Yoğun Meme Dokusu ve Meme Kanseri Riski

08.03.2015
74
Yoğun Meme Dokusu ve Meme Kanseri Riski

Yoğun Meme Dokusunda Kanser Riski

Dünya üzerinde yapılan araştırmalara göre meme dokusunda incelemelere bağlı olarak meme kanseriyle ilgili belirtilerin incelenmesi sürecinde her 4 kadından 3’ünde yoğun meme dokusunda meme kanseri riskinin bulunduğu açıklanıyor. Üstelik yoğun meme dokusuna sahip olan kadınlarda meme kanserine yakalanma oranı diğer kadınlara göre neredeyse 5 kat daha fazla olarak seyrediyor. Yoğun meme dokusu kanser riskini sizler için tüm detaylarıyla inceledik.

 

Yoğun Meme Dokusu Nedir?

Yoğun meme dokusu süt bezlerinin ve meme içerisinde bulunan süt kanallarının memede bulunan yağ dokusuna oranla daha fazla olduğu durumdur. Burada doktorların mamografi incelemelerinde bağ ve bez dokuları beyaz olarak gözlemlenirken yağ dokuları ise siyah olarak görülmektedir. Burada araştırmalar sonucu  mamografide siyah görüntünün fazla olması yanı yoğun meme dokusunun fazla olmasıdır. Bu durumda mamografi değerlendirmeleri de daha zor yapılmaktadır.

 

Yoğun Meme Dokusunun Riskleri Nelerdir?

Yoğun meme dokularının riskli grupta yer alması meme kanseri riskinin çok yüksek seviyelere ulaştığının bir habercisi. Buna bağlı olarak dünya üzerinde meme kanserine karşı yaratılan farkındalıklara bağlı olarak yoğun meme dokusu riskinin her zaman ön planda tutulduğunu ve kansere karşı korunmada bu konuya dikkat çekildiğini görmekteyiz.

 

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Meme kanserinin en büyük belirtilerinden bir tanesi meme bölgesinde veya koltuk altı bölgesinde yumru oluşmasıdır. Bunun yanı sıra meme uçlarında kızarıklık, kaşıntı ve memelerde bir miktar akıntının da meme kanserinde belirtilerden bazıları olduğu açıklandı.  Bazı durumlarda meme kanserinin belirtileri arasında meme uçlarında veya meme yüzeyinde çukurlaşmalarında görüldüğü tespit edilmiştir.

Meme kanseri çok hızlı ve sinsice yayılan bir hastalıktır, erken teşhisinde kolaylıkla tedavi edilebileceği gibi geç kalınan durumlarda tedavi durumu mümkün olamamakta ve hastalık kemiklere ve diğer dokulara yayılabilmektedir. Meme kanserinde mümkün mertebe erken teşhis için kendinizi muayene edebilmelisiniz. Bunun için meme dokusunda veya koltuk altında bulunan yumru veya benzeri oluşumlara karşı tedbirli olmalı ve bu tür oluşumları tespit ettiğiniz anda doktora başvurmalısınız.  

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.