Lh Hormonu Yüksekliği ve Lh Hormonu Testi

16.07.2016
159
Lh Hormonu Yüksekliği ve Lh Hormonu Testi

Lh Hormonu Yüksekliği ve Olması Gereken Lh Hormonu Değerleri

Kadınlarda LH hormonu direkt olarak üreme organlarını etkiler. Cinsel hormonların oluşmasında, cinsel farklılaşmada, yumurta hücresi oluşumunda etkili olur. Kadınlarda yumurtalıklarda olan teka hücrelerine etki eden LH hormonu, androjen hormonlarının üretiminde rol oynar. Bu hormonlar daha sonradan östrojen dönüşüp, vücutta hormon dengesi sağlanmış olur. LH hormonu kadınlarda temel olarak yumurtlamanın olmasını sağlar. Yumurtlamadan sonra olan korpus luteumdan progesteron hormonu salgılanması da LH hormonu sayesinde olur. LH hormonunun vücuda etkisi pulsasyon durumunda salgılanmasında olur.

LH hormonu yüksekliği kadınlarda olumsuz etkilere yol açar. Özellikle seks hormonu adı verilen hormonlarda düzensizliğe yol açar. Vücutta östrojen ve testosteron hormonlarında farklılık olduğundan, hipofiz bezinden LH hormonu salgılanır. LH hormonu kadınlarda ergenlik hormonlarını da harekete geçirir. Bu sayede kadınlarda ergenlik belirtileri olan göğüslerin gelişimi, kıllanma, adet kanamasının başlaması sağlanır. Kadınlarda LH hormonu salgılanması adet dönemi süresinde farklılık gösterir. Yumurtlama olmadan önce östrojen hormonunun artmasıyla LH hormonu düzeyi de en yüksek seviyede olur. Ayrıca menopoz döneminde de LH hormonu düzeyi yükselir.

 

Kadınlarda LH Hormonu Yüksekliği

LH hormonu yüksekliği vücutta çeşitli rahatsızlıklara neden olur ve hormonların düzeyinde dengesizliğe yol açar. Hormon dengesizliği kadınları olumsuz şekilde etkiler. Aniden LH hormonu yükselirse, vücutta değişimler olur. Bu hormonun yüksekliği kadınlarda polikistik over sendromunu, kemoterapi nedeniyle yumurtalıkların zarar gördüğünü, yumurtalıkların olmadığını, cinsel ergenliğe erken aşamadan girildiğini gösterebilir. Bu nedenle gerekiyorsa kişiye hemen müdahale edilmesi gerekir. LH hormonunu düşürmek için ilaç tedavisi uygulanır.

 

LH Hormonunun Oması Gereken Değerleri

Yetişkin kadınlarda LH hormonunun normal değeri 5 ile 25 IU / L aralığında olmalıdır. Menstrüel Siklusun ortalarına doğru LH hormonu en yüksek seviyesinde olur. Puberte öncesinde de LH hormonu normal olarak 1-15 IU / L aralığındadır. Midsiklus LH değeri 20-80 IU / L, folüküller fazdaki LH hormonu normal değerleri 1-18 IU / L aralığında olmalıdır. Ancak normal değerlerde değişkenlik gösterebilir. Bunun en önemli sebepleri laboratuvarların LH hormonu testinde aynı yöntemi kullanmaması, aynı cihazları kullanmaması ve farklı ölçünleri baz almasıdır. Bu yüzden LH hormonu testinin doktorunuzla değerlendirilmesi gerekir. Normal değerler vücudun işlevlerini yerine getirmesine, düzenli olmasına yardımcı olacaktır.

 

Kadınlarda LH Hormonu Testi Nedir?

Kan ve idrarda luteinizan hormon seviyesini ölçen teste Luteinizan hormon testi ya da LH hormonu testi denir. Bu test FSH testi gibi, kadınlarda yumurtalık üreme organının faaliyetlerini, hipofiz ve hipotalamusu değerlendiren, kısırlık sorununda kullanılan bir testtir. Ayrıca cinsel gelişimin geç ya da erken olmasının araştırılmasında da kullanılır.

LH hormonu testinde gerekli örnek genellikle kandan alınır. Bazı hallerde normal idrar örneğinde ya da 24 saatte toplanan idrardan örnek alınabilir.

 

Kadınlara LH Hormonu Testi Neden Yapılır?

 • Kısırlık nedenlerinin tespit edilmesi için

 • Yumurtalıkların fonksiyon bozukluklarının belirlenmesi için

 • Kadının yumurtalık rezervinin tespit edilmesi için

 • Kadınların adet düzensizliklerinin araştırılması amacıyla

 • Hipofiz ve hipotalamus bozukluklarının tespit edilmesi için

 • Kadınların menopoza giriş zamanının tahmini olarak belirlenmesi amacıyla

 • Kadınların menopoza girdiğinin kesin olarak belirlenmesi için

 • Çocukluk döneminde ergenliğe girilip girilmediğinin belirlenmesi amacıyla

 • Kadınlarda yumurtlamanın olduğu zamanın tespit edilmesi için

 • Cinsel gelişiminin geciktiği zaman sebebin belirlenmesi amacıyla

 • Kadınlarda yumurtlamayı uyarıcı tedavilerde yanıtın belirlenmesi amacıyla LH hormonu testi yapılabilir. Bu özellikle yardımcı üreme yöntemi olan tüp bebek tedavilerinde önemli bir tetkik sayılır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Kezban dedi ki:

  Merhaba benim LH 3.2 nasıl sizce

 2. Elif dedi ki:

  İyi akşamlar ben 24 yaşındayım bebek istiyoruz tedavi ys başladık da benim lh 4.7 acaba sizde normalmi tesekkurler

 3. Nihal Sarı dedi ki:

  Adetten önce veya sonra olması önemli \nAdet öncesi: 2,4-6,6\nAdet sırasında:9-74\nAdet sonrası:0,9-6,4\nErkeklerde: 1,1-8,7