Kürtajda Parça Kalması

22.12.2015
79
Kürtajda Parça Kalması

Kürtajda Parça Kalması

Kürtaj, herhangi bir nedenle gebeliğin sonlandırılması için rahim içerisine müdahale edilmesi işlemidir. Bu işlem 10. gebelik haftasından önce uygulanmalıdır. Gebeliğin 10. haftasından sonra kürtaj işleminin uygulanması yasal değildir. Kürtaj işlemi bir doğum kontrol yöntemi olarak düşünülmemelidir. Bunun yaşanmaması için korunma yöntemlerinin uygulanması gerekir. Çünkü doğum kontrol sebebiyle uygulanan kürtaj işlemi kadında psikolojik travmalar ortaya çıkarabilmektedir.

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi kürtaj işleminde de belli başlı komplikasyonlar mevcuttur. Bu komplikasyonlardan bir tanesi de kürtaj sonrası rahimde parça kalması durumudur. Bunun yanı sıra ağrı, kanama gibi komplikasyonlar da ortaya çıkabilmektedir. Bu komplikasyonların ihtimalini düşük seviyede tutmak için güvenilir bir ameliyathane ortamında, tecrübeli bir doktora görünmek gerekmektedir. İşlem esnasında kullanılan aletlerin mutlaka steril olması gerekmektedir. Aksi takdirde enfeksiyon gibi problemler de ortaya çıkabilir.

 

Kürtajda Parça Kalması Nedir?

Kürtaj işleminden sonra rahimde parça kalması durumuna tıp literatüründe rest adı verilmektedir. Bu durum, rahim içerisinde bir miktar gebelik materyali parçası kalmış olduğu anlamına gelmektedir. Gebelik materyalleri arasında plasenta, gebelik kesesi ya da fetüs bulunmaktadır. Bunlardan bir ya da birkaç tanesinin bir kısmı nadir de olsa rahim içerisinde kalabilmektedir.

 

Rahimde Parça Kalmasının Belirtileri Nelerdir?

  • Kürtaj işleminden sonra hastada birkaç gün sürecek olan vajinal kanama durumu ortaya çıkabilir. Bu kanamanın miktarı gün geçtikçe azalır ve birkaç günün sonunda tamamen biter. Ancak eğer hastadaki vajinal kanama miktarında bir azalma olmuyorsa hatta bunun aksine kanama miktarında bir artış gözlemleniyorsa bu durumda rest yani rahimde parça kalması durumundan şüphelenmek gerekir. Bu kanama aşırı miktarda olabileceği gibi parça parça pıhtı şeklinde de görülebilir.
  • Kürtaj işleminden sonra görülen ağrı da birkaç güne kadar azalma göstermelidir. Ancak bunun aksine herhangi bir azalma olmayıp artış gözlemleniyorsa rahimde parça kalması durumu mevcut olabilmektedir. Bu ağrılar adet sancılarıyla benzerlik gösterir ve kramplar şeklinde belirir.
  • Kürtaj sonrasında aşırı kanama ya da aşığı ağrı sorunları olmamasına rağmen rahimde parça kalması mümkün olabilmektedir. Bu durumda vücut herhangi bir belirti vermez. Bu sorun periyodik kontroller sırasında tesadüfen ortaya çıkabilir.

Kürtaj sonrası hastalara yaklaşık 1 hafta sonra kontrol amacıyla randevu verilir. Bu kontrolde rahim içerisinde parça kalması durumu, aşırı kanama olması, aşırı ağrı olması ve enfeksiyon olup olmadığı gözlemlenir. Rahim içerisinde herhangi bir gebelik materyali kalıp kalmadığı hastaya yapılan ultrason görüntüleri sonucunda ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durum saptandığında hastaya tekrar müdahale edilmesi gerekir. Bu işlem ilk işleme göre daha ufak bir operasyondur. Bu durumda çoğu zaman hastaya anestezi uygulaması yapılmaz. Bazı durumlarda hastaya ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir. Rahim içerisinde kalan tüm gebelik materyalleri temizlendikten sonra kişinin tekrar hamile kalması mümkün olmaktadır. Ayrıca adet düzeni de eski durumuna dönecektir.

 

Kürtaj Sonrası Ağrı, Kanama Ve Diğer Şikayetler

Kürtaj sonrası ağrı: Kürtaj esnasında hastaya lokal ya da genel anestezi uygulanır. Her iki anestezi uygulaması sonrasında da kasık bölgesinde adet sancılarını anımsatan ağrılar ortaya çıkabilmektedir. Bu kasık ağrıları kürtajdan sonraki ilk saat itibariyle azalma gösterir. Ertesi gün bu ağrılar oldukça azalmış olur ve neredeyse hissedilmeyecek duruma gelir.

Kürtaj sonrası kanama: Kürtaj işleminden sonra hastada birkaç gün devam edecek olan kanama görülebilir. Bu kanama miktarı her geçen gün azalır ve tamamen biter. Eğer kanama azalma göstermiyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Bulantı ve kusma: Kürtaj sonrası ortaya çıkan bulantı ve kusma daha çok anesteziye bağlı olarak meydana gelmektedir. Bu şikayetler en fazla 1 gün sürmelidir. Aksi takdirde doktora danışmak gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.