Kolporafi Anterior ve Posterior

03.12.2015
84
Kolporafi Anterior ve Posterior

Kolporafi Anterior ve Posterior Nedir?

Kolporafi anterior ve posterior, vajen ön duvarının ve arka duvarının onarılması işlemine verilen addır. Vajen ön duvarındaki dışarıya doğru çıkma durumu kişide bazı problemlere yol açmaktadır. Bu problemlerin en başında idrar kaçırma sorunu gelmektedir. Bu sorunun yanı sıra idrar yaparken zorluk çekme ve üriner retansiyon sorunları da ortaya çıkabilmektedir. Vajen ön duvarındaki dışarı çıkma durumu ya da sarkma sorunu bir süre sonra pelvise baskı yapar. Bu da vajen bölgesinde arka tarafa doğru bir ağrı hissedilmesine neden olur. Bu sorun en çok cinsel ilişki sırasında kendini göstermektedir. Özellikle hapşırma ya da öksürme sırasında idrar kaçırma sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu sorun vajen ön duvarındaki prolapsusuna eşlik etmektedir. Bu problemlerin yanı sıra idrar yapma esnasında zorluk çekilmesi durumu mevcutsa vajen ön duvarındaki sarkmanın ileri bir seviyede olduğu söylenebilir. Bu durum çok ilerlerse idrar yapma esnasında hastanın eliyle vajen ön duvarındaki sarkmayı düzeltmeye ihtiyaç duyduğu görülür.

Vajen ön duvarındaki sarkmanın düzeltilmesi sırasında uretrada meydana gelmiş olan katlanmanın da düzelmesiyle ilişkili olarak hastada idrar kaçırma sorunu başlayabilir. Üretrada meydana gelen katlanma sorunu sebebiyle bu kişilerde idrar torbasının tamamen boşaltılamadığı bilinmektedir. Bu da üriner retansiyon ve hidroureter oluşumuna neden olabilmektedir. Ayrıca tekrar ortaya çıkabilen persistan idrar yolu enfeksiyonu problemleri görülebilmektedir.

 

Kolporafi Nasıl Yapılır?

Operasyon için hastanın gerekli pozisyonu alması gerekir. Litotomi şeklini alan hastanın muayenesi yapılır. Muayene esnasında vajen ön duvarı arkaya doğru itilmektedir. Muayene esnasında hastanın öksürmesi sağlanarak sarkmış olan kısımların seviyeleri ve durumları değerlendirilir. Hastanın şikayetleri ile muayene sonucunda ortaya çıkan bulgular aynı olmayabilir. Eğer bulgularla hasta şikayetleri arasında bir tutarsızlık varsa hasta mutlaka ayakta muayene edilmelidir. Bu şekilde vajen ön duvarındaki sarkmaların derecesi çok daha iyi anlaşılabilmektedir.

 

Kolporafi Posterior (Vajen Arka Duvarının Onarılması)

Kolporafi Posterior işlemi vajen arka duvarındaki onarılma işlemine verilen addır. Bu operasyon yöntemi çoğunlukla rektosel denilen hastalığın tedavi uygulamasında kullanılmaktadır. Rektosel hastalığı, makat bölgesine yakın olan kalın bağırsak kısmının (rektumun) vajinanın iç kısmına doğru sarkması durumudur. Bu sarkma durumu şişlik meydana getirir. Bu operasyonlar hastaya spinal anestezi ya da genel anestezi altından uygulanmaktadır. Ameliyat sonrasında ortalama 2 gün hastanede kalmak faydalı olacaktır. Hasta daha önce travmatik bir şekilde doğum yapmış olduğunda ya da birden fazla sayıda doğum yapmış olduğunda idrar torbasında (mesanede) ve bağırsakların vajinanın arka duvarına yaklaşmış oldukları kısımda rektosel (vajina içerisine doğru sarkma) hastalığı ile karşılaşılır. Eğer hasta bir kadınsa ve idrar torbasında herhangi bir sarkma şikayeti varsa bu sorun çeşitli cinsel sorunları da beraberinde getirir. Ayrıca rektosel hastalığının tuvalete çıkma problemlerine de neden olabileceği bilinmektedir. Rektosel hastalığı olan kişilerin tedavisinde vajinanın giriş kısmına V şeklindeki bir kesi uygulanır. Uygulanan bu kesi bazen yatay şekilde de olabilmektedir. Böylece rektum ile vajina arasında bulunan boşluk (rekto-vajinal boşluk) gerilir. Böylece arka duvarı sarkmış olan vajinanın düzeltilmesi sağlanmış olur.

Kolporafi anterior (ön plasti operasyonu) idrar torbasının yukarıya doğru kaldırılması ve vajen ön duvarının onarımı için uygulanan bir operasyondur. Kolporafi posterior rektum bölgesindeki vajende meydana gelen sarkmaların onarılmasını ve buna bağlı olarak vajina arka duvarının onarımını sağlayan operasyondur. Bu operasyonlar ortalama olarak 1 saat sürmektedir ve hastaya genel anestezi altında uygulanmaktadır. İşlem sonrasında 1 ya da 2 gün sonra hasta taburcu olmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.