Yenidoğan Bebeklerde Göz, Kulak ve Burun Bakımı

02.01.2015
83
Yenidoğan Bebeklerde Göz, Kulak ve Burun Bakımı

Yenidoğan Bebeklerde Göz, Kulak ve Burun Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Yenidoğan bebekler çok narin bir yapıda olacakları için anneler bakım uygularken çok endişeli davranırlar. Bebeklerine uygulayacakları tüm bakım yöntemlerinin ona zarar verebileceği düşüncesi bile annelerin canını sıkan problemlerden bir tanesidir. Yenidoğan bebeğe bakım uygularken çok hassas davranılmalı ve bakım uygularken büyük özen gösterilmelidir.

Endişe ederek bakımları aksatmak bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Özellikle göz, kulak ve burun temizliği ve bakımı çok önemlidir. Yenidoğan bebeğinizin göz, kulak ve burun bakımlarının uygulanması için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini birlikte inceleyelim.

 

Yenidoğan Bebeklerde Göz Bakımı

* Yenidoğan bebeğinizin göz bölgesine asla kimyasal bir ürün ile müdahalede bulunmayın.

* Bazı bebeklerin gözlerinde çapaklanmalar oluşabilmektedir. Bu doğal bir durumdur ve endişelenmenize gerek yok. Yapmanız gereken sadece sıcak su ile ıslattığınız gazlı mendillerle bebeğinizin gözlerini çok hafif darbelerle silmek olacaktır. Burada gözün içinden başlayarak dışına doğru silme işlemi uygulamalısınız. Bir kaç darbe tahriş edici olacağından tek seferde silmek en doğrusudur. Burada enfeksiyonları önleyebilmek için her iki gözü farklı bezlerle silmelisiniz.

* Bu çapaklanmalar genellikle endişe edilmeyecek normal çapaklanmalardır ancak gözlerin içerisinden yeşil, sarı akıntılar akar ise, kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız. Yeşil, sarı akıntılar çeşitli iltihap ve göz enfeksiyonlarının sonucudur.

 

Yenidoğan Bebeklerde Burun Bakımı

* Yenidoğan bebekler çok hassastır ve bulundukları ortamlarda meydana gelen tüm değişimlerden etkilenirler. Özellikle burun tıkanıklıkları bebeklerin bulundukları ortamlardaki hava kuruluğundan dolayı gerçekleşebilir. Bu çok önemli bir sorundur, nedeni ise yenidoğan bebeklerin burunlarından nefes almaları ve burunları tıkalı olduğunda beyinlerine yeterli oranda oksijen gidememesidir.

* Bebeğiniz normalden fazla burun tıkanıklığı sorunu ile karşı karşıya kalıyorsa günde 2 kez serum fizyolojik damla ile burun delikleri rahatlatılmalıdır. Burada dikkat etmeniz gereken bebeğinizin her burun deliğine 2 damla damlatmak ve damlatma işlemi sırasında bebeğinizin başını 45 derecelik bir açıyla sabitlemek olacaktır.

* Bebeğinizin odasını mümkün olduğu kadar nemli tutarak burun tıkanıklığını mümkün mertebe engellemiş olursunuz. (Özellikle ısıtıcılar odanın havasını kurutacaktır. Odanın içerisinde bir kap içerisinde kaynar su getirerek buharın odaya nem vermesini sağlayabilirsiniz. Ancak çok dikkat edin kaynar su bebeğiniz ile temas ederse hayati risk taşıyabilir.)

 

Yenidoğan Bebeklerde Kulak Bakımı

* Bebeğinizin kulak bakımı işitme duyusunun sağlıklı şekilde gelişmesi için çok büyük önem taşır. Öncelikle bebeğiniz her banyo yaptığında kulaklarını çok iyi şekilde kurulamalısınız.

* Bebeğin kulak delikleri minik olduğundan, kulak çubuğu kullanılarak çok zarif hareketlerle bebeğinizin kulak deliğini güzelce kurulamalısınız. Bebeğin kulağının içerisinde yer alan kıvrımlar iyice temizlendikten sonra bir kez daha temiz bir bez ile kurulanmalıdır.

* Kulak çubuğu kullanırken çok hafif baskı uygulamaya ekstra özen gösterin ve kulak çubuğunu bebeğin kulağının içine sokmadan sadece dış kulak üzerinde bakım işleminizi uygulayın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.