Yenidoğan Bebeklerde Uyku Sorunu

25.12.2014
57
Yenidoğan Bebeklerde Uyku Sorunu

Yenidoğan Bebeklerin Uyku Sorunlarına Çözümler

Yenidoğan bebeklerde uyku problemleri çok sık görülür ve anne babaların kabusu haline gelmiştir. Sizler için hazırlamış olduğumuz uyku problemlerine karşı öneriler yazımızda, bebeğinizin nasıl daha sağlıklı bir uyku düzeni kazanacağını ele aldık. Sözü çok fazla uzatmadan maddelerimizi inceleme altına alalım.

 

Bebeklerde Sağlıklı Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler

* Bebeğinizin uykusunun bölünmeden kesintisiz olması ve kolayca uykuya dalabilmesi için karnının tok olması gerektiğini unutmayın.

* Bebeğinizi uykuya yatıracağınız zaman altının temiz ve kuru olduğundan emin olun. Bu sayede bebeğiniz uyurken ıslaklık hissi ile uyanarak ağlamayacak ve kesintisiz uyuyacaktır. Ayrıca ıslak bir bezle uyuyan bebeklerde pişik oluşumu çok sık görülür.

* Bebeğinizin yatağının rahat olduğuna emin olun ve sıcaklığın aşırı olmasına dikkat edin. bebeğin odası 25 derece olmalıdır.

* Bebeğiniz aşırı derecede yorulduğunda asla uyumaz ve huysuzlanır. Bu nedenle bebeğinizin çok fazla yorulmasına fırsat vermeden, durumu fark ederek onu uyutmalısınız. Bebeğiniz gözlerini ovuşturur ve esnemeye başlarsa onu hemen yatağına koymalısınız.

* Gündüzleri çok fazla uyuyan bebekler geceleri anne ve babalarını uyutmazlar. Üstelik uyuyan anne babalarının uyanması ve onunla ilgilenmesi için ellerinden geleni yaparlar. Bu nedenle gündüzleri bebeğinizi daha az uyutun ve ona öğretici aktivitelerle eşlik ederek birlikte vakit geçirin. Bu sayede bebeğiniz gece daha rahat uyuyacaktır.

* Bebeğiniz 4 aylık olana kadar günde en fazla 2 saat uyanık kalırlar ve uyurken beslenmek için uyandıklarında onlara kontrollü şekilde beslenme alışkanlığı kazandırarak sakin şekilde uyumaya devam etmelerini sağlayın.

* Bebeğinize uyurken ninni okuyarak sakinlik duygusunu aşılayın. Bu sayede bebeğiniz sizin sesinize alışacak ve size karşı güven duygusu gelişecektir. Size daha çok bağlanması ve sakince uyuması için bu aşama çok önemlidir.

* Evde gerçekleşen rutin sesleri bebekler sever ancak ani ve onun kulak yapısı için fazla olabilecek yüksek seslerden kaçınmalısınız. Bu gibi ani hareketler bebeklerin psikolojisi üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilir ve bebeğinizin sinir sistemi bozulabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.