Prematüre Bebeklerin Beslenmesi

13.12.2014
125
Prematüre Bebeklerin Beslenmesi

Prematüre Bebeklerin Beslenmesi

Prematüre bebeklerin normal bebeklere oranla anne karnında daha az kalan bebekler olduğunu daha önceki pek çok yazımızda belirtmiştik. Günümüz şartlarında üreme tekniklerinin çoğalmasına bağlı olarak çoğul gebeliklerin artmasıyla birlikte, erken doğumların sayısında da artış gözlemlenmiştir.

Prematüre bebekler erken doğumun ardından 35. haftaya ulaştıklarında kuvözden alınır ve taburcu edilirler. Prematüre bebeklerin en sık yaşadığı sağlık problemlerinden biride solunum sisteminin henüz tam olarak fonksiyonlarını yerine getirememesidir. Bu nedenle erken doğumla dünyaya gelen bebeklerde apne adı verilen kısa süreli solunum durmalarına çok sık rastlarız. Prematüre bebeklerin akciğerleri 45. haftaya kadar tam anlamıyla gelişmemiştir ve risk devam etmektedir.

Özellikle prematüre erken doğan bebekler başta olmak üzere tüm bebekler için doğumun gerçekleşmesini takip eden ilk 6 aylık süreç çok önemlidir ve bu dönem içerisinde bebek çok özenli şekilde beslenmelidir. Erken doğan bebeklerde beslenme çok önemli yer tutarken, tüm yenidoğan bebeklerin ilk 6 ayda beslenmesi, bağışıklık sistemlerinin oluşmasına yardımcı olan en önemli faktördür.

 

Erken Doğan Prematüre Bebeklerin Beslenmesi

* Erken doğumla dünyaya gelen bebeklerin gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmek için, çok iyi şekilde beslenmeleri gerekmektedir.

* Erken doğan bebeklerin beslenmesi için en ideal besin anne sütü olarak bilinmektedir. Anne sütünün içerisinde yer alan bileşenler sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir ve hastalıklara karşı direnci artarak gelişimi tam anlamıyla tamamlanır.

* Ancak bazı durumlarda erken doğan bebeklerin beslenmesi için anne sütü yeterli gelmemektedir. bu duruma en iyi şekilde doktorunuzun karar vereceğini bilmelisiniz. Ancak prematüre bebeklerde beslenme sürecinde anne sürünün yetersiz geldiği tespit edilirse anne sütü güçlendirici bileşenlerle takviye yapılabilmektedir.

* Erken doğan bebeklerin beslenmesi sırasında bazı durumlarda doktorlar anne sütünün yeterli gelmediğini düşünürse, ek gıdaya geçiş önerebilir ve prematüre bebekler için özel olarak üretilmiş gelişimi kolaylaştıran mamalar önerebilirler. Bu süreç çok önemli bir süreçtir ve prematüre bebeğiniz çok iyi anne sütü emiyor olsa bile yeterli oranda beslenemiyor olabilir. Bu nedenle özellikle erken doğan bebeklerin beslenme süreçleri boyunca doktor kontrolü altında uzaktan takip edilmeleri gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.