Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Yumurtlama Dönemi

Gebelik dönemi, tıbben yumurtlama denilen olay döngüsü ile başlayıp doğum ile sonuçlanan periyodun tamamını kapsamaktadır. Gebelik oluşması için kadının sağlıklı ve düenli bir yumurtlama alışkanlığı çerçevesinde sağlıklı bir erkekle birlikte olması gerekmektedir. Yumurtlama dönemi karışık takvimler ile devam eden kadınlarda gebelik denemeleri diğerlerine göre daha az ihtimal ile başarılı olarak sonuçlanmaktadır. Yumurtlama dönemine denk gelen cinsel ilişkiler sonrasında gebelik oluşması daha yüksek bir durum olup sağlıklı ve periyodik yumurtlama dönemi yaşayan kadınların yaşadıkları cinsel ilişkilerde gebeliğin oluşma ihtimali oldukça yüksektir. Hamile kalabilmek için yumurtlama dönemine denk gelen bir ilişki, ilişki esnasında erkek bireyin yumurta hücresine yeterince sayıda ve hızda sperm gönderebilmesi, gönderilen spermlerin sağlıklı olmasıyla birlikte döllenme işleminin başlaması gerekmektedir. Yumurtlama dönemine denk gelmeyen cinsel birleşmelerde rahime giden spermler, yumurta hücreleri ile karşılaşamayacağı için gebelik oluşma ihtimali yoktur. Bundan dolayı kadınların son adet tarihlerine göre yumurtlama dönemi hesaplama aracımızı kullanarak gebelik için en doğru zamanı belirlemeleri gerekmektedir.

Yumurtlama Dönemi Ne Zamandır?

Yumurtlama dönemi, adet dönemlerinin ortalama 14 gün öncesine denk gelen dönemlerdir. Bu günlerde bir önceki adet döneminde vücuttan atılan yumurta hücrelerinin yenilenmesi, ilgili olgunluğa erişmesi ve gebelik oluşması için alt yapının oluşması sağlanmaktadır. Bu nedenle olgunlaşma sürecini devam ettiren yumurtlama dönemi esnasında meydana gelen cinsel ilişkilerde gebelik görülmesi daha yüksek ihtimal olacaktır.

Yani iki adet dönemi arasındaki günlerin tam ortasında ilişkinin yaşanması gebelik oluşma ihtimalini yükseltecektir. İki adet döneminin ortasında kalan yumurtlama döneminin adet arası tarihlerin 14.gününe denk geldiğinin bilinmesi düzenli olarak 14.günden birkaç gün önce cinsel ilişki evresinin başlaması sonucunu doğurmaktadır. Yumurtlama döneminin ortalama 10.gün ile 18.günü arasında gerçekleşen cinsel birleşmeleri erkek bireyin de üreme sağlığı açısından sağlıklı olması durumunda büyük ihtimal ile gebelikle sonuçlanacaktır.

Yumurtlama dönemi, her ne kadar adet dönemleri düzenli olan kişiler için net sonuçlar veriyor gibi görünse de son adet tarihiniz ve adet pğeriyotlarınızın ortalamasına göre bir yumurtlama dönemi tespiti yapabilirsiniz. Yumurtlama dönemi hesaplama aracımız ekranımızda sizlere yardımcı olacaktır.