Yenidoğan Bebeğin Cilt Bakımı Nasıl Olmalı ?

08.12.2014
72
Yenidoğan Bebeğin Cilt Bakımı Nasıl Olmalı ?

Yenidoğan Bebeklerde Cilt Bakımı

Yenidoğan bebek dünyaya ilk geldiğinde savunmasız ve güçsüzdür. Bağışıklık sisteminin gelişmediği gibi cilt yapısı da tam anlamıyla oluşumunu sağlamamıştır ve çok hassastır. Bu nedenle yenidoğan bebeğin cildine çok narin davranılması gerekmektedir. Yenidoğan bebekler çok fazla dışarı çıkarılmayacağı için ilk dönemlerde karşılaşılan en büyük problem pişiktir. Özellikle bebek bezlerinden kaynaklanan pişikler bebeklerin cildinde kurumalara ve döküntülere yol açabilmektedir.

 

Bebeğin Pişik Oluşumu Nasıl Engellenir?

* İçeriğinde ağır kimyasallar bulunmayan doğal malzemelerle üretilmiş ıslak mendiller kullanılmalı. (Kolonyalı değil, su ve pamuk ile üretilmiş olanları tercih edin.)

* Bez değişimlerinde özellikle bariyer etkisi bulunan pişik kremleri pişik bölgelerine uygulanmalıdır.

* Bunun dışında seçtiğiniz pişik kremlerinin çinko içerdiğine özellikle dikkat etmelisiniz. Daha çok etkisi olacaktır.

* Pişik çok fazla ilerlediyse doktorunuzun tavsiyesiyle yarı yarıya çinko oksit içeren pomatları kullanmak gerekebilir.

 

Bebeğinizin Hassas Cildini Nasıl Temizlemelisiniz?

* Bebekler doğduklarında cilt yapılarında koruyucu içeren bileşenler henüz gelişmemiştir ancak bunun yerine doğumdan itibaren sahip oldukları vernix adı verilen bir koruyucu tabaka ile doğarlar ve bu tabaka bebeklerin enfeksiyonlara karşı korunmasında kalkan görevi görür.

* Özellikle bebeklerin cildi temizlenirken bu tabakaya zarar vermemeye çok fazla özen gösterilmelidir.

* İçeriğinde ağır kimyasallar yer alan temizleyici ve cilt bakım ürünleri, bebeğinizin koruyucu cilt tamakası olan vernix’in yapısına zarar verebilir. Bu nedenle içeriğinde en az bileşen yer alan ürünleri tercil etmelisiniz. Bebeğinizin cildine en çok zarar veren maddeler paraben, SLS ve alkol’dür ve bu maddeleri içeriğinde barındıran temizleyicileri asla tercih etmemelisiniz.

 

Bebeğiniz İçin Şampuan Seçimi

* Bebeklerin banyo sırasında tüm gözeneklerini dolduran ve cilt yapılarına işleyen şampuanlar çok büyük özenle seçilmelidir. İçeriklerinde kimyasal maddeler içeren şampuanlar bebeğinizin bağışıklık sisteminin bozulmasına kadar pek çok yan etki yaratabilmektedir. Özellikle bebeğin saç yapısı ve gelişimi için, içeriğinde sadece doğal bileşenler bulunan ve sadece bebeklerin kullanımı için üretilmiş olan şampuanları tercih etmekte fayda var.

* Bebeklerde şampuan seçiminde ilk 6 ay çok büyük önem taşımaktadır. Bu dönem içerisinde içeriğinde sulphate, sodyum, renklendiriciler, paraben, alkol gibi ağır kimyasalların yer aldığı ürünleri asla tercih etmeyin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.