Gebelik Dışında Beta Hcg Değeri Neden Yükselir?

Gebelik Dışında Beta Hcg Değeri Neden Yükselir?

Gebelik Dışında Beta Hcg Değeri Neden Yükselir?

Gebelik Olmadan Beta HCG Artışının Sebepleri Nelerdir?

Öncelikle beta hcg testi nedir, açıklamak gerekirse; idrardaki veya kandaki hcg ( human chorionic gonadotropin) hormonunun seviyesini belirlemek için yapılır. Genellikle de, kadının hamile olup olmadığını anlamak için, doğumsal anormalliklerin kontrolünde ve dış gebelik varlığı söz konusu olduğunda kullanılmaktadır. Ayrıca, rahim kanseri ve erkeklerde görülen testis kanseri gibi kanser türlerinin de taranması için beta hcg testi uygulanır.

Beta hcg ‘nin oluşurken, sperm tarafından döllenen yumurtanın, rahim duvarına yerleşmesiyle, plesanta gelişir ve hcg salgılanır. Salgılanan beta hcg, kanda ve idrarda görülür ancak kandaki idrara göre daha erken dönemde tespit edilebilir. Kanda yapılan beta hcg tespiti, yumurtanın rahim duvarına yerleşmesinden yaklaşık 6 ile 12 gün sonrasında yapılabilir. Beta hcg testi genellikle, kanda hcg seviyesini belirler, idrarda ise, hcg ’nin varlığını veya yokluğunu göstererek, tespit edilir.

Gebelik dönemindeki bir kadının, her 2 günde beta hcg değerinde artış gözlenir ve bu beta hcg değerindeki artış hamileliğin son dönemlerine doğru yavaşlamaya başlar, daha sonra sabit değerde kalır. Eğer, gebelik sürecinde beta hcg değerinde bir artış yok ise, gebeliğin seyrinde bir sorun olması söz konusudur.

Normal hamile olmayan bir kadının, beta hcg değerleri 0-10 m1U/ml iken, hamile olan bir kadının, bu değerlerinin üzerinde olduğu gözlenir ve bu artış gebelik döneminde iki günde bir artarak ilerlemektedir. Ayrıca, beta hcg testi dış gebelik tespiti için de ayrı bir öneme sahiptir.

Şöyle ki; beta hcg testinde kısa sürelerde bir artış gözlemlenir, ama ultrason ile yapılan muayenede rahimde kese gözükmüyor ise, dış gebelik olduğu düşünülebilir. Bununla beraber, beta hcg testi sonucuna göre, mol hidatiform denilen hastalık için de, iyileşmenin olup olmadığına beta hcg değerlerine bakılarak, kontrol edilir. Bu türde olan problemlerin, daha önceden anlaşılabilmesi ve tedavi sürecinin erken uygulanabilmesi açısından, beta hcg testi ile ultrason takibi birlikte yapılmalıdır.

Beta hcg değerlerindeki artış, normal bir gebelik sürecinin ilerleyişi ile doğru bilgiler verirken, bebeğin sağlığı ile ilgili değerlendirmelerde doğru ve net bilgi vermediği gözlemlenmiştir. Yani, gebelik döneminde bebeğini kaybeden bir kadının, plesantadan düşük de olsa hcg hormonun salgılandığı görülmüştür. Bu nedenle bebeğin anne karnındaki sağlığı ile ilgili net bilgi vermemektedir.

Diğer açıdan, gebelik dışında olan beta hcg değerindeki artışlar, beraberinde başka problemleri getirebilir. Bunları kısaca sıralayalım.

 • Dış Gebelik : Hamileliğin rahim dışında gerçekleşmesi ile meydana gelir. Beta hcg testi ölçümlerinde, olması gereken değerlerdeki artışın, daha yavaş olduğu görülür. Ultrason ve beta hcg testinin birlikte takibi ile anlaşılmaktadır.
 • Kanser : Bazı kanser türlerinde Beta hcg değerleri yükseklik gösterebilir, yumurtalık kanseri, testis kanseri ve mesane kanseri gibi.
 • Mol Gebelik : Bu tür gebeliklerde kandaki beta hcg değerleri çok yüksek düzeyde olduğu görülmüştür.
 • Hipofizer hcg : Gebe olmayan bir kadında, hipofiz bezinde bulunan hücrelerin çok az miktarda da olsa hcg üretmesiyle ortaya çıkar.
 • Çoğul Gebelikler : Anne karnında, iki veya daha fazla sayıda bebeğin bulunması ile, kandaki beta hcg değerleri normale göre daha da yüksek seviyededir.

Bunların dışında, gebelik döneminde gözlenen, beta hcg değerlerindeki düzenli artışlar, hamileliğin yolunda gittiğini gösterirken, diğer taraftan da hamile olup, beta hcg değerinde düşüklük olması, anne veya bebek açısında bir sorun olduğunun sinyalini vermektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına, gebelik dönemindeki doktor kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Benzer Konular
7 Yorum
 1. Meltem Karakoç 19 Mart 2017

  Beta hcg değerim \n0.100 çıktı yüksek mı yoksa bir sıkıntı mı var cevaplarsaniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 2. ayşe 02 Mart 2017

  kolay gelsin geçen gün doktorum 3 lü tama testi yaptırdı. \nAFP DEĞERİ 87.4\nHCG DEĞERİ 40341\nE3 DEĞERİ 1.06 \nçıktı doktorum birşeyde demedi bu değerler ne anlama geliyor bilgi verirmisiniz.

 3. melek 15 Şubat 2017

  meraba bana yardımci olursaniz çok sevinirim hamilemiyim değilmiyim diye kan tahlili yaptım 1326.00 çıktı bu ne demek kaç haftalik yada kaç günlük hamileyim lütfen bana yardımci olun\n

 4. eylül 12 Şubat 2017

  Regl tarihime 4 Gün varken kan testi yaptirdim sonuç 1.20 sizce artış olur mu? Hamilelik şüphesi olabilir mi

 5. Canan 10 Şubat 2017

  Bugun gebelik icin kanverdim sonuc 11.94 cikti doktor kesin bisey demedi sinirdasin acaba hamilemiyim merak ediyorum

 6. Nalan 26 Ocak 2017

  Merahaba ben adetim gecikince kan verdim ilk kanda gerim 0.27 cikti snrkinde 0.42 cikti 3de 1.64 cikti acaba hamile olma olasiligim varmidir.

 7. Gül 11 Aralık 2016

  Benim idrarda 2 cizgi cikdi doktora gittim kan degerim 109 cikdi sizce hamilemiyim degilmiyim ve pembe rekli ithapim geliyor

Yorum Yazın