13 Aylık Bebek Gelişimi

13 Aylık Bebek Gelişimi

13 Aylık bebek artık rüya görme kabiliyetine sahiptir bu nedenle rüya gördüğünde gece daha sık olarak uyanacaktır. Bu dönemde artık çok daha fazla hareketlilik göstermeye başlamıştır ve çevresindeki herşeyi elleyerek ve yerinden alarak gözlemlemek ve incelemek isteyecektir. Bebeğinizin çevresine zarar verdiğinde ona gülümser ve yaptığı davranışları onaylayacak olursanız, davranışlarını daha şiddetli şekilde tekrarlayacak ve yaptıklarının normal davranışlar olduğunu düşünecektir.

13 Aylık bebeğin artık duyguları yeterli oranda gelişmiş olacaktır ve size karşı çok daha fazla bağımlılık göstererek sizi sürekli olarak yanında isteyebilir. Özellikle bebeğinizle uzun süre zaman geçirdikten sonra ayrılmak zorunda kaldığınızda arkanızdan ağlama gibi durumlara hazırlıklı olmalısınız. Bebeğin annesine aşırı düşkünlüğü genellikle bebek 18 aylık oluncaya kadar devam eder ve bebek büyüdükçe giderek azalmaya başlar.

13 Aylık bir bebek bazı ihtiyaçlarını artık kendisi karşılayacak konuma ulaşmıştır ve buna bağlı olarak kendi kendişne bardaktan su içebilmektedir. Bu yaşlarda bardaktan su içerken dökebilir ancak buna asla kızmayın, zamanla düzgün çekilde su içmeyi başaracaktır. Ayrıca 13 aylık olan bebeğin artık fiziksel gelişimi daha farklı bir yapıya dönüşecektir, burada tombik olan kol ve bacakları incelecek ve daha fit bir yapıya dönüşecektir. 13 Aylık bebeğinizde kilo alımı yavaşlayacak ve artık kas yapıları gelişmeye başlayacaktır.

 

13 Aylık Bebek Yürür mü?

13 Aylık bebekler genellikle bu yaşlarda dengesiz şekilde ayağa kalkabilir ve 2 adım attıktan sonra pop üzeri düşebilirler. Bu durum normal bir durumdur ve 13 aylık bebeklerde genellikle yürümesini kolaylaştırıcı yürüme arabalarının kullanılması faydalı olacaktır. Bebeğiniz 13 aylık olduğunda tam anlamıyla yürümeyebilir ancak evinizde bulunan eşyalara tutunarak yürüyebilmektedir.

Yürüme konusunda tüm bebekler birbirlerinden farklı olarak farklı zamanlarda yürümeye başlarlar. Bu nedenle bebeğinizin yürümesiyle ilgili olarak sabırlı olmalısınız ve bebeğinizi çevrenizdeki diğer bebeklerle yürüme konusunda kıyaslamamalısınız.

 

13 Aylık Bebeğin Gelişimini Desteklemek İçin Yapılması Gerekenler

13 Aylık bebeklerin en önemli problemlerinden bir tanesi gece görülen rüyalara bağlı olarak uyku bölünmeleridir. Bu nedenle bebeğiniz uyurken tetikte olmalısınız ve uyandığında ona sarılarak görmüş olabileceği rüyalara karşın onu sakinleştirmelisiniz.

Bebeğiniz 13 aylık olduğunda artık yanınızda onun için taşımanız gereken eşyalarda farklılık gösterecektir. Onun ihtiyacı olan eşyaları yanınıza eksik olarak aldığınızda huysuzluk çıkaracaktır. Bu nedenle biberonunu, mamasını, yedek giysilerini, sevdiği bir oyuncağını ve ıslak mendil, süt, su gibi temel ihtiyaçlarınızı kesinlikle yanınıza almalısınız.

 

13 Aylık Bebeklerde Konuşma

13 Aylık bebekler artık ufak ufak ilk adımlarını atmaya başlarlar ve ilk kelimelerinide konuşmaya başlarlar. Bu yaşlarda bulunan bebekler genellikle anne, baba ve dede gibi söylenmesi kolay sözcükleri konuşmaya başlarlar. 13 Aylık bebeğinizin konuşmasına yardımcı olabilmek için sizede çok büyük iş düşmekte. Bebeğinizin konuşabilmesi için ona yardım etmeli ve kolay hecelenebilen anne, baba ve dede gibi sözcükleri ona tekrarlayarak öğretmelisiniz. Ayrıca konuşmaya başladığında onu kucaklayın ve sevin böylelikle doğru bir şey yaptığını anlayacak ve bu durum onu teşvik edecektir.

Ayrıca bu dönemlerde bebeğinize artık kitap sevgisini aşılamaya başlamalısınız. Bunun için bebeğinize hoşlanacağı kitapları alın ve tane tane olacak şekilde ona okuyun. Bu sayede bebeğiniz diksiyon ve konuşma kalıplarını öğrenecek ve sevdiği masalları sizden dinlemiş olmanın zevkini yaşayacaktır.

 

* 13 Aylık bebeğinize daha önceki aylarda su çiçeği aşısı yaptırmadıysanız bu ay yaptırmanız gerekebilir, ancak bu kararı doktorunuzun vermesi en doğrusu olacaktır.