Prematüre Bebeklerin Bakımı

13.12.2014
76
Prematüre Bebeklerin Bakımı

Erken Doğan Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır

Normal şartlarda doğum 38. haftadan sonra gerçekleşir ancak bu haftalardan dana önce doğan bebeklere erken doğum yani prematüre bebek denilir. Prematüre bebekler anne karnında kalması gereken dönemi tamamlayamadıkları için, tam olarak gelişimlerini tamamlamadan dünyaya gelirler. Bu durumda gelişimlerinin kalan kısmını doğduktan sonra gerçekleştirmeleri gerekir ve bu durumda prematüre bebeklere özel bakım uygulamak gerekir.

 

Prematüre Doğan Bebeğin Bakımı

* Bebekler annelerinin karnında yaşadıkları dönem içerisinde güvende, sessiz  ve steril bir ortamda yaşarlar, ancak dünyaya geldiklerinde bu steril ortamdan uzak, çok sesli ve güvensiz bir ortama giriş yaparlar. Burada bebeklere anne karnında buldukları standartların sunulması gerekir. Normal vaktinde doğan bebeklerde annelesinin sıcaklığı ve anne sütünün etkisiyle bu dönem kolaylıkla ve uyumlu şekilde sağlanır. Ancak prematüre yani dünyaya erken gelmiş olan bebeklerde bu süreç çok daha zor ve çetrefilli bir süreç olarak karşımıza çıkar.

* Özellikle tüm organlar gelişmemiştir ve yaşamsal aktiviteler tam olarak dış dünyaya uyumlu değildir. Bu nedenle anne karnında olması gereken tüm özellikleri yapay şekilde sağlayabilen kuvözler devreye girer ve bebekler için anne karnında olan sıcaklık ve nem oranları bu kuvözler ile kolaylıkla sağlanabilir. Bebek bu izole ortamda tıpkı annesinin karnındaymış gibi bu kuvözün içerisinde gelişimlerini tamamlayabilir.

* Prematüre erken doğum ile dünyaya gelmiş olan bebeklerin bakımı sırasında en çok karşılaşılan rahatsızlıklardan bazıları, akciğerlerin yeteri kadar gelişmemesi, vücut sıcaklığının korunamaması, çeşitli enfeksiyonlar, kan şekerinde hızlı değişimler, bağırsak sorunları, sarılık, kansızlık, beyin kanaması, körlüğe yol açabilecek oranda ciddi görme problemleri gibi pek çok ölümcül rahatsızlık görülebilmektedir.

* Bu problemlerin atlatılabilmesi için erken doğan bebeklere özel bakım uygulamak gerektiğinden bahsetmiştik . Prematüre bebeklere bakım uygulamaları düzenli ve sağlıklı şekilde tamamlandığında, bebek annesini emecek dereceye gelmiş ve sağlığına kavuşarak normal kilosuna ulaşmış ise, evinde bakılmak üzere taburcu edilebilir.

* Prematüre bebekler hastaneden taburcu edilse bile kesinlikle kontrol altında tutulmalıdır. Kuvözde kalarak dış dünya ile iletişimi hiç bulunmayan bu erken doğan bebeklerin özel bakımı ve bağışıklık sistemini güçlendirici şekilde anne sütüyle düzenli beslenmesi gerekmektedir.

* Diğer yandan prematüre bebeklere herkes dokunmamalı ve hijyenik olmayan ortamlarda bebek tutulmamalıdır. Erken doğan bebekler hastalıklara çok açıktır ve bu nedenle tedbiri elden bırakmamakta fayda var. Çok kalabalık ve havasız ortamlar erken doğan bebekler için uygun değildir. Ancak güneşli havalarda bebeğinizi parka götürerek rahatlıkla oynamasını ve oradan alacağı zararsız mikroplarla bağışıklık sistemini güçlendirmesini önermekteyiz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.