Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

20.05.2017
60
Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizmayı hızlandıran – kilo verdiren besinler

 

Eğer kilo vermek istiyorsanız ve sağlıklı bir yaşama sahip olmak istiyorsanız metabolizmanızın hızlı olması gerekir. Daha hızlı bir metabolizmaya sahip olursanız gece uyurken bile yağ yakarsınız. Ancak metabolizmanız yavaş ise istediğiniz kadar diyet yapın istediğiniz sonucu alamazsınız. Arkadaşınız sizin iki katınız yemek yer aynı kiloda olmanıza rağmen o sizden daha hızlı kilo verebilir. Bu onun metabolizmasının hızlı olduğu anlamına gelir. Peki metabolizmamızı hızlandırabilir miyiz? Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler nelerdir? Bu yazımızda bu başlıklara değineceğiz önce metabolizma hızının ne olduğunu anlayalım.

Metabolizma hızı nedir?

Metabolizma hızı kişinin gün içinde tüm organlarının çalışması için gereken enerjinin kalori cinsinden değeridir. Metabolizma hızı kişiden kişiye değişir. İki farklı metabolizma hızı vardır. Dinlenirken ölçülen metabolizma bir de aktifken ölçülen metabolizma…

Kilo Verdiren Besinler – Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Piyasada birçok metabolizma hızlandırıcı kapsüller, ek gıda takviyeleri kullanılmaktadır. Bunların faydası tartışılır. Faydalı, faydasız ya da zararlı olabilir. Ancak bizim tavsiyemiz hiç bunlara bulaşmadan kendinizin doğru besinleri seçerek metabolizmanızı hızlandırmanızdır. Bunun için size vereceğimiz besin tavsiyelerini bir kenara not etmeyi unutmayın.

Acı Biber: Acı biberde bulunan capsaicin maddesi metabolizmayı hızlandırır. Hatta ağrıları yok etmez özelliğine de sahiptir. Acı biber ile metabolizma hızınız iki katına kadar çıkar.

Zencefil: bir mucize olan zencefil vücut sıcaklığınızı artırarak metabolizma hızınızı yükseltir. Üstelik sindirime de yardımcı olur.

Fasulye: fasulyeler metabolizmanızı hızlandırır. Yavaş eriyeceği için tokluk hissi de verir. Önemli bir diyet kalemidir.

Sebzeler: Lahana, Brüksel lahanası, Brokoli, Karnabahar ve diğer sebzeler gibi gıdalarda bulunan B vitaminleri, metabolizmanız üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Sürekli sebze tüketin denmesinin başka bir nedeni de budur.

Protein: protein içeren besinler daha uzun sürede sindirilir. Bu nedenle tok tutar ve metabolizmayı hızlandırır. Ancak Proteinden kastımız adana kebaplar, yağlı tava yemekleri değildir. Yağı az olan balık, tavuk ve hindiyi tavsiye ederiz. Aksi halde kilo vereyim derken kilo alabilirsiniz.

Tam tahıllı gıdalar: Bütün tahıllar, insülin seviyelerini sabitleyerek metabolizmayı hızlandıran besleyici maddeler ve karbonhidratlarla doludur. Yulaf ezmesi, kahverengi pirinç bunların başında gelir.

Yeşil Çay: Başka bir mucize de yeşil çaydır. Bilimsel çalışmalar yeşil çay özünün metabolizmayı önemli ölçüde artırabildiği ve çeşitli konularda sağlığınıza destek sunabileceği bilinen bir gerçektir. Yeşil çay oldukça lezzetlidir ve zararlı serbest radikallerle aktif şekilde savaşan antioksidanlar açısından da zengindir! Her gün tüketiniz efendim (3 bardağı geçmeyin)

Baharatlar: tarçın başta olmak üzere baharatların büyük bir bölümü metabolizmayı hızlandırır.

Narenciye: hem c vitamini açısından zengindir hem de metabolizmanızı hızlandırır. Mevsiminde yenen portakal, mandalina greyfurt süper sağlıklı yiyeceklerdir.

Kalsiyum zengini gıdalar: kalsiyum açısından zengin gıdalar metabolizmanızı hızlandırır.

Omega-3: Özellikte balıkta yoğun olarak bulunur. Bu asitler açısından zengin olan gıdaları tüketmek, metabolizma artırmak için harika bir yoldur. Bu asitler metabolizmayı düşüren doğal bir kimyasal olan leptin adı verilen bir hormon üretimini azaltır. Wisconsin Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar, düşük leptin seviyesine sahip laboratuar farelerinin, daha yüksek hormon seviyelerine sahip olan farelere kıyasla daha hızlı metabolizmaya sahip olduklarını ortaya koymuştur.

Yukarıda saydığımız besinlere baktığınız zaman sağlıklı olan birçok şeyi sıraladık. O halde sağlıklı beslenmeyi bir hayat tarzı haline getirmek. Birçok açıdan bize fayda sağlayacaktır.

Metabolizmayı hızlandıran diğer yollar

Su: bol bol su içmek metabolizmanızı hızlandırır. Günde en az 2 litre su tüketmelisiniz.

Düşük yoğunluklu egzersizler: Vücudunuzu yavaş yavaş ısıtıp uzun süreli düşük yoğunluklu egzersiz yapmanız metabolizmanızı hızlandırır.

Kaloriyi yavaş yavaş azaltmak: Eğer diyet yapıyorsanız öğünleri aniden kısmayın bunu yavaş yavaş yaparsanız vücudunuz kıtlık sendromunu devreye almaz böylece kilo kaybı yaşarsınız. Ancak aniden kalorileri keserseniz, ne yerseniz yiyin depolarsınız.

Kahvaltı etmek: Kahvaltıyı mutlaka yapın kahvaltınızda mutlaka yumurta bulunsun.

Az ve Sık yemek: Diyet yapanlar bu özelliği çok iyi bilirler. Bu şekilde yapmanız metabolizmayı sürekli aktif tutacaktır.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.