Saçtaki Kızıllık (Turunculuk) Nasıl Giderilir?

14.10.2016
986
Saçtaki Kızıllık (Turunculuk) Nasıl Giderilir?

Saçtaki Boyadan Kaynaklanan Kızıllık-Turunculuklar Nasıl Giderilebilir?

Geçmişten günümüze devam eden, güzellik öyküsü her kadının vazgeçilmezlerinden biridir. Bu nedenle güzellik salonları ve kuaförler birçok kadının ikinci adresi gibidir. Güzellik salonlarının en çok tercih edilme sebeplerinden, cilt bakımı, vücut bakımı, manikür, pedikür, saç bakımı ve saç boyası maddi gücü ve zamanı olan bayanlar için ilk sıralardadır.

Hiçbir kadın yıpranmış, cansız, hatta yaş durumuna göre beyazlarının göründüğü bir saçla dolaşmak istemez. Tabii ki düzenli saç bakımı ve uygun bir saç rengiyle ışıl ışıl parlayan saçlara sahip olmak çok zor değil…

 

Saçtaki Kızıllığı ve Turunculuğu Almak İçin Cila Tarifi 

Saçlarında sürekli boya kullananlar bilirler, ilk olarak saçın rengine uygun bir saç boyası seçilmelidir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Saçlarını boyatan çoğu bayanın karşılaştığı sorunlardan biri de, yanlış bir işlemden ya da boyanın renk tonundan kaynaklanan, saçlardaki kızıllık ve turunculuklardır. Bu durum, bir kadın gözüyle bakıldığında hiçte hoş değildir. Ama bu kızıllığı – turunculuğu da gidermenin bazı metodları vardır elbette.

Belki de çoğu bayan, saçtaki kızıllığı – turunculuğu gidermek için, kendine göre değişik yöntemler uygulamıştır. Ancak, saçlara zarar vermeden yapılanı en doğrusudur. Saçları yıpratmadan kızıllığı veya turunculuğu gidermek için, ilk olarak saçın rengi açılmadan cila uygulanmasıdır. Bu yöntem kızıllığı – turunculuğu azaltabilir, ama tamamen kızıllığı – turunculuğu ortadan kaldırmak için, saçı açma işlemi yapılmalıdır. Saç cilası nedir diye düşünenler için, kısaca saç boyasının sulandırılmış şekli de diyebiliriz.

Diyelim ki, saçınızı boyattınız, ama mat bir görünüm oluştu veya başka bir sorun olarak da, saçınızın boyası çabuk aktı ve saçınız rengarenk oldu. Hatta röfle yaptırmak istediniz, ve saçlarınızda arada doğal sarı tonlar görmek isterken, hoş görünmeyen bir sarı renk ortaya çıktı. Bu tipteki sorunlar için, saç cilası kullanmak, en pratik çözümlerden biridir.

Ayrıca, saçın rengine uygun boya seçilmeli ve koyu renkli saçlarda, sarı renkli boya ile cila yapılmaması daha uygundur. Genelde sarı rengi, röfleli saçlarda, platin ya da açık kül sarısı gibi renkler için kullanmak doğru olur

Saç cilasını evde hazırlamak isteyen bayanlar, saç boyasının içine oksidan krem (saç rengini açan veya boyanın saça geçmesini sağlayan kimyasal) katmamalıdır. Yalnızca, oksidan krem yerine boyayı sulandırmak yeterlidir ve bu şekilde saçın tamamı değil, saçın açık tonda kalan kısımları renklenir. Röfle sonrasında da saçta oluşan beyazlık, kızıllık – turunculuk vs. gibi hatalar varsa, sarılar saçtaki zemin rengine göre daha açık bir tonda oluşmuşsa, bu gibi hataları saç cilası ile ortadan kaldırmak mümkündür. Bu sayede saçın zemin rengi ile röfle birbirine yakınlaşır.

Saç bakım uzmanları ve kuaförler tarafından, saç cilası boyanın, oksidan krem içermeden sulandırılması görüşü hakim olsa da, bazı durumlara göre tam tersi de uygulanabilmektedir. Yani, saç cilasına oksidan krem ilave ederek de, kullanılmasını tavsiye eden uzmanlar vardır. Örneğin; boyanın tutmasını kolaylaştırmak gerekebilir ve röfleyi düzeltmek için de düşük volümlü oksidan krem ilave edilen saç cilası bunun için yeterli olmaktadır. Bu şekilde saç tamamen renk değiştirmemiş olur ve yalnızca röfleli olan kısımlar düzeltilir.

Saça gölge, röfle, balyaj gibi iki farklı renk tonu uygulanırken, doğal ve pırıl pırıl bir görünüm sağlanması, saçta fazla bir renklilik oluşmaması ve renk tonlarının birbirine daha yakın olması için, en uygun yöntem saç cilası uygulanmasıdır. Kısacası, saçtaki boyadan kaynaklanan, kızıllık – turunculukların giderilmesi veya istenmeyen renklerin oluşması halinde saç cilası tercih edilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Safiye dedi ki:

    Saçım röfleliydi ama dip boyası geldiği için bende garnier 111 numara ile komple saçımı boyadım dipleri turuncu oldu uçları güzel oldu platini yakın hepsini aynı renkle boyamak istiyorum yani platin istiyorum ne yapmam gerek lütfen yardim

  2. Özge dedi ki:

    Aynı sorun bendede oldu Bi çözüm bulamadım