağıt fabrikalarında çalışanlar, tekstil işçileri, metal tozu ile uğraşan iş gruplarında çalışanlarında KOAH hastalığı ile karşı karşıya kalabildiği görülmektedir.

 

KOAH Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

KOAH hastalığı tedavi edilmediği taktirde ağır ağır ilerleyen ve orta ve ileri evreler olmak üzere çeşitli niteliklerde görülür. Hastalar çoğu kez yüksek ateş şikayeti ile hastanelere başvuruyor ancak KOAH hastalığı tespit edilerek teşhis konuyor. Hızla ilerleyen hastalıkta ileri derecelerin geçildiği durumlarda hastaların hastaneye yatırılmaları ve yoğun bakım ünitelerinde tedavi altına alınmaları gerekiyor. Buna bağlı olarak çok ileri seviyelere ulaşabilen solunum fonksiyonları nedeniyle ölümler meydana gelebiliyor.

Erken teşhis ile hastalığın tespit edilmesi halinde çok kolay bir şekilde hastalığın yok edilmesi mümkün hale gelebiliyor.

 

KOAH Hastalığına Kış Aylarında Daha Çok Dikkat Etmek Gerekiyor

Hastanelere başvuran KOAN hastalarında akciğer grafisi ve solunum fonksiyon testleri ile hastalığın derecesi belirleniyor. Hastalığın evresi net bir şekilde belirlendikten sonra hasta için en uygun tedavi yöntemi ve tedavi aşamaları planlanıyor. KOAH hastaları özellikle sigara kullanıyorsa sigarayı bırakmaları öneriliyor. Sigarayı bırakan KOAH hastalarında hastalığın çok daha yavaş geliştiği tespit edilmiştir.

KOAH hastalarının her yıl kış aylarına gelmeden grip aşısını yaptırmaları ve her 5 senede 1 kez olmak üzere zaturre aşılarını yaptırmaları hastalığa karşı çok iyi birer önlem olarak kabul edilmekte. KOAH hastalığı akciğeri olumsuz etkileyen bir hastalık olduğu için akciğer kanserini de tetikleyici etkileri bulunuyor.

 

KOAH Hastalığının Tedavisi Nasıl Olmalı?

Sigaraya karşı ne kadar bağımlı olursanız olun KOAH hastası olduğunuzu öğrendiğiniz anda sigarayı bırakmalı ve doktorunuzun önermiş olduğu ilaç programını aksatmadan uygulayın. Tüm önlemleri aldığınız halde şikayetlerinizde azalma yerine artış söz konusu olduğunda bu durumu kesinlikle doktorunuzla paylaşmalı ve farklı tedavi yöntemlerine sizi yöneltmesini istemelisiniz.

Düzenli ve sağlıklı, mevsiminde olan besinler ile beslenmek KOAH hastaları için çok önemli bir tedavi yöntemidir. Bunun dışında vücudu ve solonumu ritimli ve zinde tutmak için düzenli egzersizlerin yapılması gerekiyor. Son olarak aşılarınızı ihmal etmediğiniz taktirde KOAH hastalığından kısa süre içerisinde kurtulmanız mümkün hale gelecek.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.