Kordon Kanı Saklanması

23.05.2015
69
Kordon Kanı Saklanması

Kordon Kanı Saklanmasının Önemi Nedir?

Tüm anne babalar için bebekleri çok özel ve vazgeçilmezdir. Anne ve babalar hamileliğin ilk haberini aldıkları andan itibaren kendilerini bebekklerinin doğacağı o çok özel an için kurarlar ve arada geçen süreç boyunca bebeğin dünyaya gelmesi için hazırlıkların yapıldığı dönemdir. Anne ve baba adayları bebeklerinin dünyaya gelişinin ardından artık sadece bebeklerinin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için çabalar ve uğraş verirler. Bebeğin gelişim sürecini en iyi şekilde tamamlayabilmesi ve sağlık problemlerini vücuttan uzak tutacak şekilde bağışıklık sistemlerinin gelişmesi çok önemlidir.

Fakat alınan tüm önlemlere ve müdahalelere karşın bebeklerin sağlık durumlarında istenmeyen durumlar meydana gelebilmektedir. Çok ciddi problemlerle karşı karşıya kalındığında bazı durumlarda tıp dünyasıda gerekli şekilde müdahale edemeyebiliyor, ancak kordon kanı alınması sayesinde bebeklerin ileride yaşayabileceği problemlere karşın çözüm bulabilmek çok daha kolay bir hale gelebiliyor. Bu sebeple kordon kanı saklanması ve sağlık problemleri karşısında kullanılmak üzere doğru şartlarda saklanması çok büyük bir önem taşımaktadır.

 

Kordon Kanı Neden Önemlidir?

Kordon kanı içerisinde kan üretimini sağlayacak olan kök hücreler yer almaktadır ve bu özellikleri sayesinde kolaylıkla çoğaltılabilmektedirler. Kordon bağı kanı bebeğin damarlarında dolaşan kandan çok daha farklıdır ve içerisinde yer alan kök hücreler sayesinde çoğaltılabilmektedir. Kordon kanı içerisinde yer alan kök hücreler kırmızı kan hücrelerinden, antikor hücrelere kadar çok çeşitli hücrelerdir.

Kordon kanının en büyük önemi ise çocukluk döneminde karşı karşıya kalınabilecek olan kanser gibi rahatsızlıkların yaşanması durumunda vücutta kan hücresi üretimi gerçekleşemeyeceği için çocuklara ilik nakli uygulanması gerekmektedir. Doğru ilik naklini bulmak çok zorlu bir süreç olacağı için çoğu kez bulunamamaktadır, bu gibi durumların önüne geçebilmek için kordon kanı saklanması durumunda çocuğa dışarıdan ilik nakli yapılmasına gerek kalmaz ve kordon kanı ile üretilen kök hücrelerin nakil edilmesi hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Yani kök hücreler kullanılarak hazırlanan yeni hücreler hastalıklı hücreler ile değiştirilerek oluşan enfeksiyonlar engellenmiş olur.

Bunun yanı sıra bebeğin kordon kanının alınması sadece kendi çocukluk döneminde karşılaşılan hastalıklara karşı koruma sağlamaz, aynı zamanda kardeşlerinin ve yakın aksabalarınında kullanımı için uygundur. Ancak bebeklikte alınan kordon kanı çocukluk ve gençlik dönemlerinde işe yararken ilerleyen yaşlarda etkili olmayabilir ve yeterli kök hücre üretimi sağlanamayabilir.

 

Kordon Kanı Nasıl Saklanır?

Kordon kanı doğru ortamlarda ve doğru şekillerde saklanmalıdır. Bunun için özellikle dünyanın gelişmiş ülkelerinde bulunan kordon kanı bankalarının kullanılması önerilmektedir. Aynı zamanda ülkemiz sınırları içerisinde de özel kuruluşlar veya bazı özel hastaneler kordon kanı bankası kurmuştur ve bu merkezlerle görüşebilirsiniz. Ancak dünya üzerinde ve ülkemizde kordon kanı ile ilgili yasal mevzuatlar tam anlamıyla oluşturulmadığı için dünyanın en güvenilir kordon kanı merkezlerinin Amerika’da olduğunu bilmelisiniz. Amerika üzerinde bulunan güvenilir kordon kanı merkezleri ile iletişime geçerek bebeğinizin kordon kanını bu merkezlerde güvenilir şekilde saklayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.