Sivilceli Cilt Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılmalı?

12.03.2015
95
Sivilceli Cilt Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Sivilceli Cilt Bakımı ve Doğal Kür Tarifi

Sivilceler genellikle ergenlik dönemleri başta olmak üzere hayatımızın belirli dönemlerinde bizi rahatsız eden bir durumdur. Herşeyden önce sivilcelerin doğal süreç içerisinde oluşarak doğal şekilde kaybolan lekeler olduğunu unutmayın ve sivilcelerinize müdahale ederken iz bırakacak yöntemlerde bulunmaktan kaçının. Öncelikle sivilcenin ne olduğundan bahsedelim, sivilceler cilt altında biriken yağların zamanla iltihaplara dönüşmesi sonucunda oluşan dermotolojik bir durumdur.

Sivilceleri doğal olarak engellemek için öncelikle temizliği ön planda tutmak gerekmektedir. Düzenli olarak sabah kalktığınızda ve akşam yatarken doğal sabunlar kullanarak yüzünüzü yıkamak en iyi çözümü getirecektir.

 

Sivilceli Cilt Bakımı İçin Yapılması Gerekenler:

* Sivilcelerinizi Tahriş Etmeyin

Sivilceli cildinize bakım uygularken cildi asla sert şekilde tahriş ederek temizlemeyin. Sivilceli cildinize çok fazla basınç uygularsanız hayat boyu kalıcı yaralar veya çeşitli enfeksiyonların oluşmasına neden olabilirsiniz.

 

* Sivilcelerinize Müdahale Etmeyin

Sivilceli cildiniz sizi ne kadar rahatsız ederse etsin asla sivilcelerinize dokunmayın ve sivilcelerinizi patlatmayın. Sivilcelerinizi sıktığınızda cildinizin tamamına yayılacak ve lekelerin kalıcı olmasına neden olacaktır.

 

* Sivilceli Cildi Doğal Ürünlerle Temizleyin

Sivilceli cildinizi sadece doğal ürünler kullanarak temizlemeye özen göstermelisiniz. Bunun için sadece içeriğinde kimyasallar bulunmayan doğal sabunları kullanmalısınız. Ancak cildinizin nem dengesini kaybetmemesi için çok fazla yıkamaktan kaçınmalısınız. Günde 2 kez yıkamak cildin temizlenmesi ve nem dengesini kaybetmemesi için yeterli olacaktır.

 

Sivilceli Cilt Sabunla Nasıl Yıkanır?

Sivilceli cilt bakımında sabun ile temizleme konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi sabunun cilt yüzeyine direkt olarak uygulanması yerine öncelikle ellerin sabunla yıkanması ve sabunlu olan ellerle cildin sabunlanması şeklinde olmalıdır. Son olarak çok kaynar su kullanmak yerine oda sıcaklığında su kullanarak cildinizde bulunan kılcal damarlarda bulunan kan dolaşımını hızlandırırsınız.

 

Sivilceli Cilt Bakımı İçin Doğal Kür Tarifi

Bu maskemizde cildimizi sivilcelerden temizlemek için doğal mikro peeling uygulayacağız. Bunun için elma sirkesi, lavanta suyu ve asprin karıştırılıyor, içerisine lavanta suyuda ekleyebilirsiniz.

Hazırlamış olduğumuz bu maskemizi cildimize çok nazik şekilde cilt yapısını tahriş etmeden uyguluyoruz. Sivilceleri temizlemek için doğal mikropeeling cilt maskesi uygulamasını haftada 2 kez uygulamakta sakınca yoktur.

 

Sivilceli Cilt Bakımı İçin Tonik Tarifi

Gerekli Malzemeler:

* 20 ml kadar % 10 laktik asit çözeltisi

* 100 Ml lavanta suyu

* 1 Tatlı kaşığı elma sirkesi

* 1 Adet asprin

Hazırlanışı:

Tüm malzemelerimizi güzelce karıştırıyoruz ve ardından cildimize pamuk ile yavaş yavaş sürüyoruz. Bu bakım toniği sayesinde cildimizde akne oluşumunu engellemiş olacağız. Sivilceli cilt bakım toniğimizi cildimize uyguladıktan sonra 5 dakika bekledikten sonra oda sıcaklığında su ile duruluyoruz.

Bu toniğimizde kullanmış olduğumuz malzemeler eczanelerde sorunsuz şekilde bulunabilmektedir.

 

Sivilceleri Önlemek İçin Alınabilecek Önlemler

* Sivilce oluşumu bazı durumlarda cildin havasız kalmasından dolayı oluşabilmektedir. Bu nedenle cilt gözeneklerinizi tıkayacak ağır makyaj malzemeleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Ancak makyaj yapmak zorunda kaldığınız durumlarda ise, yatmadan önce makyajınızı tamamen temizlemeli ve sizin için hazırladığımız sivilceler için doğal bakım kürlerini kullanmalısınız.

* Sigara tüketimi ve stres sivilce oluşumunun bir diğer faktörüdür. Bu nedenle pürüzsüz bir cilt için sigarayı bırakmalı ve mümkünse stresten uzak durmalısınız. Ayrıca hava kirliliği ve egzost dumanları sivilce oluşumunun en önemli faktörlerinden bir tanesidir. Bu noktada cildin temizlenmesi ve gözeneklerin açılması çok önemlidir.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.