Saçtaki Yeşillik Nasıl Gider?

09.01.2017
3.672
Saçtaki Yeşillik Nasıl Gider?

Saçtaki yeşillik nasıl kapatılır nasıl geçer?

Saçtaki yeşillenme saçın boyanması sonrasında ortaya çıkan istenmeyen renkler için kullanılan bir kavramdır. “Saçım yeşillendi, saç yeşillenmesi, saçım kızıllaştı, saçım küllendi, küllü yeşilli bir renk oldu” gibi yakınmaların tamamı saç yeşillenmesi veya saç kızıllaşması olarak adlandırılır. Saç yeşillenmesinin temel nedeni yanlış renk boya seçimidir.

Saçtaki yeşillenme nedir?

Saçlarınızı kızıla ya da kestane rengine boyatırsınız. Güzel kestane rengi saçlara sahip olursunuz. Ancak birkaç yıkamanda sonra saçınızdaki o güzel kestane rengi kaybolmaya daha çirkin bir renk ortaya çıkmaya başlar bunun nedeni saçların yıkandıkça renk pigmentlerinin kaybolması ve saç diplerindeki sarı ve kırmızı pigmentlerin göze hoş görünmeyen bir renk oluşturmasından kaynaklanır. Artık saçlarınız kızıllaşmıştır. Yeşillenme sorunu ise saçların sık boyanmasının nedeni olarak saçta doğal halde bulunan pigmentlerin kaybolması ve saçın nötrleşmesinden sonra yeni boyanan rengin saç üzerinde tutunamaması ve yeşile dönmesidir.

 

Saç Kızıllaşmasına Çözüm

Saç kızıllaşmasına engel olmanın en temel yolu bu konuda uzman birinin saçınızı gereken renklerle boyamasıdır. Bunun için yeşile ya da griye çalan küllü renkler kullanılarak saç tekrar boyanmalıdır. Ancak en başından kızıllaşma sorunu ile karşılaşmamak için doğru renklerde boya seçmeniz gerekir. Fakat sorunla karşılaştıktan sonra küllü boyalar ile kötü rengi yok edebilirsiniz. Saçlarınızda oluşan kızıllaşmayı bu şekilde aşabilirsiniz. Elde ettiğiniz yeni rengi korumak için de renk koruyucu bakım kürleri yaptırmanız gereklidir. Eğer koruyucu kullanılmazsa yıkanma sonrasında kızıllanma sorunu ile tekrar karşı karşıya kalınabilir.

Saçların Yeşillenmesine Çözüm

Saç yeşillenmesi sorununu çözmek için de yeşilin zıt renkleri olan kızıl tonlarda renkler kullanılarak saç tekrar boyanır. Saçların boyanması sorunu kalıcı olarak çözmez. Yeşillenmenin tekrar ortaya çıkmasını engellemek için saçların koruyucu bakım kremleri ile güçlendirilmesi gerekir. Aslında kızıllaşma ve yeşillenme sorunlarını çözmek için benzer teknikler uygulanır ancak renkleri farklı kullanmak gerekir.

 

Saç yeşillenmesinin alternatif çözüm yolu

Saçın kuaför tarafından dekolere adı verilen saç rengini açan bir kimyasal ile şampuanın karıştırılıp yıkanması ile sonuca ulaşabilirsiniz. Ancak bu yöntem saçlarınız için tehlikeli olabilir. Bu yöntemi işinde uzman bir kuaför yapmalıdır. Aksi halde saçlarınız yanabilir. Domates ve salça ile saçlardaki rengi düzeltmeye çalışanlar oluyor ancak bu yöntem çoğunlukla işe yaramıyor. Kalıcı bir çözüm yolu olarak tavsiye etmiyoruz. Başka bir yöntem de C vitamini ile karbonatı karıştırıp saça uygulamak bu yöntem de sık sık uygulanması gereken yöntem ancak pek başarılı olduğu söylenemez. Denize girmek işe yarayan yöntemlerden birisi çünkü saç renginizi deniz tuzu ve güneş açabiliyor. Bitkisel yağlar ve bakım kremleri bu yöntem sakçınızın rengini değiştirmez ama saçlarınızın güçlenmesini sağlar.

 

Yeşillenme Ve Kızıllaşmayla İlgili Püf Noktaları

  • Saçtaki doğal renkler tükenirse saç rengi bozulur.

  • Saç boyalarını bilinçsiz kullanmamalısınız

  • Saç boyattığınızda saç bakım kremleri kullanmalısınız

  • Sürekli saç boyamak saçlarınızın asıl renklerinin kaybolmasına neden olur.

  • Saçlarınız için doğru boyayı seçmelisiniz. Bunun için uzmanlardan destek almalısınız.

 

Küllü Röfle Sorunu ve Çözümü

Sarı saçlı olabilmek için röfle yaptırdınız ancak sarışın olmak yerine küllü saçlara sahip oldunuz. Bu durumda küllü saçlarla dolaşmak yerine saçınızı düzeltebilirsiniz. Bunun için Dekolere yöntemi kuaföre uygulatabilirsiniz. Oryal adı verilen saç açıcılar kullanabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Ceyda dedi ki:

    Bu renleri kullanmayı seviyorum herkesin kullandığı sıradan renkler bana uygun değil sadece saçlarım sürekli değişiklik ve farklı renkler sebebi ile çok fazla yıpranıyor bazen hafif yanıklar oluyor zaten her zaman kazık gibi ve tiftik saçlarım vardı sürekli benim gibi boya yaptıran bir arkadaşım doğal keratin önerdi saçlarında yanık ve yıpranmalar olmuyordu onun bende denemek için aldım patentli olandan saçlarım yumuşacık ve yıpranmalar kalmadı artık rahat rahat istediğim renk ve şekilde kullanabilirim yıpranma veya sertlik olmadan.