Yenidoğan Sarılığı Tedavisi ve Yöntemleri

08.12.2014
92
Yenidoğan Sarılığı Tedavisi ve Yöntemleri

Yenidoğan Sarılığı ve Tedavisi

* Yenidoğan bebeklerde sarılık çok yaygın olarak görülmektedir. Zamanında ve gelişimini tamamlamış olarak dünyaya gelen bebeklerin neredeyse `’ında, dünyaya erken gözlerini açmış olan prematüre bebeklerin ise % 80’inde yenidoğan sarılığına rastlamak mümkündür.

* Yenidoğan bebeklerde sarılık genellikle göz bölgesinden anlaşılmakla birlikte zamanla yüz bölgesiyle aşağı kısımlara doğru iner. İleri derecelere ulaşan yenidoğan sarılığı karın bölgelerinde görülürse ciddiye alınmalıdır.

* Yenidoğan bebeklerin sarılık olup olmadığını tespit edebilmek için kanda yer alan bilirubin oranları ölçülür ve çıkan sonuçlar değerlendirilerek yenidoğan sarılığı tanısı konulur.

 

Yenidoğan Sarılığının Bebeğe Zararları

* Sarılık bilirubin maddesinin kanda az bulunmasından dolayı meydana gelen bir hastalıktır. Kan içerisinde antioksidan görevi görür ve zararlı miktopların hücrelerden atılmasını sağlar. Bu nedenle kan içinde bulunması gereken en temel bileşenlerden bir tanesi olarak dikkat çeker.

* Kanda bilirubin az görüldüğünde bağırsak, akciğer ve beyin rahatsızlıkları görülebilmektedir. Diğer yandan kanda yüksek oranda görülen bilirubin maddesi kemkterus isimli beyin hastalığının görülebilmesine neden olabilir ve bu hastalık çok fazla olan bilirubin maddesinin beyin bariyerini aşmasıyla oluşmaktadır.

* Bebeklerde düşük veya yüksek olmak üzere bilirubin miktarında kritik oranlar saptanırsa ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Bunun için baz alınan değerler yaklaşık olarak 2.5 Kg olarak dünyaya gelmiş bir bebekte bilirubin değeri 18 olarak saptanırsa fototerapi denilen bilirubin değerini oranlayıcı tedavi yöntemine başvurulmalıdır.

 

Yenidoğan Sarılığı Nasıl Tedavi Edilir?

* Bebeğin kanında bulunan bilirubin oranı kritik seviyelerde tespit edilirse fototerapi denilen tedavi yöntemi uygulanmaya başlanır.

* Fototerapi bilirubini suda eriyen bir bileşene dönüştürür ve fazla olan bilirubin oranı idrar ile vücuttan kolaylıkla atılır.

* Bazı kritik durumlarda bilirubin düzeyi çok fazla artış gösterir ve buna bağlı olarak kan değişiminin zorunlu hale gelmesi söz konusu olabilir. Böyle durumlarda IVIG verilerek tedaviye devam edilir. Ancak IVIG tedavisi için geç kalınmış olabilir ve bilirubin çok fazla artış göstermiş olabilir. Böyle durumlarda kan değişimi zorunlu şekilde uygulanmaktadır.

* Sarılık geçirmekte olan bebeklerin çok iyi şekilde beslenmeleri gerekmektedir. Gerekli protein, karbonhidrat ve vitamin değerlerini fazlasıyla alarak beslenen bebeklerin kan değerlerine bakıldığında bilirubin oranlarının dengeli ve düşük çıktığı tespit edilmiştir. Bu sebeple sarılık tespit edilen beslenmek bebeğin en iyi şekilde sağlığına kavuşması için en önemli faktörlerden biridir.

* İlk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmek gerekse bile yenidoğan sarılığı görülen bebeklerde doktorların ek gıdaya belirli bir süre izin verdikleri ve bebeklere beslenme programları uygulayabildikleri bilinmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Elvan dedi ki:

    korktuğum başıma geldi maalesef bebeğimde yenidoğan sarılığı oldu.dr pek açıklayıcı konuşmadı bu yenidoğan sarılığı kaç gün sürer kaç günde geçer bi yrd olur musunuz ltf?