14.Hafta Gebelik

Hamileliğin 14. Haftası

Hamileliğin 14. haftası, hamilelik döneminin 13. ve 27. haftaları arasında yapılabilen 2. Trimester testlerinin yapılabildiği bir dönemdir. Ayrıca hamilelik süreci içerisinde en rahat şekilde geçirilebilecek dönemlerden bir tanesi olarak bilinir.

Hamileliğin 14. haftası artık iştahınızın iyice düzene girdiği ve kusmaların geçerek hamileliğe en çok alıştığınız dönemdir. Geçiş haftalarda yaşanan bu tür problemler sonucunda belki kilo kaybetmiş olabilirsiniz, bu beklenen bir durumdur ve bu haftadan sonra kilo alımı da başlayacaktır. Tüm bunların beraberinde hamilelikle birlikte bozulan uyku düzenleri de artık sağlıklı bir düzene kavuşacak ve kendinizi sürekli olarak halsiz ve yorgun hissetmeyeceksiniz . Hamileliğe alışmakta olan bedeniniz artık daha enerjik olacaktır. Bu sayede anne adayı hamileliği ile birlikte günlük rutin aktivitelerini ve ski hayatını yeniden kazanmış olur.

Ayrıca hamileliğin 14. haftası bebeğinizin ses telleri gelişmekle birlikte gözleri yanlardayken tam anlamıyla normal yerlerine gelerek yerlerine oturmuştur. Diğer yandan bebeğinizin bedensel kimliğini oluşturan parmak izleri belirginleşmeye başlar ancak derisi henüz çok ince ve şeffaf şekildedir.

Hamileliğin 14. haftasında bebeğin boyutları neredeyse 89 mm civarına ulaşmıştır ve ağırlığı neredeyse 30 gram civarındadır. Hamileliğin 14. haftasında bebeğiniz nefes alıp verme hareketlerine tam anlamıyla başlamıştır. Ancak bu durum daha önceki haftalarda denemesini yapmış olduğu aminyon suyunu alıp vererek gerçekleşir.

14. haftada artık vücut siluyetinin tam anlamıyla gerçekleştiği dönemdir ve boynu iyice uzayarak bedeninden bir miktar daha ayrılır. Kalp atışları ise hissedilir şekilde dopler cihazı ile duyulabilmektedir. Ayrıca sindirim sisteminde yoğun bir çalışma gözlemlenir ve sanki besinleri ağız yoluyla tüketiyormuş gibi sindirim sisteminde çalışma eğilimleri saptanır. Hamileliğin 14. haftasında artık bebeğinizde hareketlenmeler başlamıştır ve ellerini ağzına götürerek parmaklarını emebilir.

Hamileliğin 14. haftasında gerçekleşen en önemli durumlardan biri ise kemik iliğinin kan hücreleri üretmeye başlamasıdır.

 

Hamileliğin 14. Haftasında Kabızlık Problemleri

14. hafta içerisine girdiğimizde artmaya devam eden östrojen ve progesteron hormonlarının kabızlığa yol açtığı bilinmektedir. Bu dönem içerisinde lifli besinlerin daha fazla tüketilmeye başlanması, bol su içilmesi, sebze meyve tüketiminin arttırılması, kafeinli içeceklerin daha az tüketilmesi ve sadece doktorunuzun önerdiği bağırsak çalıştırıcı bitki çaylarının belirlenen oranlarda tüketilmesi ile kabızlık problemleri kısmen çözümlenebilmektedir.

Ancak hamileliğin 14. haftasında meydana gelen kabızlık probleminiz çok ileri derecelerde seyrederse kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız.

 

Not: Bu dönem hamileliğin olumsuz etkilerinden mümkün olduğu kadar kurtulduğunuz bir döneme ve 2. Trimester’a geçiş yaptınız. Bu dönem içerisinde iştahınızda artış olacak ve daha rahat beslenebileceksiniz. Ancak beslenirken çok aşırı besin tüketirseniz almanız kilodan çok daha fazla kilo alabilmeniz mümkün. Bu nednele hamileyken almanız gereken besinleri tüketmelisiniz ancak kalorisi çok yüksek ağır gıdalar aşırı kilo aldırıcı etkiler gösterebilmektedir. Fakat hamilelik boyunca asla rejim yapmamalısınız çok zararlı etkileri görülmektedir.

Hamilelikte belinizin kalınlaşması beslenme alışkanlıklarınızdan dolayı değil, rahminizin genişlemesinden dolayı gerçekleşmektedir.