Yara Yaktırma (Koterizasyon)

26.06.2015
86
Yara Yaktırma (Koterizasyon)

Yara Yaktırma (Koterizasyon) Nedir?

Yara yaktırma (koterizasyon) rahim ağzında meydana gelebilecek yaralara karşı çok sık bir şekilde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Genellikle rahim ağzında yara tespit edilen anne adaylarında smear testi uygulanır ve sonuçların normal çıkması sonucu yara yakma koterizasyon uygulaması gerçekleştirilebilir. Bu işlem çok büyütülecek bir işlem değildir ve jinekolojik muayene masasında 5 dakikalık bir operasyon ile uygulanabilecek bir işlemdir.

Genellikle yapılan operasyonda hasta hiç bir şey hissetmez ve bu nedenle genel veya lokal anestezi uygulamalarına da gerek olmaz. Ayrıca yara yakma işlemi için ameliyathanenin kullanılmasına da gerek yoktur, bu basit operasyon genellikle muayenehanede uygulanabilecek bir işlemdir. Operasyon başladığında ilk olarak hastanın rahim ağzını incelemek üzere ameliyat masasına yatırılması gerekir ve burada serviks incelenerek tanı konulur ve ardından kalem ucuna benzeyen koter aleti yardımıyla işlem gerçekleştirilir. İşlemin ardından koter aleti çıkarıldıktan sonra hasta derhal normal yaşantısına dönebilecek seviyeye ulaşır ve operasyonun hiç bir izi kalmadan günlük aktivitelerine devam edebilir. Ayrıca operasyon sırasında veya sonrasında kesinlikle hiç bir ağrı veya başka bir şikayet meydana gelmez.

 

Yara Yakma (Koterizasyon) İşlemi Ardından Cinsel İlişki

Yara yakma işlemi gerçekleştirildikten sonra operasyonu takip eden 1 aylık süreç içerisinde cinsel ilişkilerin yasaklandığı tespit edilmiştir. Ayrıca 1 aylık süre içerisinde vajinadan pembemsi kırmızı veya beyaz bir akıntı meydana gelebilmektedir. Ayrıca çamaşırınızda fark edebileceğiniz lekelenmeler normal olarak değerlendirilmektedir.

Operasyonun ardından 2 hafta içerisinde hücresel yapılar kendini yenilemeye başlar ve 1 – 2 ay içerisinde operasyon ile ilgili hormonal veya fiziksel hiç bir etki kalmaz ve cinsel ilişkiler normale dönebilir.  

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.