23.Hafta Gebelik

Hamileliğin 23. Haftası

Hamileliğin 23. haftası bebeğinizin hareketliliğini daha iyi hissedebileceksiniz. Özellikle bu haftadan sonra iyice güçlenen bebeğiniz göbeğinize tekme attığında göbeğin dışından bile gözle görülür şekilde belli olacaktır. Bu nedenle bu heyecanlı ana babada tanıklık edebilir. Bebeğiniz bu hafta yaklaşık olarak 29 cm boyutlarında ve yarım kilonun çok az üzerindedir.

Bebek hamileliğin 23. haftasından itibaren iyice insan formuna geçer ve büyüyerek kilo almaya devam eder. Yani hamileliğin 23. haftası bebeğinizin yenidoğan bebek formuna geçtiği haftadır.  23. haftada bebeğin pankreas bezleri gelişir ve orta kulak kemikleri sertleşme belirtileri gösterir.

Tüm bunların dışında bebeğin yaşamsal fonksiyonlarının içerisinde en önemlilerinden biri olan akciğerlerinin gelişimi devam eder. Hamileliğin 23. haftasında bebeğiniz akciğerlerinin normal fonksiyonlarını göstermesi için gerekli olan sürfaktan denen bileşenin üretimine başlar ve pankreas insülin salgılamaya devam etmektedir.

Ayrıca bebeğinizin anne karnındaki gelişiminde bir diğer heyecan verici olay ise bebeğe göz rengini verecek olan irisin oluşmaya başlamasıdır. Fakat göz renginin belli olmamasıyla birlikte, belli olsa bile bebeğiniz dünyaya gelmeden bunu görme şansınız bulunmamaktadır.

 

Bebeğin Ters Doğma İhtimali Yani Makattan Geliş

Hamileliğinizin 13. ve 27. haftaları arasında yapılacak olan 2. trimestersırasında bebeğiniz içinde bulunduğu ortama gire biraz küçüktür ve içerisinde yüzmekte olduğu suda çok fazla hareketlilik göstermektedir. İncelenen hamilelikler içerisinde 13. ve 27. haftalar arasında bebeklerin % 50’sinin ters pozisyonda olduğu tespit edilmiştir. Ancak bu durum korkulacak bir durum değildir ve sürekli olarak hareketlilik içerisinde bulunan bebeğinizin bu haftalarda ters veya yan olarak sürekli hareketlilik halinde olması risk teşkil etmez. Genellikle 35 haftaya kadar bebeğiniz devamlı olarak hareketlilik gösterir ve pozisyonunu değiştir.

Hamileliğin 35. Haftasına ulaşıldığında bebeğin normale dönme oranı çok yüksektir. Ters doğum istatistikleri incelendiğinde bebeklerin yaklaşık olarak % 3’ünün ters olarak dünyaya geldiği tespit edilmiştir.

 

Hamileliğin 23. Haftasında Hamilelik Şikayetleri

Hamileliğin 23. haftasında rahim hızla büyümeye devam etmektedir ve bu durum diafram bölgesine aşırı derecede baskı uygulamaya devam eder. Bu nedenle nefes almakta güçlükler hissedilebilir ancak çok korkulacak bir durum değildir. Bu durum daha çok günlük aktiviteler sonucu daha fazla yorulmaya ve nefes alma güçlüklerine sebebiyet verir. Bu durum vücudun hamileliğe alışması ve adaptasyon sürecinin tamamlanması ile hamileliğin ilerleyen dönemlerinde normale dönecektir.

Ayrıca hızla büyüyen ve ağırlaşan rahim bel ve omurilik bölgelerine yoğun şekilde baskı uygular ve vücudun ağırlık merkezi öne doğru değişmeye başlar. Hamileliğin 23. haftası yeni denge ritmine alışamayan anne adayları denge sorunları yaşayabilirler. Bu sebeplerden dolayı daha rahat bir giyim tarzı benimsemeli ve özellikle topuklu ayakkabı giymekten kaçınılmalıdır. Bu dönemlerde rahat ve alt kısmı düz olan ayakkabıların giyilmesi tercih edilir.