Rahim Ağzı Kanserini Önleyebilirsiniz

25.12.2014
52
Rahim Ağzı Kanserini Önleyebilirsiniz

Rahim Ağzı Kanserini Önlemek Elinizde

Rahim ağzı kanseri 45 yaşın altında bulunan kadınlarda çok sık görülebilme riski olabilen bir rahatsızlıktır. Dünya ortalaması göz önünde bulundurulduğunda her iki kadından birinin rahim ağzı kanserine yakalanma riskinin olduğu ve öldürücü bir hastalık olduğu görülmüştür.

Genital rahim ağzı kanseri, rahim kanserinden sonra en çok karşılaşılan kanser türüdür.

Kanser nedeniyle gerçekleşen ölümlerin içerisinde akciğer ve meme kanserinden sonra en çok ölüme neden olan kanser çeşidi rahim ağzı kanseridir. Rahim ağzı kanseri tedavi edilebilir bir kanser türüdür. Erken teşhis ile smear testi ile yapılan taramalar ile, kesin tanı konulabilmekte ve tedavi seçenekleri arasından en uygun olan seçilebilmektedir.

 

Rahim Ağzı Kanserine Nasıl Teşhis Konur?

HPV Virüsü Rahim Ağzı Kanserine Neden Oluyor

Rahim ağzı kanseri vakaları incelendiğinde % 95 oranında hpv virüsünün vücuda girerek rahim ağzı hücrelerinin içine işlemesi ve hücrelerin genetik yapısı üzerinde değişiklik meydana getirerek hastalığın ortaya çıkmasını sağlamasıdır.

Rahim ağzı kanserinin çok belirgin bir erken teşhisi yoktur. Çok istisnai olan bazı durumlarda, cinsel ilişki sırasında ve adet dönemlerinde ağzı ve kanamalar meydana gelebilir. Bazen ise vajinadan çok pis kokulu bir akıntı gelmeye devam eder. Hastalığın yayılarak ilerlediği durumlarda bacaklarda şişme, kasık ağrıları, idrarda kanamalar görülebilmektedir. Doktorunuza bu şikayetlerle başvurduğunuzda yaşadığınız semptomları çok iyi belirtmelisiniz. Bu sayede erken teşhis için yeterli semptomu vermiş olabilirsiniz.

Rahim ağzı kanserini takip eden süreçte böbrek yetmezliğine bağlı olarak görülen ölümler çok yaygın olarak görülmektedir.

 

Rahim Ağzı Kanserini Tetikleyen Nedenler?

* Erkeklerin çok eşli olması

* Küçük yaşlarda evlenmeler

* Fazla gebelik sayısı

* Sigara kullanımı

* Çok fazla partner değişimi

* Ayrıca aileden gelen genetik kanser öyküsü rahim ağzı kanserinin görülmesine neden olabilir. Ailede çok sık görülen rahim ağzı kanserleri büyük risk oluşturmaktadır.

 

Kesinlikle Pap-Smear Testi Yaptırmalısınız

Rahim ağzı kanseri hücresel değişikliklere bağlı olarak görülen bir durumdur ve hücresel değişimleri en iyi şekilde saptayabilen pap-smear testi kesin sonuçları vermektedir. Erken teşhisin tedavide büyük ölçüde avantaj sağladığı rahim ağzı kanseri ihmal edilmeyecek bir kanser türüdür ve geri dönüşü olmayan bir durumla karşı karşıya kalmamak için, pap-smear testini yaptırmamız gerekmektedir.

İlk kez seksüel aktivitelerin başlamasıyla yaklaşık olarak 18 yaşında ilk testin yapılması uygun görülmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.