Yazın Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

15.07.2015
84
Yazın Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

Yazın Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

Gebeliğin yaz aylarında doğumla sonuçlanmasının avantajları olduğu kadar, dezavantajları da bulunmaktadır. Güneş ve sıcak havanın etkisiyle bebekler daha hızlı serpilir, gelişimleri daha iyi olabilir. Bebeklerin banyo keyfi daha güzel olur, açık havada dolaşma daha sık gerçekleşir. Bunlara rağmen yazın bebeklerin bakımında, temizliğinde ve beslenmesinde her şeye dikkat edilmesi gerekir. Havanın sıcak olması, aşırı nem olması ve güneşin etkileri nedeniyle bebeğinizin sağlığı riske girebilir. Bu etkilerden korunmanın önemli bir yolu da, bebeklerin giysilerinin yaza uygun olmasının sağlanmasıdır. Sıcak hava, nem ve güneş ışınlarından en az şekilde etkilenecekleri giysi seçiminin yapılması gerekir.

 

Yazın Bebeklerin Giysileri Nasıl Seçilmelidir?

Bebeklerin cildi özellikle yeni doğan döneminde çok hassastır. Bebeklerin hassas cilt yapısı nedeniyle kıyafetlerinin pamuklu kumaşlardan tercih edilmesi gerekir. Bu tür giysiler bebeğin cildinin adeta nefes almasını sağlar, sıcak havada narin bedenine kalkan vazifesi görür. Bu sadece yaz ayları için değil her mevsimde tercih edilmesi gereken kıyafetlerdir.

Bebeğinizi kıyafet seçerken pamuklu olmasının yanında, sert olmayan yumuşak giysileri almaya özen göstermelisiniz. Hassas cildinde kızarıklığa neden olabilecek sert yapıdaki giysileri asla bebeğinize giydirmemelisiniz.

Giysi seçiminde hatalı ve sağlıksız olanlar tercih edilirse, bebeklerde alerji, ciltte yanma hissi, bacaklarda ve kol altlarında pişik ve kaşıntı sorunları ortaya çıkabilir. Kumaşlarda sentetik olması, kimyasal boya içermesi halinde, bebeğin cilt solunumu engellenir, daha fazla terleme olur, çeşitli cilt hastalıkları ortaya çıkar. Bu nedenle bebeklerinizi terletmeyecek, cildinin nefes almasını sağlayacak kumaşlardan üretilen giysiler seçilmeli ve yaz döneminin rahat geçirilmesi sağlanmalıdır.

 

Bebeğin Tenine Değen Kıyafetlerin İçeriği Kontrol Edilmeli

Bebeğinize güzel kıyafet değil, sağlıklı olan kıyafetler seçmelisiniz. Onların sağlığına zarar vermeyecek olanları tercih etmelisiniz. Giysilerin içeriğinde kullanılan materyallerin dikkate alınması, nasıl üretildiğinin, bebeklerin sağlığına zarar vermeyecek olanların dikkate alınması gerekir. Bu konuda dikkat etmeniz gerekenler ise;

Medizinisch Getestet Tıbbi Kalite Testi: Bu testi geçmiş olan tekstil ürünlerinin içeriğinde cildi tahriş edecek materyaller kullanılmaktadır. Ciltte temas eden yüzeylerindeki içerikler sağlıklı olduğundan, bebeğinizin cildine zarar vermez

Ultraviyole Korumalı Çocuk Ürünleri: Bebeklerin cildi yetişkinlere oranla daha fazla koruma gereksinimi duyar. Özellikle yazın güneşten korunmalarını sağlamak için, giysi seçiminde ultraviyole korumalı olan kumaşlardan üretilen giysiler tercih etmelisiniz.

OEKO TEX 100 Kalitesi Standartı Sertifikası: Bebek giysilerinde bu sertifika bulunuyorsa, giysiler % 100 pamuktan üretilmiş olup, sertifikalıdır. Bu giysilerin üretiminde insan bedeninin ekolojik gereksinimleri dikkate alınmaktadır.

 

Yaz Döneminde Bebek Giysilerinin Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğin hareket etmesini engellememek için, bedenine yapışmayan yumuşak kumaşlar tercih edilmelidir.

Bebeğinize giysi alırken yaşına göre değil, vücut yapısına ve kilosuna uygun şekilde tercih yapılmalıdır. Ürün etiketleri kontrol edilerek, bebeğin içinde rahat edeceği kıyafetler satın alınmalıdır.

Yazın açık renkli, pastel tonlarda olan giysiler tercih edilmelidir. Parlak renklerin seçilmesi bebeklerde huzursuzluğa neden olur. Koyu renkleri seçerseniz, bunlar bebeğinize üzüntü verebilir. Koyu renkler yaz aylarında güneş ışığını da kendine çeker ve bebeğinizin sıcaktan daha fazla etkilenmesine neden olur.

Yazın beyaz renkli atletler, yarım kollu altı çıt çıtlı olan bodyler bebekler için oldukça şık ve rahat giysiler arasındadır. Özellikle geceleri rahat etmelerini sağlarlar.

Eşofman altı tercihlerinizde % 100 pamuk penye iplikten üretilmiş olanları tercih ederseniz, yaz boyunca bebeğinizin rahat etmesini sağlarsınız. Bebeğiniz siz ne giydirirseniz onu giyecektir, dolayısıyla onun rahat etmesi, zarar görmemesi sizin elinizdedir.

Yazın kolay kombinleyeceğiniz kısa kollu atlet tişörtler işinizi oldukça kolaylaştırır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.