Kreşe Başlayan Çocuğunuz Sorun Mu Yaşıyor?

09.11.2017
88
Kreşe Başlayan Çocuğunuz Sorun Mu Yaşıyor?

Çocuğunuz kreşe başladığında, bu gerek çocuğunuz için gerek sizin için önemli bir ilk adım olacaktır. Ebeveynler bu konuda kaygılar yaşayabilirler.

Eğer çocuğunuz birtakım kuralları biliyor, sınırlarının farkında, sabırlı ve beklemeyi bilen, kendi başına hareket eden bir çocuksa kreşe başlaması onun için kolay olacaktır. Fakat bunun yanında annesine bağımlı, evde kuralsız bir yaşama sahip, sabırsız çocuklar için kreşe başlamak daha endişe verici olabilir. Eğer çocuğunuz bu özelliklerde ise biran önce kreşe başlayıp bu gereken özellikleri kazanması da gerekmektedir.

Kreş seçimi yapıldıktan sonra çocuğunuza yuvada yeni arkadaşlar edineceği, oyunlar oynayacağı, yeni şeyler öğreneceği, onunla ilgilenecek öğretmenlerinin bulunacağı anlatılmalıdır.

Kreşte kalınan süre ilk zamanlarda çok olmamalı, yavaş yavaş süre arttırılmalıdır. Çocuğunuz kreşe başladığında ona çok fazla soru sormak ve sürekli onu ziyaret etmek çocuğunuzun adaptasyon süresine zarar verecektir. Gereken bilgileri yuvadaki yetkili kişilerden alabilirsiniz.

Çocuğa sürekli soru sormak yerine onun anlattığı zamanlarda onu dinlemeniz daha doğrudur.

Çocuğunuz kreşe gidip gelirken, bir gün ağlayarak hasta olduğu ya da midesinin bulandığı gibi bahanelerle okuluna gitmek istemeyebilir. Sakin olmalı ve çocuğunuzun probleminin kaynağını bulmaya çalışmalısınız. Sorun kreş ile ilgili bir problem olabileceği gibi, yuvadan tamamen bağımsız bir problem de olabilir. Evde yaşanan tatsızlıklar, bir kardeşinin doğacak olması, anne baba ile ilgili sorunlar çocuğunuzun kreşe gitmek istememesinin sebepleri olabilir.

Böyle bir sorunla karşılaşıldığında, bazı anne babalar çocuklarını kreşten alır ve yuvaya gönderme işlemini daha sonraki bir tarihe bırakır. Fakat bu bir çözüm değildir, bu problemi yaşayan çocuklar genellikle okula başladıklarında da aynı belirtileri gösterir. Bunun yerine kreşte bulunan uzman bir kişiyle konuşup duruma biz çözüm geliştirmek sorunu ertelemekten daha doğru bir yöntemdir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.