Yenidoğan Bebeklerde Uyku Düzeni

19.01.2015
59
Yenidoğan Bebeklerde Uyku Düzeni

Yenidoğan Bebeklerde Uyku Düzeni

* Yeni doğan bebekler uyku düzenine sahip değildir ve günün büyük çoğunluğunu uyuyarak geçirirler. Bazı araştırmalara göre yenidoğan bebeklerin gün içerisinde yaklaşık 18 saat uyuduklarını göstermiştir. Ancak bebekler genellikle yetişkinlerin uyudukları gece saatlerini uyanık olarak geçirirler. Bunun nedeni gaz sancıları ve gece kendini yalnız ve çaresiz hissetmek olarak açıklanabilir.

* Bazı bebekler ise gün içerisinde çeşitli nedenlere bağlı olarak sadece 10 saat uyuyabilirler ve uyku düzeni bozukluğu nedeniyle bu 10 saat düzensiz ve dengesiz aralıklarla olabilir.

* Bu sebeplerden dolayı yenidoğan bebekler ve anneleri çok yakın mesafede uyumalı ve bebek her uyandığında müdahale edilmelidir. Annenin kaliteli bir uyku düzenine sahip olması çok önemlidir. Düzensiz uyuyan annelerin süt kalitelerinin bozulduğu tespit edilmiştir. Bebeğiniz yaklaşık olarak 2.5 aylık oluncaya kadar bu zorlu süreç devam edecektir.

* 2.5 Ayı geçiren bebeklerin artık uyku alışkanlıkları kazanma zamanları gelmiş demektir. Bunun için bebek kendi yatağına alıştırılmalı ve aynı şekilde bebeğin yatağı annesi ile aynı odada olmalıdır. Yenidoğan bebeğiniz uyurken dikkat etmeniz gereken en önemli olaylardan bir tanesi de bebeğinizi yan yatırmak olmalıdır. Bebek ölümlerinin yarısından fazlası yüz üstü ve sırt üstü yatırılan bebeklerin solunum problemleri sonucu boğulması olduğunu unutmayalım. Ancak yanında siz varken ve müdahale edebileceğiniz bir mesafedeyseniz bebeğinizi sırt üstü veya yüz üstü yatırabilirsiniz.

* Diğer yandan bebeğiniz uyurken yatağı içerisinde oyuncak bulunmamasına özen göstermelisiniz. Bebekler uyandıklarında ani hareketler yapabilir ve yatakta bulunan sert oyuncaklar bebeğe zarar verebilir. 

* Yenidoğan bebeğiniz rahat ve sağlıklı bir şekilde uyuyabilmek için altının temiz olmasını isteyecektir. Bebeğinizin uzun süre deliksiz uyuması için yatırmadan önce altını temizlemelisiniz.

* Bebeğiniz uykusundan uyanarak düzenli şekilde ağlayacaktır. O her ağladığında ona koşarak müdahale etmek onun sizi çağırmak için daha fazla ağlamasına neden olur ve bu istenmeyen bir durumdur. O her ağladığında yanına gitmeyin, bir süre bekleyin, gereksiz sebeplerle ağladığında kısa sürede susacaktır ancak daha uzun süre ağlıyorsa yanına giderek ilgilenmelisiniz.

* Son olarak bebekler gece gündüz kavramını bilmez ve ne zaman uyumaları gerektiğini belirleyemezler. Onlar için uykularının geldiği her an uyku saatidir. Ancak bebeğinize gece gündüz kavramını öğretirseniz, gece uykusunda sizde rahat bir uyku çekebilirsiniz. Bunun için gündüz bebeğinizi daha çok oyalayın ve birlikte çeşitli aktiviteler gerçekleştirin. Bu sayede gündüz oyalanan ve uyumayan bebeğiniz gece rahat bir uyku uyuyacaktır.

 

 

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.