Normal Doğumun Faydaları

20.05.2015
69
Normal Doğumun Faydaları

Normal Doğumun Faydaları

Normal doğum en doğal olan doğumdur ve insan vücudu açısından en sağlıklı olan doğum şeklidir. Tüm memeli canlılarda olduğu gibi insanda da normal doğum aynı şekilde geçekleşmektedir ve vajinal yolla gerçekleştirilen doğumdur. Normal doğumun faydaları anne ve bebek açısından farklılıklar göstermekte ve her ikisi içinde çeşitli faydaları ve olumlu yönleri bulunmaktadır. Normal doğumun bebek için faydaları ve anne için faydalarını birlikte inceleyelim.

 

Normal Doğumun Anneye Faydaları

* Doğumun gerçekleşmesinin ardından normal doğum ile gerçekleşen doğumlarda anne adayları çok daha kolay ve en kısa süre içerisinde günlük aktivitelerine geri dönebilmektedirler. Ayrıca normal doğum yapan annelerin diğer doğum yöntemlerine nazaran hastanede çok daha kısa süre kaldıkları görülmektedir. Bu durum ekonomik yönden artılar sağlayacağı gibi sağlık açısındanda plesentanın en iyi şekilde vücuttan temizlenmesi sağlanır.

* Ayrıca normal doğum güç bir doğum şeklidir ve bebeğiniz dünyaya geldiğinde ilk olarak siz onu görebilirsiniz, sezaryen doğumda ise baygın olduğunuz için ancak kendinize geldiğinizde bebeğinizi görebileceksiniz. Buna ek olarak normal doğum gerçekleştiren annelerde kendilerine olan güven daha fazladır. Buna ek olarak normal doğumla bebek dünyaya getiren annelerin ölüm oranları sezaryen ile bebek doğuran annelere oranla daha azdır. Yani normal doğum annenin güvenliği açısından sezaryene oranla daha güvenlidir.

* Ayrıca sezaryen ile doğum yapan annelerin doğum keselerinde yıpranmalar oluşacağından ileriki doğumlar için risk teşkil edebilmektedir. Ancak normal doğum ile bebek doğuran annelerde bu oran çok daha azdır ve ilerleyen doğumlarda da normal doğum gerçekleşmesi ve doğumun sağlık değerleri çok daha fazla artış gösterir.

* Normal doğumlarda plesenta ve annenin karnındaki diğer maddeler tamamı ile temizlenir ve doğumdan sonra hiç bir kalıntı kalmaz. Diğer doğum çeşitlerinde ise anne karnında doğumun ardından kalıntılar kalabilmektedir. Ayrıca normal doğum yapan anne adaylarının doğum sonrası şikayetleri ve sancıları, sezaryen ile doğum yapan annelere oranla çok daha azdır.

 

Normal Doğumun Bebeğe Faydaları

* Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerin gelişimleri tam anlamıyla gerçekleştiği akciğer gelişimleri tam olarak tamamlanmış olarak dünyaya gelirler. Bu nedenle tam süresinde gelişimini tamamlayarak normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerin solunum problemleri diğer doğumlara oranla çok daha az gelişmektedir. Bebek doğum kanalından geçerken görmüş olduğu baskı altında akciğerlerinde bulunan amniyon sıvısı kolaylıkla atılır ve bu sayede dış dünyaya adapte olarak nefes alıp vermeye çok daha rahat şekilde başlayabilir.

* Bunun yanı sıra bazı hekimler tarafından öne sürülen bir teze göre bebek normal doğum ile dünyaya gelirken doğum kanalında çeşitli bakteriler ile karşı karşıya kalır ve bu bakteriler sayesinde dünyaya geldiği ilk andan itibaren bağışıklık sistemi gelişmiş olarak hayata başlayabilirler.

* Normal doğum ile dünyaya gelen bebek ilk olarak annesinin kucağına verilmektedir ve bu sayede anne ile bebek arasında çok daha güçlü bir bağ oluşur. Ayrıca normal doğumda salgılanan endorfin hormonu bebeğin dış dünyaya karşı daha hazırlıklı şekilde dünyaya gelmesini sağlamaktadır.

* Ayrıca normal doğum ile doğan bebekler gelişimlerini çok daha iyi şekilde tamamladıkları için anne sütünü emme becerileri çok daha kuvvetlidir.

* Yapılan araştırma ve gerçekleşen doğumların yüzdesi göz önünde bulundurulduğunda normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerin sezaryen ile dünyaya gelen bebeklere oranla yoğun bakıma alınma oranlarının çok daha az olduğunu görmekteyiz. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.