Saç Açıcı Nasıl Kullanılır?

30.01.2017
440
Saç Açıcı Nasıl Kullanılır?

Saç Açıcılar Nasıl Kullanılır?

Saçlarımız ruh halimiz değiştiğinde en çok oynadığımız, rengini değiştirdiğimiz kurtarıcımızdır. Açık renkli, sağlıklı saçlar çoğu kadının kendini iyi hissettiği renklerdir. Bu yüzden birçok kadın saçlarını birkaç ton açmak isterler Bu işlemleri yapmak için saç açıcılar kullanılır. Saç rengi açma işlemi birkaç farklı yolla yapılmaktadır. Saçınızın rengine en uygun yöntemi kullanmalısınız. Bu yazımızda, Saç açıcı çeşitleri, saç açma nasıl yapılır?, Saç açıcılar nasıl uygulanır? Sorularına yanıt arayacağız.

Saç açma yöntemleri nelerdir?

5 çeşit saç açma yöntemi vardır.

 • Boya ile saç açma

 • Oryal ile saç açma (toz açıcılar)

 • Oksidan ile Saç açma

 • Peroksit ile Saç açma

 • Doğal yöntemlerle saç açma (evde saç açma işlemleri)

Boya ile saç açma

Piyasada bolca buılunan loreal, koleston gibi markaların saç açıcı boyaları bulunmaktadır. Bu saç açıcı boyalar kullanılarak oryalden kaynaklanana yıpranmaların önüne geçilebilir. Saç açıcı boyaları evde kendiniz de uygulayabilirsiniz. Koyu renk saçlarınızı saç açıcı boyalar ile iki tona kadar açmanız mümkündür. Ancak dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Koyu renk saçlara platin renkler uygularsanız elde edeceğiniz renk açık bir değil turuncu bir renk olacaktır. O yüzden renk seçimlerinize dikkat ediniz. Eğer saçlarınızı sağlıklı bir şekilde açmak istiyorsanız saç renginizi kademeli olarak ton ton açarak ilerlemelisiniz bu süreç biraz uzun olur ancak daha sağlıklı ve net renklere sahip olursunuz. Başka bir tavsiyemiz de ileri yaşlarda saç renginizi çok koyu yaparsanız sert bir yüz ifadesine sahip olursunuz. Saç açıcı boyaları uygulamanda önce saçlarınızı zeytinyağı solüsyonunda yarım saat bekletmeniz saçlarınızın daha sağlam ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Her duş sonrasında durulama gerektirmeyen saç bakım kremleri ile saçlarınızın canlılığını sağlamalısınız. Saçınızı açmak için Loreal 5.1, 6.1 ve 6.3 kodlu saç açıcıları kullanabilirsiniz. Eğer Koleston kullanacaksanız oryal miktarı fazla olduğundan kolestonu saçınızda 45 dakikadan fazla tutmamalısınız

Oryal ile saç açma

Oriyel, oriyal ya da oryal olarak tabir edilen bu yöntemde saçlarınızı açabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki Oryal kimyasal bir maddedir ve saçlarınıza zarar verebilir. Bunun nedeni oryal adı verilen kimyasalın saçtaki keratini yok etmesidir. Keratinin tekrar yerine konması için saç bakım kürleri ve saç bakım kremleri uygulanmalıdır. Peki oryal ile saç açmada mimimum yıpranmayı sağlamak için neler yapabilirsiniz?

1- Oryal işlemini kirli saça uygulayın. İşlemden önceki 48 saat saçınızı yıkamayınız.

2- 24 saat önce saçınıza badem yağı ve Hindistan cevizi yağı ile oluşturduğunuz karışımı sürünüz saç diplerine masaj yapınız.

Toz oryal, oksidan kremini karıştırıp saçınıza uygulayabilirsiniz. Ancak 30 dakikadan daha fazla saçınızda bu kimyasalı tutmanız saçlarınıza zarar verebilir. Oryal işlemi esnasında kullanacağınız oksidan kremin volümleri vardır %3, %6, %9 ve olmak üzere 4 farklı yoğunlukta bulunun oksidan kremlerden en güçlü olanı ’lik olanıdır. Saçınızı ne kadar açacağınıza karar verdikten sonra bu oksidan kremlerden uygun olanı seçmeniz gerekir. Oryal ile saç açma işlemi bittikten sonra saçlarınızı soğuk suya yakın bir su ile yıkayınız. Saçınızda hiç oryal kalmadığına emin olunuz. Boyama işleminden sonra şampuan kullanmayınız 48 saat boyunca saçınızdaki kimyasal değişim devam etmektedir. Şampuan kullanırsanız rengi açabilir. İstediğiniz renge uzun süre sahip olma şansını kaybedebilirsiniz.

Oksidan İle Saç Açma

Oksidan peroksite göre daha az zararlı bir kimyasaldır. Oksidan ile saç açma işleminde oksidan tek balına kullanılmamalıdır. Oksidan kremi saç boyası ile karıştırıp kullanmak doğru olacaktır. 4 farklı oksidan vardır Bunlar;

 • 10 volümlük %3 oksidan krem

 • 20 volümlük %6 oksidan krem

 • 30 volümlük %9 oksidan krem

 • 40 volümlük yüzde12 oksidan krem

Bu oksidan kremlerin özellikleri şöyledir:

 • %3’lük krem cila diye bilinir açıcılığı çok azdır.

 • %6’lık krem beyaz kapatır bir tona kadar açar

 • %9’luk krem saç tonunuzu 2-3 ton açar

 • yüzde12’lik krem saçınızı 4 tona kadar açar saçınız aşırı koyu ise bu kremi kullanın. En güçlü oksidan krem budur.

Peroksit ile saç açma

Peroksit en tehlikeli saç açıcı kimyasaldır. Saç derinize ve saçlarınıza zarar verebilir. Peroksit boyasız saçlarda daha iyi sonuç verir. Peroksit kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Ancak kullanılan bir yöntemdir. Koyu renkli saçlar için %9 açık renkli saçlar için %6’lık peroksit alabilirsiniz.

 

Doğal Yöntemlerle Saç Açma

Güneş ve deniz

Güneş ve deniz saç rengini doğal yollarla açıyor. Hiçbir şey yapmanız gerek yok deniz tuzu ve güneş ışınları birlikte çalışarak saçlarınızı bir tona kadar uçlarını ise birkaç tona kadar açıyor.

Limon ile saç açma işlemi

Limon suyunu bir sprey kabına sıkın üzerine su ekleyin bir parmak kadar limon suyu yeterlidir. Bu spreyi saçınıza uygulayın. Ancak saç diplerine sıkmamalısınız. Ardından saçlarınızı güneş ışığından koruyun uygulamadan sonra saçlarınızı bakım kremi ile canlı tutun

Papatya Çayı ile saç açma

Papatyayı rengi sarı oluncaya kadar kaynatın ancak turuncu olmadan ocaktan indirin. Ardından bu çay ile yıkanmış ve kremlenmiş saçı ıslatın, yaklaşık 1 saat güneş altında saçınızı tarayın. Bu işlemi en az 3-4 kez yapın . Sonuç olarak altın sarısı saçlara sahip olun.

Bu yöntemlerin dışında zeytinyağı ile bira ile oksijenli su ile de saçlarınızı benzer şekillerde açmanız mümkündür.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Zeynep Ö. dedi ki:

  kimyasallarla yani oryal ile saç açılırken mutlaka saç hasara uğrar az ya da çok saç yıpranır. ikinci üçüncü açmalarda saç dayanamaz ve kopar. bu yüzzden saç açma işlemınden sonra ben evde kendim saçıma keratin yüklüyorum. Ama bu kuaförlerde olan kımyasal keratin asla değil tamamen doğal ve katkısız keratin. Muhteşem birşey.

 2. banu dedi ki:

  ben saçlarımı boyattım ve kestirdim fakat saçımda yanma kırıklar ve dökülmeler oldu bende doğal yöntem ile doğal keratin yüklemesi yaptım evimde harika sonuçlar aldım biraz sabredip düzenli olarak kullandıktan sonra çok çok memnun kaldım

 3. Hacer L. dedi ki:

  Canım yorumlarınız için çok teşekkürler benimde mevsimsel dökülmem vardı keratin iksir ve keratin dip bakım yağı kullanarak saçlarımın dökülmesini engellediği gibi daha hızlı uzamasını sağladım

 4. feryaa dedi ki:

  saç açıcı saçı mahvediyor

 5. Neriman dedi ki:

  Saçlarımı sürekli boyuyorum açıcı yüzünden hep yıpranıyor bende açıcı kullanmadan açmaya alıştım ama olmadı saçlarım koyu istediğim renk çok açık olduğu için sanırım yüzden yine açıcı ile açmak zorunda kaldım ama saçlarım artık çok yıprandı ve hafif yanıklar var doğal keratinin saçıma iyi geleceğini okudum birkaç yerde ve patenli olandan alıp kulandım saçlarımda ne yıpranma o yanıklar nede sertlik kalmadı açıcı bile kullansam saçım her zaman sağlıklı artık.

 6. Yildiz dedi ki:

  Saçima bir süre önce ombre yaptırdım sacim da turuncular var sacim in rengini bal köpüğü istiyorum nasıl o renge cevirebilirim