Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon)

07.09.2015
95
Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon)

Yüksek Tansiyon ve Belirtileri

Tansiyon, damarlardaki kan basıncına verilen addır. Tüm insanlarda hemen her gün tansiyon çıkması ve düşmesi gibi durumları yaşamalarına rağmen bazı insanlarda bu durum sağlık dirençleri ve tansiyondaki oynamanın zamanına bağlı olarak daha az veya daha fazla hissedilebilmektedir. Tansiyonun aniden yükselmesi konusunu işleyeceğimiz yazımızda öncelikle tansiyonun gün içerisinde birçok kez yükselebileceğini, bu durumun spor, yorgunluk, heyecan, stres vb. durumlardan kaynaklanabileceğini bildirmek isteriz.

Bunun yanında tansiyonun aniden çıkmasında birçok faktör yer almakla birlikte belirtilerinden en çok görülenleri; baş ağrısı, aniden göz kararması, mide bulantısı, kusma ve zihinde tanımlanamayan olaylardır. Yüksek tansiyon tanısı konulması için insanların bir günde birkaç defa tansiyonunun ölçülmesi ve doktorlar tarafından bir kısım testlerin yapılması gerekmektedir.

 

Tansiyonun Aniden Yükselmesi Durumunda Ne Yapılmalı?

Parkta gezerken, otururken, bulaşık yıkarken, yürüyüş esnasında, herhangi bir spor faaliyeti gerçekleştirirken kısacası hayatın her anında tansiyonun aniden yükselmesi görülebilmektedir. Tansiyon yükselmesi ve düşmesi genelde uzun süren oturma, yatma sonrasında aniden ayağa kalkma durumlarında daha çok görülmektedir. Bu durumlarda belirli sakin bir ritimde atan kalbin ani hareketle bir anda damarlara fazla kan pompalaması ve damarların sinirler ile beyne baskı yapması söz konusudur. Bu tarz durumlarda doktora başvurmak en doğru çözüm olsa da; çoğu zaman bu mümkün olmadığından insanların sıvı tüketmeleri ve ayaklarını hafifçe yukarı kaldırmak şartıyla uzanmaları tansiyonun dengelenmesinde etkili olacaktır.

Diğer yandan son yıllarda tüm dünyada görülen aşırı yorgunluk ve depresyon gibi durumlar, tansiyonun ani yükselme ve düşme olaylarının yaşanmasına sebep olmaktadır. Depresyon ve yoğun yaşam temposu tansiyonda düşüş ve yükselişlere neden olacağı gibi bu durumun sürekli yaşanması kalp rahatsızlıklarına da sebep olacaktır. Belirli periyotlarda sürekli tansiyon yükselmesi yaşayan insanların doktora başvurarak kapsamlı bir muayeneden geçmeleri gerekirken, bilindik yöntemler ile tansiyonu dengelemek var olan bazı rahatsızlıkların tanısının konulmasında geç kalınmasına sebep olacaktır.

Tansiyon yükseldiği durumları fark edebildiysek; hemen kekik çayı veya limon suyu içebilirsiniz. Limon ve kekik suyu, içildikten sonra ayaklar yukarı gelecek şekilde uzanıldığında kısa bir süre içerisinde tansiyon normal seviyeye gelecektir.

 

Yüksek Tansiyonun Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir?

Tansiyonun yükselmesi durumunun sürekliliği insanlara hipertansiyon tanısı, vücutta birçok organın işlevini gerçekleştirmesine engel olmaktadır. Normal mantıkla düşüldüğünde de varılacak sonuç damarlarda basıncın artması olarak tabir edilen tansiyon yükselmesi durumu, özellikle kılcal damarların mevcut olduğu göz bölgesinde oldukça olumsuz durumlar oluşturmaktadır. Bunun yanında kalp, karaciğer ve böbreğe de oldukça fazla zarar veren yüksek tansiyon, ilk aşamalarda fark edilip doktor muayenesi ile tanısı konulup tedavisine başlanırsa tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Kronik olarak devam ede yüksek tansiyon rahatsızlıklarında felç, beyin kanaması, görme duyusunda azalma ve yok olma, kalbin büyümesi, bacak ve boyun damarlarında tıkanma gibi sorunlar görülebilmektedir.

Aşağıda kronik yüksek tansiyon hastalığının bazı belirtileri listelenmektedir.

-Aşırı kilolu iseniz,

-Yaşınız 35’den büyükse,

-Ailenizde kronik yüksek tansiyon rahatsızlığı olan varsa,

-Şeker hastalığı tanısı ile tedavi görüyorsanız veya ailenizde şeker hastaları varsa,

-Gebe iseniz

Kronik yüksek tansiyon hastası olabilirsiniz. Yüksek tansiyon belirtilerinde genel anlamda öz geçmiş ve sağlık durumuyla ilgili olan belirtileri görmüşken bunların yanında çevresel faktörler ve diğer rahatsızlıklardan dolayı kullanılan ilaçların da etkisi görülebilmektedir.

Yüksek tansiyondan korunmak için; Tuzdan bir an önce vazgeçilmeli, alkol, sigara gibi bağımlılıklardan kurtulmalı, mümkün olduğunca sakin bir hayat sürdürülmeye çalışılmalı, asitli ve sağlıksız yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.