24.Hafta Gebelik

Hamileliğin 24. Haftası

Hamileliğinizin 24. haftasında yaklaşık olarak 6 – 7 kilo almış olacaksınız. Yani tüm hamileliğiniz boyunca almanız gereken kilonun yarısını almış oluyorsunuz. Hamileliğinizin 24. haftasında bebeğinizde sizin gibi kilo alacaktır. Bu dönem içerisinde bebeğinizin ortalama ağırlığı 600 – 650 gram civarında olacaktır. Ayrıca bebeğinizin 24. hafta içerisinde damar gelişimleri ve akciğerlerinde gelişim hızla devam etmektedir.

Bebeğiniz 24. haftadan sonra dış dünyada daha rahat yaşayabilmek için gerekli olan fonksiyonlarını geliştirmektedir. Yani bebeğinizin dış dünyada yaşayabilmek için tüm organları olması gerektiği gibi çalışmaya başlamıştır.

 

 

Hamilelikte Epilasyon Nasıl Yapılır?

İstenmeyen tüyler hamilelik döneminde büyük bir sorundur. Bu tüylerin nasıl alınabileceği ve hangi yöntemlerin sorunsuz şekilde uygulanabileceğini anne adayları için araştırdık. Bu yöntemler arasında ağda, iğne epilasyon, lazer epilasyon, tüy dökücü kremler ve jiletle tüylerin alınması yer almaktadır.

Ayrıca özellikle hamileliğin 24. haftasına ulaşıldığında vücuttaki hormonel değişimler çok fazla artar ve buna bağlı olarak tüylenme çok daha fazla görülür. Bu aşırı tüylenme durumu hamileliğin sona ermesiyle birlikte eski düzenine dönecektir. Bu nedenle hamilelik sırasında geçici yöntemlerle kıl ve tüylerden kurtulmalı, hormonlarınız eski haline dönüp tüylenme azaldığında kalıcı epilasyon yöntemlerini uygulamalısınız.

 

Hamilelikte Epilasyon Yöntemleri

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyonun bebek üzerindeki etkilerinin olumlu olduğunu ispatlamış bir araştırma yoktur. Anne adaylarının cildi hamilelik döneminde normalden çok daha fazla hassaslaşır ve bu yöntemle cilt altına lazer etkiler ulaşabilir. Bu nedenle hamilelikte lazer epilasyonun tercih edilmesi önerilmemektedir.

 

İğneli Epilasyon

İğne ile yapılan epilasyon yönteminin bebek üzerinde tespit edilen bir yan etkisi görülmemiştir ancak bunu tespit etmek için çok fazla bilimsel çalışma olduğuda bilinmemektedir. Cildin hassaslaştığı hamilelik döneminde yinede kullanılmaması uygundur.

 

Hamilelikte Ağda

Hamilelikte en çok tavsiye edilen ve uygun görülen epilasyon yöntemi ağdadır. Özellikle bikini bölgelerine ağda uygulanması hassasiyet isteyen bir durumdur ve bu bölgelere uygulanan ağda cildin hassaslığına bağlı olarak kanama semptomu gösterebilmektedir. Hamilelik dönemlerinde ağda öncesinde ve apda sonrasında nemlendirici ile cildi yumuşatmak çok önemlidir. Ağda her zaman hijyen isteyen bir durumdur ancak özellikle hamilelik döneminizde çok daha fazla hijyene önem vermelisiniz.

 

Not: Hamileliğinizin 24. haftasıyla birlikte erken ve riskli doğuma karşı bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu haftadan sonra erken doğum riskiniz olacağı için önlemlerinizi daha sıkı tutmalısınız.