Menopozda Ateş Basması

19.06.2015
77
Menopozda Ateş Basması

Menopozda Ateş Basması

Menopoz denilince akla ilk gelen sorunların başında ateş basması gelmektedir. Halk arasında sıcak basması da olarak adlandırılan ateş basması durumları, menopozun en büyük ve çözümü zor olan sorunu olarak görülmektedir. Menopoz döneminin ilk yıllarında aşırı derecede rahatsız edici şekilde görülen ancak sonra kendiliğinden geçen ateş basması durumu, kadınların bazılarında uzun yıllar devam eder. Bazı kadınlarda da menopozun ilk yıllarında kesinlikle görülmezken sonra bir anda ortaya çıkarak hayatı yaşanamayacak kadar zahmetli bir hale getirmektedir.

 

Menopozda Görülen Sorunlar Ortalama Ne Kadar Sürmektedir?

Menopozda ateş basması sorunları, kadınların yüzde 80’inde menopozun ilk yıllarında görülmektedir. Tedaviler ile giderilebilen bir rahatsızlık kolan ateş basması bazı kadınlarda 1- 2 yıl içerisinde kendiliğinden yok olarak etkileri kaybolmaktadır. Genel yaş ortalamaları dikkate alındığında ateş basması rahatsızlıkları kadınların birçoğunda 60 yaşlarına kadar devam ederken az bir kısmında da 70 yaşlarına kadar devam etmektedir.

 

Menopozda Ateş Basmaları Ne Kadar Sıklıklarda Görülmektedir?

Menopozda ateş basmaları rahatsızlığın temelinde yaşanılan bölge, kültür ve ten yapısıyla doğrudan alakalı durumlardır. Mesela özellikle Güney Amerika’daki kadınlarda sıklıkla görülen menopozda ateş basması durumları Japonya gibi uzak doğu ülkelerinde daha az görülmektedir. Bu durum, kültürel farklılıklar, beslenme alışkanlıkları ve yaşanılan mevsimlere göre farklılık göstermektedir. Bazı bölgelerde ateş basması rahatsızlığı günün her saatinde rahatsız edici şekilde tekrarlayabiliyorken bazı bölgelerde de sadece günde bir defa görülebilir.

Ateş basmaları, genellikle geceleri görülen, uyku bölünmelerine sebep olan bir rahatsızlık iken bazı kadınlarda gün içinde de sıklıkla görülebilmektedir. Geceleri metabolizmanın yavaşlamasıyla menopoz yüzünden değişen hormon yapısı ateş basmalarının bu saatlerde meydana gelmesine sebep olmaktadır. Ateş basmaları, giyilen kıyafet ve ortamdaki nem, sıcaklık oranlarına göre özellikle göğüs ve kafa bölgesinde sıcaklık, yüzde ve ellerde kızarıklık, nabzın artması ve aşırı çarpıntı halinde nöbetler yaşanmasına sebep olmaktadır.

 

Menopozda Ateş Basmasını Tetikleyen Etkenler Nelerdir?

  • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kültürel ve bölgesel etkenlerden dolayı ateş basmasının tetiklenmesi mümkündür.
  • Obezite hastalığı bu rahatsızlıkta da etkisini göstererek ateş basması nöbetlerinin daha sık aralıklarla meydana gelmesine sebep olmaktadır. Obezite hastası kadınlarda vücut iç yağ dokusunda var olan östron hormonunun fazlalığından dolayı vücutta östrojen salınımı fazla olur ve bu da metabolizmanın yersiz bir şekilde ısı üretmesine sebep olmaktadır.
  • Fiziksel olarak günü daha az faaliyetle geçiren kadınlarda ateş basması nöbetleri daha sık aralıklarla görülmektedir. Fiziksel aktiviteler, vücudun ısı düzenleme mekanizmalarının düzenli olarak çalışmasını sağladığından fiziksel aktivite noktasında yetersiz kalan kadınlarda bu mekanizma görevini yapmamakta, özellikle geceleri metabolizma kendisini dinlendirmeye çekildiğinde ateş basması nöbetlerinin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

 

Menopozda Ateş Basması Nasıl Engellenir?

  • Sıcak ve bunaltıcı ortamlardan uzak kalınması menopoz nedeniyle işlevini tam olarak gerçekleştirmeyen ısı düzenleme mekanizmalarının etkisini göstermede etkili olacaktır.
  • Özellikle geceleri çıplak, tek kat elbiselerle uyuma alışkanlıkları menopozun ilk dönemlerinde çok önerilmemektedir. Bunun sebebi, terleme gibi durumlarda tek kat elbise olduğunda bu elbisenin çıkarılmasıyla birlikte oluşacak ani ısı değişikliğinin ateş basması rahatsızlıklarına sebep olacağıdır. Tek kat giyinmek yerine ince elbiselerden oluşan birkaç kat giyinilmesi terleme durumlarında elbisenin bir katının çıkarılmasıyla ani sıcaklık değişimlerinin oluşmasına engel olacağından daha faydalıdır.
  • Fiziksel aktivitelerin artırılması, günlük en az yarım saat hızlı tempoda yürüyüş yapılması, günde bir iki defa ılık duş alınması ateş basması tedavisinde etkin rol oynamaktadır.

Menopozun kesinlikle görülen sorunlarından olan ateş basması rahatsızlıklarından daha kısa zamanda kurtulabilmek için özellikle bu dönemlerde alkol ve sigara tüketiminin bırakılması, bol kafein içeren içeceklerin kullanılmaması da etkili olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.