Yenidoğan Bebeklerde Refleks

17.12.2014
78
Yenidoğan Bebeklerde Refleks

Yenidoğan Bebeklerde Refleks

Yenidoğan bebeklerin refleks gelişimleri doğdukları ilk andan itibaren gelişmeye başlar ve refleksleri ne oranda gelişirse o oranda sağlıklı bir yaşam sürebilirler. Refleks hayatta karşılaşılan ani olaylar karşısında istem dışı olarak yapılan önleme bağlı hareket ve davranışlardır.

Yenidoğan bebekler ilk dünyaya geldiklerinde bazı refleks donanımlarına sahip olarak doğarlar ve bu refleksleri zaman içerisinde ortadan kalkarak, yetişkin refleksleri edinmeye başlarlar.

 

Yenidoğan Bebek Refleksleri

Yenidoğan Bebeklerde Arama – Emme Refleksi

* Bu refkels türü bebeğin beslenebilmesi için en önemli reflekstir.

* Bebek arama emme refleksi sayesinde memeyi göremese bile bulma yetisine sahiptir.

* Bebeğin yanağına çok hafif bir dokunuş onda memenin deydiği hissini yaratır ve bebek ağzını açarak memeyi aramaya başlar.

* Bu refleks uyurken parmak emme durumunuda yaratabilir.

* Yenidoğan bebeklerde arama emme refleksinin geliştirilebilmesi için emzik verilmesi gerekmektedir.

 

Yenidoğan Bebeklerde Sıçrama Moro Refleksi

* Bu refleks bebeklerin ortamda oluşan ani ses ve gürültülere karşı göstermiş olduğu tepki olarak açıklanabilir. özellikle yenidoğan bebeklerde çok miktarda fotoğraf çekilmesi ile oluşan fotoğraf makinesi sesi ile ortaya çıkan bir reflekstir. Elinizi çırparak bebeğinizin buna tepki verip vermediğini deneyebilirsiniz.

* Bebeğinizin bu refleksi dönem içerisinde gelişim göstermiyor ve bebeğiniz ilgisiz kalıyorsa duyma problemleri ve diğer sorunlara karşı doktor kontrolünde tüm testler yapılmalıdır.

 

Yenidoğan Bebeklerde Yakalama Refleksi

* Bebeklerde yakalama refleksi genel olarak ilk 1 hafta içerisinde tam anlamıyla oluşur. Bebeğinizin eline bir cisim uzatın ve deydirin. Kısa süre içerisinde bu cismi sıkacaktır.

* Bazı bebeklerde doğumu takip eden ilk anlarda çok gelişmiş olan bu refleks, bebeğin kendini kaldıracağı oranda kuvvet uygulamasına kadar neden olabilir.

* 10. aya kadar bu refleks yeterli oranda hissedilir derecede görülmemişse kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Genellikle sinirlerde oluşan bozukluklar ve beyin zedelenmelerinde görülmemektedir.

 

Yenidoğan Bebeklerde Tonik Ense Refleksi

* Bebeğinizin ense refleksini test etmek için başını aniden bir yöne doğru çevirmelisiniz. Eğer bebeğinizde bu refleks gelişmişse başını çevirdiğiniz tarafa doğru kol ve bacaklarında gerilme ve açılmalar görülecektir.

* Bu refleks doğumu takip eden 4. hafta belirgin hale gelir.

* Bazı durumlarda bu refleks yeterli oranda gelişmemiş olabilir ancak korkulacak bir durum yoktur. Bu refleksin gelişmesi 3 aya kadar olabilmektedir. Ayrıca 2 yaşına kadar tam anlamıyla gelişmediği görülmüştür.

* Bu refleks ortaya çıkmıyorsa beyinde yer alan hasara bağlı olarak kas kontrol yetersizliğinden şüphe edilebilir.

 

Yenidoğan Bebeklerde Basma ve Adımlama Refleksi

* Bebeğiniz henüz yürüme yetilerine sahip olmadığı halde, koltuk altlarından tutulduğunda yürüme hareketlerini uygulamaktadır. Ancak yeterli gücü ve dengesi olmadığı için yürüyememektedir. İlk dönemler ayak uçlarında yürüyen bebekler kısa sürede yürüme özelliği kazanırlar.

 

Yenidoğan Bebeklerde Aksırma Öksürme Refleksi

* Bebeklerde öksürme alt solunum yolunu temizler, aksırma ise üst solunum yolunu temizlemektedir. Bu refleksler yaşam boyunca bu alanlarda oluşan yabancı maddelerin temizlenmesi üzerine devam etmektedir.

* Bebeğiniz belirli aralıklarla aksırıp öksürüyorsa, bu durum onun sağlıklı olduğunu ve aksırma öksürme refleksinin bulunduğunu göstermektedir.

* Bebeğinizde aksırma öksürme refleksi görülmüyor veya kaybolduysa kesinlikle doktorunuza danışmalı ve bebeğinizin reflekslerinin gelişip gelişmediğini kontrol altında tutmalısınız. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.