Vajinada Kaşıntı ve Nedenleri

02.09.2018
151
Vajinada Kaşıntı ve Nedenleri

Vajinada kaşıntı her kadını etkileyebilecek ve oldukça rahatsız edici bir sorundur. Çeşitli sebeplerle ortaya çıkan kaşıntı sadece vajina bölgesini etkileyen değil genel huzursuzluk yaratan bir problem olarak görülür. Çoğunlukla enfeksiyonların yol açtığı kaşıntı her kadını etkileyebilir. Vajinal enfeksiyonlar kadınlar arasında en fazla görülen genital sağlık sorunları arasındadır. Kaşıntı devam ettikçe genital bölgede deri hassasiyeti, kanama gibi sorunlarda yaşanabilir. Sürekli bir kaşıntı olursa bölgede acı ve kuruluk hissine yol açabilir. Bu kadınların yaşam kalitesini bozan bir etkendir.

Vajinada kaşıntının enfeksiyon dışında da nedenleri olabilir. Bunlardan en sık rastlananı alerjik reaksiyonlardır. Ayrıca çeşitli cilt hastalıkları, mikrobik nedenlerde bunda etkili olabilir. Cilt temizliğine önem verilmemesi, bölgedeki kılların düzenli kesilmemesi, kılların temizliğinde bölgenin tahriş olması, sıcak ağda, vajina bölgesinin temizliğinde abartıya kaçılması, mantarlar kaşıntı nedeni olabilir. Bu yüzden öncelikle kaşıntının nedeni belirlenmelidir. Ardından uygun tedavi planıyla kaşıntının kurtulmak kolay olur.

Vajinada kaşıntı için krem

Vajinada kaşıntı kadınların çoğunun etkilendiği sorunlar arasındadır. Bunun vajina bölgesinin tahriş olmasından tutun, vajina enfeksiyonlarına varan çeşitli sebepleri vardır. Vajinanın doğal florası bozulduğunda bağışıklık sistemi de güçsüzleşir ve bu tür sorunlar yaşanabilir. Vajinada kaşıntı için krem kullanılması bölgede cildin tahriş olmasına, kaşıntının hafiflemesine, kızarıklık ve ödem gibi sorunlara engel olabilir. Ancak sadece kaşıntı kremi kullanmak sorunu çözmeyebilir. Eğer vajinal bir enfeksiyon, mantar sorunu varsa mutlaka bunların da tedavi edilmesi gerekir. Kaşıntı azaltan kremler arasında en fazla kullanılan travazol denilen kaşıntı kremidir. Bunu doktorunuza danışarak haricen kullanabilirsiniz.

Vajinada kaşıntı ve yanma

Vajinada kaşıntı sorunu yaşayanlarda ileri aşamadan yanma sorunu da ortaya çıkabilir. Bunun nedeni cildin kaşıntıyla birlikte tahriş olmasıdır. Vajinada kaşıntı ve yanma sorunu olanlar bunun sebebini belirleyerek mutlaka önlem almalıdır. Çeşitli sebeplerle oluşan kaşıntı sorununa en uygun tedavi yapılmalıdır. Mantar enfeksiyonları bu tür kaşıntıların en sık rastlanan nedenleri arasındadır. Bu tür enfeksiyonlar vajinada akıntıya da yol açar. Akıntının renk ve koku detayları da değerlendirilerek tedaviye başlanmalıdır. Kaşıntı sorunu ihmal edildikçe bölgede cilt tahrişi nedeniyle yanma sorunu yaşanması kaçınılmaz olabilir.

Vajinada kaşıntı bitkisel tedavi

Kadınların ortak sorunları arasında yer alan vajinada kaşıntı çeşitli sebeplerden ortaya çıkabilir. Mantar enfeksiyonu en yaygın kaşıntı nedenidir. Vajinada kaşıntı bitkisel tedavi yöntemleri arasında kullanabileceğiniz elma sirkesi özellikle mantar enfeksiyonundan kaynaklanan kaşıntı sorununda etkili olabilir. Genital bölgenin 2-3 gün kadar elma sirkesi ile yıkanması kaşıntıya iyi gelebilir. Vajinal bölgeye soğuk kompres yapılması da kaşıntıyı hafifletecektir. Ayrıca tuz kullanmakta kaşıntıya iyi gelecektir. Çünkü tuzun antibakteriyal etkisi vardır. Banyo suyuna biraz tuz ilave ederek sorununuza çare bulabilirsiniz. Ayrıca fesleğen ve biberiye gibi bitkileri kaynatarak suyuyla genital bölgenizi yıkayabilirsiniz. Vajinaya yoğurt sürmekte kaşıntının hafiflemesine yardımcı olabilir.

Vajina kaşıntısı kadınlar kulübü

Vajina kaşıntısı kadınlar kulübü üyeleri tarafından da sıkça sorulan sorular arasındadır. Çünkü vajinada kaşıntı sorunu kadınların ortak derdi gibidir. Vajinadaki Ph dengesinin bozulmasıyla, çeşitli enfeksiyonlarla ortaya çıkan kaşıntı ilerleyen aşamalarda kadının daha zor durumda kalmasına neden olabilir. Kaşıntı yüzünden cilt tahriş olabilir, yanma ve kızarıklık sorununa şişlik ödem eşlik edebilir. Bu yüzden vajina kaşıntısı için gecikmeden önlem alınmalıdır.

Vajinal kaşıntı ve akıntı

Vajinal mantar enfeksiyonunun en belirgin semptomları vajinal kaşıntı ve akıntı sorunudur.  Bu sorun kadınların % 75 kadarını her yıl 1-2 defa etkileyebilir. Enfeksiyonun en fazla görülen etkeni ise Candida Albicans mantar türüdür. Kontrolsüz şeker hastaları, uzun süre antibiyotik kullananlar, sıkça vajinal duş yapanlar, doğum kontrol hapı kullanan ve aşırı kilolu olana kadınlar mantar enfeksiyonuna daha yatkın olurlar. Vajinadaki kaşıntı bazı hallerde dayanılmayacak derecede olabilir. Akıntının en önemli özelliği ise peynir kesiği görünümünde kokusuz ve beyaz renkte olmasıdır. Vajinadaki doğal floranın bozulmasıyla mantar enfeksiyonuna eklenen başka enfeksiyon etkenleriyle akıntının özellikleri değişebilir. Kaşıntı ve akıntı sorunu ilerleyen aşamada genital bölgede kızarıklığa ve şişliğe de yol açabilir. Tahrişin etkisiyle idrar yaparken yanma, ağrılı cinsel ilişki gibi sorunlarda yaşanabilir.

Bu olumsuz etkileri olması nedeniyle vajinal mantar enfeksiyonunun gecikmeden tedavi edilmesi gerekir. Tedavide krem, vajinal fitil, ağızdan alınan tabletler kullanılabilir. Bunun yanında mantar enfeksiyonuna zemin hazırlayan kontrolsüz şeker hastalığı gibi sorunlarında düzeltilmesi önemlidir. Gerekirse eş tedavisi de uygulanmalıdır. Vajinadaki mantar enfeksiyonu tedavi edildiğinde kaşıntı sorunu da ortadan kalkacaktır.

Vajinada kaşıntı ve şişlik

Vajinal kaşıntı hemen her kadının etkileneceği bir sorundur. Bu kaşıntıların nedenleri arasında vajinal enfeksiyonlar ilk sıralarda yer alır. Özellikle mantar enfeksiyonları vajinada kaşıntı ve şişlik gibi ciddi sorunların bir arada yaşanmasına neden olabilir. Kaşıntı sürekli hale geldikçe ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık yüzünden genital bölgede şişlik yani ödem ortaya çıkabilir. Bu nedenle kaşıntı sorunu olan kadınların gecikmeden doktora başvurması ve tedaviye başlanması gerekir. Kaşıntıları azaltacak krem ve ilaçların kullanımı, kaşıntıya yol açan enfeksiyonun tedavisi, altta yatan etkenin tedavi edilmesi gibi önlemler alınmalıdır.

Herhangi bir cilt sorunundan kaynaklanan ya da sebebi belli belli olmayan kaşıntılarda şişlik kızarıklık gibi sorunların önüne geçmek için yine ilaç tedavisi uygulanabilir. Kaşıntıyı azaltacak ilaçlar, krem bölgedeki cilt tahrişine engel olacaktır. Vajinadaki Ph değeri ve bakteri dengesinin doğal seviyesine getirilmesiyle kaşıntı sorunu da ortadan kalkacaktır. Ayrıca vajina kaşıntısı geçtiğinde bölgedeki şişlik sorunu da etkisini yititerecektir.

Vajinada kaşıntı mantar nedenleri

Vajinada etkili olan kaşıntının çeşitli sebepleri olabilir. Bunlar arasında genellikle Candida mantarının yol açtığı enfeksiyon kadın için dayanılmaz kaşıntı sorununun ortaya çıkmasına neden olabilir. Vajinal kaşıntı mantar enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa mutlaka tedavi edilmelidir. Yoğun kaşıntı sorunu ilerleyen aşamalarda yanma, kızarıklık ve şişlik gibi başka sorunlara da yol açabilir. Mantar enfeksiyonun vajinanın doğal florasını bozmasıyla akıntı ve kaşıntı gibi sorunlar yaşanır. Vajinadaki Ph dengesi bozulduğunda mantarların üremesi için uygun bir ortam meydana gelir. Mantarlar çoğaldıkça vajinadaki yararlı bakterileri de yok etmeye başlar. Bu durum istenmeyen vajinal kaşıntı gibi sorunların yaşanmasına yol açar. Mantar enfeksiyonu kaşıntının yanı sıra vajinada akıntıya da neden olur. Peynir kesiği gibi beyaz renkteki akıntı kokusuzdur. Ancak başka enfeksiyon etkenleri de olursa akıntının özellikleri değişebilir. Bu nedenle vajinal enfeksiyonlar ihmal edilmemeli, mutlaka tedavi edilmelidir. Bununla birlikte hamilelikte vajinal mantar enfeksiyonu ile ilgili detaylı bilgileri de https://www.anneleronline.com/hamilelikte-vajinal-mantar-enfeksiyonu-ve-tedavisi  adresinden öğrenebilirsiniz.

Vajinal kaşıntı kremi travazol sağlıklı mıdır?

Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan vajinada kaşıntı sorunu bazen ciddi olmayan nedenlerle, bazen de enfeksiyon gibi ciddi sebeplerden ortaya çıkar. Salt kaşıntı sorunu bile vajina bölgesinin tahriş olmasına, kızarıklık ve yanma gibi ciddi sorunlara, bölgede şişliğe neden olabilir. Bunları önlemek için vajinal kaşıntı kremi travazol kullanılabilir. Kaşıntı sorunu olan herkese bu tür kremler, ilaçlar tavsiye edilir. Kaşıntı durdurulur ve bunun sebebi için uygun tedavi yapılırsa sorun ortadan kalkar. Vajinada kaşıntı için travazol etkili bir kaşıntı kremidir. Ancak travazol kremi kullanılmasına rağmen kaşıntı sorunu devam ederse mutlaka doktora gidilmelidir. Yapılacak muayene sonrası kaşıntı sorunu temelden tedavi edilmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.