Sezaryen Sonrası Göbek Eritme Yolları

16.03.2016
119
Sezaryen Sonrası Göbek Eritme Yolları

Sezaryen Sonrası Karın Toparlama ve Göbek Yağlarından Kurtulma

Gebelik dönemi sonrasında doğumla birlikte vücut kendini toparlamaya ve iyileşmeye başlar. Kişi günden güne gücünü toparlar ve daha iyi duruma gelir. Bu toparlama hem fiziksel hem de psikolojik anlamda olabilmektedir. Doğum sonrası kişi emzirme döneminde bulunacağı için ağır sporların ve ağır diyetlerin yapılması önerilmez. Bu dönemde vücudun hırpalanmamasına önem göstermek gerekir. Beslenme düzeninde sağlıklı ve protein açısından zengin olan yiyeceklere yer vermek gerekir. Protein tüketimi iyileşmeyi hızlandıracağı gibi kişiye tokluk hissi de verecektir. Henüz doğum yapmış olan annelerin gün içerisinde tüketmeleri gereken su miktarı ortalama 2,5 litredir ve mutlaka bu tüketim yapılmalıdır. Yeterli su tüketimi süt yapımında da oldukça etkili bir yöntemdir.

 

Sezaryen Sonrası Göbek Eritme Yolları Nelerdir?

Sezaryen doğum sonrası öncelikle vücudun toparlanması için belli bir süre beklemek faydalı olacaktır. Bu süre içerisinde kesi bölgesindeki hücreler de yenilenmeyi sağlayacak ve gün geçtikçe annedeki vücut ağrıları azalacaktır. Bu süre içerisinde bebeğin emzirilmesi de önemli olduğu için göbek eritme hakkında uygulanacak yöntemler yorucu ve zarar verici nitelikte olmamalıdır.

Gün içerisinde yapılan hafif egzersizler göbek sarkmalarının önlenmesinde etkili olacaktır. Bu dönemdeki beslenme düzenine de dikkat etmek gerekir. Sağlıklı gıdalar tüketerek un, şeker ve tuz tüketimini oldukça aza indirmek gerekir. Evde kısa süreli egzersizler uygulayarak kısa zamanda kilo vermek ve göbek sarkmalarını önlemek mümkün olacaktır. Emzirmek de hamilelik döneminde alınan kiloların verilmesi için önemli bir eylemdir. Emzirerek kilo vermek oldukça etkili olmaktadır.

Kısa açık hava yürüyüşleri ile bu egzersizlere başlamak mümkün olacaktır. Açık hava yürüyüşleri kişinin hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı açısından oldukça önemlidir. Yürüyüş esnasında oksijen almak oldukça etkili olacaktır. Kişinin duygu dünyasında da olumlu etkiler yaratacak bir eylemdir. İlerleyen zamanlarda bu yürüyüşlerin süresini uzatarak etkinin daha kısa sürede gerçekleşmesine imkan sağlamak mümkün olacaktır.

Yürüyüşlerin yanı sıra dans etmek ve bisiklete binmek de oldukça etkilidir. Fiziksel gücünü geri kazanan annenin ev işleriyle de ilgilenmesi hareket etmesini sağlayacağı için kilo vermesine yardımcı olacaktır. Pilates yardımıyla sarkmaların önlenmesi de mümkündür. Ancak pilates topuyla pilates yaparken bilinçsizce hareket etmemeye özen göstermek gerekir. Mümkünse bir pilates eğitmeninden yardım almak daha etkili ve sağlıklı olacaktır. Aksi halde yapılan yanlış uygulamalar kaslarda zedelenmeye ve ağrılara sebep olabilmektedir.

Hamilelik sonrasında vücudun yeteri kadar süt üretebilmesi için annenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi şarttır. Bu dönemde ağır diyetler uygulanmamalıdır. Uzun süre aç kalmamaya da özen göstermek gerekir. Bunun yerine küçük ara öğünler yaparak hem süt üretimini engellememiş olmak hem de zamanla kilo vermek mümkün olacaktır.

Doğumdan sonra uygulanan egzersizler kilo vermeye ve sıkılaşmaya katkı sağladığı gibi annenin eski gücüne dönmesine de imkan sağlayacaktır. Ayrıca zamanla sıkılaşan vücut annenin psikolojisini olumlu yönde etkileyecek ve mutlu olmasını sağlayacaktır. Bu açıdan da önemli bir yere sahiptir.

Sezaryen doğumdan sonra göbekte sarkma durumu olmaz. Göbekte sarkma olacağı ve bu şekilde kalacağı konusundaki düşünceler tamamen yanlıştır. Uygulanan doğru beslenme ve egzersiz düzeniyle birkaç ay içinde annenin eski vücut görüntüsüne ve beden gücüne ulaşması oldukça kolaydır. Bu süreçte annenin kararlı, istikrarlı ve azimli olması gerekir. Girdiği bu yolda kendine güvenmeli ve başaracağına inanmalıdır. Bunu gerçekten isteyen anne için fit bir görünüme sahip çok kolaydır. Annenin motivasyonunu artıracak müzikler dinlemesi ve başarı hikayeleri okuması oldukça önemlidir. Kişinin motivasyonunu düşüren eylemlerden, ortamlardan ve kişilerden uzak durması tavsiye edilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.