Rahimden Parça Alınması

07.12.2015
174
Rahimden Parça Alınması

Biyopsi ve Jinekolojik Biyopsi Nedir?

Biyopsi, vücuttaki herhangi bir doku bölgesinden parça alınması işlemine verilen addır. Alınan bu doku, mikroskop altında incelenmek üzere muhafaza edilir. Jinekolojik biyopsi ise bu işlemin rahimde yapılmasıdır.

 

Jinekolojik Biyopsi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Jinekolojik biyopsi farklı sebeplerden dolayı uygulanabilmektedir. Bu sebepler arasında en çok karşılaşılanlar şu şekildedir;

 • Hamileliğin sonlandırılması,
 • Düzensiz olan ve aşırı şekilde gerçekleşen adet kanamaları,
 • Adet kanamaları dışındaki kanamalar,
 • Polip ya da myom gibi şüpheli olan kitlelerin alınması,
 • Düşük sonrasında rahimde kalan parçaların temizlenmesi,
 • Dış gebelik olma ihtimali gibi nedenlerden dolayı hastaya jinekolojik biyopsi uygulanır.

Rahmin iç tabakasına endometrium tabakası adı verilir. Bu tabakadan parça alınması işlemine ise endometrial biyopsi denilmektedir. Bu parça patolojik inceleme amacıyla alınır. Rahimden parça alınması ve jinekolojik biyopsi işlemi hastaya genel ya da lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Bu uygulama ortalama 10 – 15 dakika kadar sürer. İşlen sırasında hastaya lokal anestezi uygulanmışsa hasta kısa bir sürenin ardından ayağa kalkabilmektedir. Eğer işlem sırasında hastaya genel anestezi uygulanmışsa işlemden yaklaşık 1 – 2 saat sonra hasta taburcu olabilmektedir. Jinekolojik biyopsi işleminin ardından gün içerisinde az bir miktarda kanama ya da lekelenme görülebilir. Bu durum normaldir. Jinekolojik biyopsi işleminin yapıldığı gün hastada ağrı olması da normal karşılanmaktadır. Patolojik inceleme amacıyla gönderilen rahim parçası teşhis koymak ve tedavi yöntemi uygulamak için oldukça önemlidir.

Jinekolojide biyopsi işleminin önemi oldukça büyüktür. Şüpheli olarak yaklaşılan hastalığın teşhisinde ve tanısında mutlaka jinekolojik biyopsi işlemine başvurulması gerekir.

Jinekolojik biyopsi işlemi farklı kategorilerde ele alınmaktadır. Bu biyopsi işlemlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Over (yumurtalık) biyopsisi: Yumurtalıklardan parça alınması işlemine verilen addır.
 • Serviks (Servikal) Biyopsisi: Rahim ağzından parça çıkarılması işlemine denir. Rahim ağzı bölgesinde sinir bulunmadığı için bu işlem esnasında herhangi bir rahatsızlık duyulmaz. Bu sebeple anestezi uygulamasına da gerek kalmaz.
 • Endometriyal biyopsi: Rahim içi tabakasından parça alınması işlemine verilen addır. Ultrasonografide eğer rahim içi tabakasında bir kalınlaşma gözlemleniyorsa endometriyal biyopsi işlemi uygulanır.
 • Vulva biyopsisi: Dış genital bölgeden parça alınması işlemine verilen addır. Özellikle dış genital bölgedeki cilt rahatsızlıklarında bu bölgeden biyopsi alınarak patolojik incelemeye gönderilir.
 • Vajina biyopsisi: Vajina içerisinden parça alınması işlemine denir. Gerek görüldüğü durumlarda şüpheli olan lezyonlardan biyopsi alınır.

 

Jinekolojik Biyopsi Nasıl Yapılır?

Biyopsi işleminden önce rahim ağzının genişletilmesi gerekir. Bunun için doktor, hastaya ilaç vererek birkaç saat beklemesini sağlar. Jinekolojik biyopsi işleminin yapılmasından önce eğer hasta arzu ederse bir çeşit anestezi uygulanabilir. Bu anestezi çeşidi lokal ya da genel olabilmektedir. Hastaya uygulanması gereken anestezi türüne doktorla birlikte karar vermek gerekir. Genel anestezide hasta tamamen uyurken lokal anestezide yalnızca rahim bölgesi uyuşturularak işlem yapılır. Jinekolojik muayene aletine bacaklar yerleştirildikten sonra doktor rahim ağzını steril aletler yardımıyla genişletir. Rahim içerisindeki doku bir küret yardımıyla ya da emilme işlemiyle dışarı çıkarılır. Jinekolojik biyopsi sırasında rahimden alınan bu doku örneği patolojik incelemeler için laboratuvar ortamına gönderilir.

Rahimden parça alınma işlemi endometrial biyopsi adı verilen işlemle de alınabilir. Bu işlem sırasında rahimden alınan doku örneği için kullanılacak alet çok ince bir yapıya sahip olduğu için rahim ağzının genişletilmesine ihtiyaç duyulmaz. Endometrial biyopsi işlemi sırasında herhangi bir anesteziye gerek duyulmaz. İşlem esnasında hastanın hissedeceği rahatsızlık çok az seviyede olmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. aleynayildiz dedi ki:

  parca verdikten sonra banyo edilirmi\n

 2. anneleronline dedi ki:

  operasyon sonrası doktorunuzun yönlendirmelerini uygulamanız daha sağlıklı olacaktır.

 3. nazik kavaz dedi ki:

  Hocam rahim\’den alınan parça sonuçları ne kadar sürüyor? Rahim ağzı kanseri şüpesi var sonuçlar tahmini kaç günde çıkıyor.

 4. Hacer dedi ki:

  Rahim agzindan parca aldirdim birde ecc yaptirdim kronik iltihap cikti yara vardi 6 ay oldu smear verdim yine sukumoz hucre asus cikti tekrarmi parca vermeliyim surekli boylemi olucak tesekkur ederim

 5. Emel dedi ki:

  Ben 39 yaşında bayanım tüplerim bağlı rahimden parça aldırdıkdan sonra cinsel ilişki yoluyla gebe kalınır mı ? Acil lütfen

 6. Ece dedi ki:

  Hocam bugün uregenital patoloji yaptırdım adetim 7 gün önce bitmişti cihaz yerlestirildikten hemen sonra normalinden fazla kanamam oldu ve işlem yapılmadı normal mi?

 7. Perihan dedi ki:

  Merhaba hocam benim rahatsızlığım kasıklarda ağrı aşırı iltihabı var doktor Rahim den parça alacak zararı olurmu teşekürler

 8. Rahşan baş dedi ki:

  Rahimden parça alındı fakat kanamam çok fazla 4 gün oldu hala devam ediyor normal mi bilmiyorum bilgi verebilirmisiniz

 9. Rahşan baş dedi ki:

  Rahimden parça alındı fakat kanamam çok fazla 4 gün oldu hala devam ediyor normal mi bilmiyorum bilgi verebilirmisiniz

 10. sevtap dedi ki:

  Benimde rahimdeki yaradan parca aldilar 27 gun oldu 2 gundur agrim var kasiklarimda normalmi