Selülit Önleyici Besinler

07.01.2015
58
Selülit Önleyici Besinler

Selülit Önleyici Besinler

Selülit oluşumu cilt yapısı üzerinde istenmeyen deformasyona neden olan bir durumdur. Tüketilen zararlı besinlerin zaman içerisinde cildin alt tabakasında meydana getirdiği katmanlardır. Selülitler kilo alımıyla birlikte kolaylıkla oluşur, ancak kilo verdiğinizde yerleştikleri yerlerden kaybolup gitmezler. Bu yazımızda sizler için selülit oluşumunu önleyen besinleri inceleme altına aldık.

 

Selülit Oluşumunu Önleyen Yiyecekler

Pazı: Lif oranı yüksek olan pazı bağırsakları çalıştırır ve sindirim sisteminin hızlanmasına yardımcı olur. Diyetlerin vazgeçilmezi olan pazı selülitlerin oluşumunu engeller.

Turp: Turp farklı renklerde bulunabilen bir besindir ve selülitlerin giderilmesi için tüm turp çeşitleri çok etkilidir.

Ispanak: Ispanak yoğun şekilde lif içermektedir. Kan yapar ve selülitlerin en önemli düşmanıdır.

Enginar ve İç Bakla: Bu iki besin birlikte tüketildiğinde birbiri ile etkileşime geçer ve selülitlere karşı adeta bir ilaç etkisi gösterir. Ayrıca karaciğerde bulunan safra kanallarını açar, karaciğer detoksu uygulamayı kolaylaştırır.

Yağsız Tavuk eti ve Balık Eti: Bu iki besinde protein açısından zengindir ve vücudun eksiklerini karşılar. Aynı zamanda vücudun sıkılaşmasını sağlamaktadır.

Kepekli Pirinç ve Tam Buğday: Kabızlığı önleyici besinlerdir. B vitamini açısından zengindirler ve rafine olmuş halleri tüketildiğinde daha etkili oldukları tespit edilmiştir.

Hindi Eti: Tok tutucu etkileri bulunur, vücudu sıkılaştırır ve selülit oluşumlarının yok olmasında yardımcıdır.

Yumurtanın Beyazı: Vücudun sıkılaşmasını sağlar ve pek çok minerali vücuda kazandırır. Sıkılaşan vücut yapısı içerisinde selülitler yer bulamaz.

Kepekli Besinler: Özellikle makarna tüketiminde kepekli makarnayı seçecek olursanız bağırsaklarınızın çok daha hızlı çalışmasını sağlamış olacaksınız. Kepekli ve tam buğday ürünleri hem sağlıklıdır hem de selülit oluşumlarını engeller.

Mevsim Yeşillikleri: Mevsim yeşillikleri antioksidan etkileri ile toksinleri vücuttan atar ve vitamin açısından zengindir. Bol miktarda tüketmek metabolizmayı hızlandırır, tokluk hissi verir ve sindirim sisteminin hızlanmasına yardımcı olur.

Yulaf Ezmesi: Şifa zengini bir besindir. Bağırsakların hızlı çalışmasına yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırarak selülit oluşumunu engeller.

Mevsim Meyveleri: Mevsim meyveleri genel olarak ara öğünlerde tüketildiğinde diyetiniz açısından çok faydalı etkiler yaratmaktadır. Diyet sonucu yavaşlayan metabolizmanızın yeniden hızlanmasını sağlarlar.

Bakliyatlar: Bakliyatlar bağırsakları çok hızlı şekilde çalıştırıcı etkiler yaratırlar. Çok aşırı tüketilmedikleri sürece vücudun sıkılaşmasını sağlarlar ve selülit oluşumlarına engel olurlar. Bakliyatlar B vitamini ve demir açısından çok zengindir.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.