Varis Hastalığı Nedir?

28.02.2015
58
Varis Hastalığı Nedir?

Varis Nedir? Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis Ne Demektir?

Bacaklarda yer alan toplardamarların zamanla genişlemesi sonucunda buralara ulaşan kanın kalbe yeniden gönderilme özelliğini yitirmesi ile oluşmakta olan gölcüklerin bir araya gelmesi sonucu toplardamarların bir araya gelerek kıvrımlaşması ve sıkışarak şişmesidir. Bacaklarda meydana gelen ve kabarık şekilde oluşan bu oluşumun adı varistir.

Bacakların iç kısımlarında yer alan derin venlerde bulunan venöz yetmezlikler olarak bilinmektedir. Buna benzer semptomlar makat bölgelerinde görüldüğünde bunun adına basur yani hemoroit denilmektedir. Testislerde oluştuğu durumlarda ise varikosel olarak bilinen rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

 

Varis Oluşma İhtimali Olan Bireyler

* Kronik olarak öksürük problemleri bulunan bireyler.

* Genetik olarak aileden gelen venöz hastalığı bulunanlar.

* Hamileler

* Erkekler bu rahatsızlıkla fazla karşı karşıya kalmamaktadır, genellikle kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır.

* Genel olarak kabızlık problemleri ile karşı karşıya kalanlar.

* Fazla kilolu bireyler ve ileri yaşlarda bulunan bireyler.

* Çok dar kıyafetler giyenler ve uzun süre ayakta kalmak zorunda olupta yüksek topuklu giyenler risk grubunda yer almaktadır. Bunun yanı sıra düz ayakkabılar giyerek uzun süre ayakta kalmak zorunda kalan bireylerinde varis şikayetleri oluşabilmektedir.

 

Varis Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

Derin Venöz Yetmezlik

Kemiğe en yakın olarak giden toplardamarda meydana gelen varislerdir ve iç varis olarak da nitelendirilmektedir. Derin venöz yetmezlik yani iç variz ileri seviyelere ulaştığında ayak bileklerinde bulunan cildin kalınlaşmasına neden olmaktadır. Ayak bileklerinde renk koyulaşmaları görülebilir.

 

Yüzeysel Venöz Yetmezlik

Bacakların yüzeysel kısmında yer alan toplardamarda meydana gelen kan akışının kalp yerine geriye doğru ilerlemesi sonucu meydana gelen varislerdir. Bu oluşum sonrasında toplardamarda genişleme ve ciltte kabarıklaşmalar meydana gelebilmektedir.

 

Kılcal Varisler

Kılcal varisler cilt üzerinde görülen varislerdir ve sadece cilt yüzeyinden geçen kılcal damarlarda meydana gelirler. Görünüm açısından hoş olmayan durumlara yol açtıkları gibi, ağrılı bir rahatsızlıktır.

 

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varisler bacaklarda yer alan damarların genişlemesine yol açmaktadır. Ayrıca damarların cildin üst yüzeyine geçmesi sonucu cilt yüzeyinde kabarmalara yol açmasıdır. Bunun dışında kaşıntı, ağrı ve bacak kramplarına neden olurlar. Şikayetler özellikle geceleri uykuda daha çok hissedilmektedir.

 

Varis Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı?

Varis şikayetleri yaz aylarının gelmesiyle birlikte artış göstermektedir. Bunun yanı sıra güneşin tedavi sonrası varis bulunan bölgelere iyi gelmelesi, yaz aylarında bu rahatsızlıkları çekilmez hale getirmektedir. Bu nedenle varis problemleri bulunanların yaz aylarını beklemeden doktora başvurması ve tedavinin kış aylarında sonuçlanmasını tavsiye ediyoruz. Tedavi sonrası uzunca vir dönem varis çorabı giyilmesi önerileceği için kendinizi buna en hazır hissettiğiniz zaman tedaviye başlamalısınız.

 

Varis Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Doktorunuza varis şikayeti ile başvurduğunuzda oluşan varislerin nitelikleri detaylı olarak incelenir ve buna bağlı olarak varis yapısına en uygun tedavi yöntemi uygulanır. Varislerin niteliğini doktor haricinde hiç bir meslek grubunun tespit edebilmesi mümkün olmayacağı için en doğru tedavinin uygulanması sürecinde doktorunuzun önereceği, ilaç tedavisi yöntemi, cerrahi tedavi yöntemleri, radyofrekans veya lazer tedavi yöntemleri ile skleroterapi gibi tedavi yöntemlerinin uygulanabilmesi söz konusu olacaktır.

 

Varis Oluşumu Nasıl Engellenir?

Varisten Korunma Yolları

* Fazla kiloların hızlıca verilmesi ve sigara kullanıyorsanız damar sağlığını riske soktuğu için bırakılması gerekmektedir.

* Dar kıyafetler ve topuklu ayakkabıları çok sık giymekten kaçınarak uzun süre ayakta durmamaya özen gösterin.

* Varis çorabı tercih edin ve ayaklarınızı yüksekte tutun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.