Sezaryen Doğum Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

12.10.2015
94
Sezaryen Doğum Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Sezaryen Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sezaryen doğum sonrası iyileşme süreci normal doğum sonrasına göre daha uzun olmaktadır. Ancak doktorunuzun vermiş olduğu tavsiyelere uyduğunuz takdirde bu süreci çok daha rahat ve ağrısız bir şekilde atlatmanız mümkün olacaktır. Sezaryen doğum yapan kişi bir ya da birkaç gün sonra taburcu olabilmektedir. Hastaneden taburcu olup evine giren kadının, bu süreçte dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır.

 

Sezaryen Doğum Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Henüz anne olmuş kadın, bebeğini sıkça emzirmelidir. Emzirmek hem anne – bebek bağlarını güçlendirir hem bebeğin sağlığını olumlu şekilde etkiler hem de annenin kilo vermesine yardımcı olur. Bu nedenle bebek her istediğinde bol bol emzirmekte fayda vardır. Sık aralıklarla bebeğini emziren annenin sütü de artar. Bebek annenin sütünü emerek süt kanallarını uyarır. Uyarılan süt kanalları da tekrar süt üretimi yaparlar. Bu şekilde bir döngü oluşur ve annenin sütü artar. Emzirirken bebeğin doğru şekilde tutulmasına özen gösterilmelidir.
 • Sezaryen ile doğum yapan kadının dikişlerinin bakımına oldukça özen göstermesi gerekir. Operasyondan ortalama 3 gün sonra banyo yapmak mümkün olmaktadır. Eğer zor bir operasyon geçirdiyseniz bu süre uzayabilir. Operasyonu gerçekleştiren doktor, bu konu hakkında yeterli bilgiyi size verecektir.
 • Yeni anne olmuş bir kadının dinlenmesi ve yeterli uykuyu alabilmesi elbette ki zordur. Fakat yeteri kadar uyuyamayan ve dinlenemeyen annelerin, hamilelik sonrası sürecini daha zorlu geçirdikleri de bilinmektedir. Bu nedenle annenizin, kardeşinizin ya da bir yakınınızın refakatinde birkaç hafta geçirmeniz sizin faydanıza olacaktır. Bu süre içerisinde yeterli uyku alabildiğiniz için iyileşme süreciniz daha hafif geçecektir. İyileşme sürecinde ağır iş yapmaktan uzak durmak gerekir. Ağır bir şey kaldırmak dikişlerin açılmasına neden olur.
 • Hamilelik sürecinde alınan kiloları vermek için günlük 30 – 45 dakika kadar yürüyüşler yapabilirsiniz. Hem bol oksijen alarak pozitif düşünmenizi de tetiklemiş olursunuz. Bu yürüyüşler sizi kısa süre sonra eski formunuza ulaştıracaktır.
 • Sezaryen doğum sonrasındaki ilk birkaç hafta boyunca ağır egzersizler yapmamaya özen göstermelisiniz. Hafif tempolu yürüyüşler kilo vermenize ve zinde olmanıza yeterli olacaktır.
 • Sezaryen ile doğum yaptıktan sonra vajinal kanama olması normal karşılanmaktadır. Bu durum yaklaşık 1 ay kadar devam edebilir. Bu süreçte kesinlikle tampon uygulaması yapılmamalıdır. Hijyenik ped kullanımı yeterli olacaktır. 1 ayın sonunda kanamalarda azalma görülür. Duşta ya da tuvalet sonrası vajinanın içi yıkanmamalıdır. Vajinanın üretmiş olduğu salgılar o bölgenin temiz kalmasını sağlamaktadır. Bu salgıların vajinadan uzaklaştırılması demek, mikrop kapmaya uygun bir ortam oluşturmak demektir.
 • Sezaryen ile doğum yaptıktan sonra cinsel ilişkide bulunmak için en az 6 hafta kadar beklenmesi gerekmektedir. Bu sürenin sonunda eğer kişi kendini psikolojik ya da fizyolojik nedenlerden dolayı cinsel aktiviteye hazır hissetmiyorsa bunu eşiyle paylaşmalı ve bu konuda anlayışı rica etmelidir.
 • Doğum sonrası eğer vajinadan kötü kokulu akıntı geliyorsa bu durum enfeksiyon habercisidir ve vakit kaybetmeden doktora danışmak gerekir.
 • Eğer bulantı, kusma, ateş, aşırı vajinal kanama, dikiş bölgesinde ağrı, enfeksiyon durumları söz konusu ise hiç vakit kaybetmeden doktorunuza durumu anlatmanız gerekmektedir.
 • Kontrol sebebiyle verilen randevularınızı ihmal etmemeli ve kendinizi iyi dahi hissediyor olsanız bu randevulara gitmelisiniz.
 • Sezaryen doğum sonrası doktorunuz tarafından verilen ilaç ya da kremlerin kullanımına özen göstermelisiniz. Uygun dozda ve doğru şekilde kullanılmayan ilaçlar büyük sağlık sorunları yaşamanıza neden olur.

Sizi rahatsız eden bir ağrı, acı ya da hisle karşılaştığınız zaman çevrenizdeki insanların yorumlarına değil bizzat doktorunuza danışın. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.