Suda Doğum

10.02.2015
72
Suda Doğum

Suda Doğum Nedir Nasıl Yapılır?

Suda Doğum Nedir?

Suda doğum bayanlar için son dönemlerde en problemsiz doğum şekli olarak kabul gören bir yöntemdir. Suda doğum yönteminde hiç ağrı hissetmeden en kolay şekilde doğum gerçekleştirilir.

Suda doğum sıcak olan bir fanus veya küvetin içerisinde gerçekleştirilen doğumdur. Bebek zaten anne karnındayken suda olduğu için doğum anında suyun içerisinde dünyaya gelmesi bebek için bir problem teşkil etmemektedir. Ayrıca anne içinde en ağrısız ve riski az olan yöntemlerden bir tanesi suda doğum yöntemi olarak bilinmektedir. Suda doğum yöntemi uygulanırken suyun sıcaklığı yaklaşık olarak 38 derece seviyesinde olmaktadır ve farklı doğum tekniklerinde uygulandığı gibi suni doğum sancıları veya çeşitli ilaçlara gerek duyulmamaktadır.

 

Suda Doğumda Sıcak Suyun Etkileri

* Sıcak su doğum anında annenin rahatlamasını sağlar ve bebeğin dünyaya geleceği doğum kanalının gevşemesine yardımcı olur. Ayrıca sıcak suyun içerisinde ağrı hissetmeyen anne daha rahat bir şekilde ıkınabilmektedir.

* Sıcak su ile rahatlayan anne doğumun tamamlanmasının ardından sudan çıkartılır ve kanamaya karşı müdahale ve operasyon uygulanır.

* Suda doğum tekniği genellikle bebek açısından çok olumlu bir etki sağlamaz ancak anne için ağrıyı en aza indiren bir yöntem olduğu için daha avantajlıdır.

* Ülkemizde suda doğumla ilgili henüz izinler tam anlamıyla tamamlanmamıştır ancak dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde suda doğum tekniği ile doğum gerçekleştirilmektedir.

 

Suda Doğum Yapmanın Faydaları ve Zararları

Suda Doğum Faydaları

* Suda doğum tekniği kasların gevşemesi ve rahat bir doğumun gerçekleşebilmesi için rahatlatıcı bir doğum tekniğidir.

* Ayrıca doğuma girecek olan annenin stres oranı çok yüksektir ve sıcak suya girilmesiyle birlikte bu stres oranı biraz olasun hafifler. Ayrıca sıcak su doğum eyleminin başlaması için anneyi tetikleyecektir.

* Suda doğum yöntemiyle doğum yapacak olan anneye suni sancı verilmesine gerek kalmaz ve annenin her hangi bir ağrı ihtimali yoktur veya çok aza inmiştir.

* Tüm bu ağrılar ve kasılmaların olmamasına karşın suda doğum suni bir doğum yöntemidir. En sağlıklı yöntem ağrı ve sızı oluşumuna karşı normal doğum yöntemidir ve en doğal olanıda budur.

 

Suda Doğum Zararları

* Suda doğumun en büyük risklerinden bir tanesi ise suya karışma ihtimali olan mikroplarıdır. Suyun içerisinde mikrop bulunması bebeğiniz dünyaya gelir gelmez mikrop kapmasına neden olmaktadır.

* Suyun kendiliğinden mikrop kapmaması halinde annenin ıkınma eylemi sonucu dışkı kaçırması ilede mümkün hale gelebilmektedir. Suya karışan dışkı bebeğin mikrop kapmasına neden olacaktır.

* Annenin suyun içerisinde normalden çok daha fazla kalması ateşinin yükselmesine neden olacaktır. Bu durum annenin rahmine giden kan basıncında azalma oluşmasına neden olmaktadır.

* Ayrıca suda uzun kalma sonucu oluşan ısı artışına bağlı olarak bebeğin kalp atışlarında da azalmalar meydana gelebilmektedir.

* Bunun dışında bebek annesinden koparak doğum kanalından geçer geçmez ciğerleri su ile dolabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.