9.Hafta Gebelik

Hamileliğin 9. Haftası

Hamileliğin 9. haftası bebek gelişiminin daha net bir şekilde belli olmaya başladığı haftadır. Bu hafta içerisinde embriyo tam anlamıyla fetüse dönüşür ve bundan sonra fetüs adıyla anılmaya başlar. Ayrıca daha önceki haftalarda fasulye tanesine benzemekte olan fetüs bu hafta minik bir insan yapısı şekline dönüşmeye başlar.

Hamileliğin 9. haftasında bebeğin kafa büyüklüğü net olarak belirgindir ve kafası vücudun yarısı oranındadır. 9. Hafta ile birlikte göz kapakları kapalı şekilde oluşum gösterir ve yaklaşık olarak 20. haftaya kadar kapalı kalacak şekilde oluşumuna devam eder. Bebeğin kendi içerisinde cinsiyeti tam olarak belirgin hale gelmiştir. Ancak erkek bebeklerde testis karın içerisinde yer aldığından 9. hafta ultrason ile cinsiyet tespiti yapılammaktadır.

Hamileliğin 9. haftası bebeğin reflekslerinde ilk olarak değişimlerin yaşanmaya başladığı dönemdir ve bu dönem içerisinde rahim duvarına gerçekleşecek olan dokunuş ve darbeleri bebek hissedecek seviyeye ulaşmış olur. Tüm dış faktörleri hissettiği anda hareketlenen bebek refleks fonksiyonlarını bu haftadan sonra daha çok geliştirmeye devam eder. Ayrıca 9. haftada bebeğin yüzü şekillenmeye başlar ve burnunun ilk oluşumları meydana gelir, ardından retina ve kalp kapakları oluşur ve işlevlerine başlarlar.

 

Hamilelikte 9. Hafta Karın Belli Olur Mu?

Anne adayının hamileliğin 9. haftasında belirgin şekilde karnı çıkmamıştır ve rahmi hızla büyümeye devam ettiği için artık yavaş yavaş değişimlerin oluşmaya başladığı dönemdedir. Normalde her insanın kendi yumruğu büyüklüğünde olan rahim bu dönemden sonra neredeyse bir ayva kadar büyük hale gelir ve rahim kanlanmasının artması sonucu bu durum meydana gelir.

Tüm bu gelişimlere kadar leğen kemiğinin ardından görünmeyecek küçük bir yapıdadır. Tüm bu nedenlerle 9. haftada henüz annenin karnı tam olarak değişime uğramamış ve büyümeye başlamamıştır. Hamilelik de karın büyümesi yaklaşık olarak 12. haftada leğen kemiğinden görülebilecek düzeye ulaşmaktadır. Bu nedenle çevrenizdeki insanların karnınızı fark edebilmesi 12. haftadan sonra mümkün hale gelmektedir.

 

Hamileliğin 9. haftası Yaşanabilecek Ağrılar

Hamileliğin 9. haftası kasıklarda ağrılar meydana gelebilmekle birlikte, normalin neredeyse iki katı kadar idrara çıkma durumu görülmektedir. Bunun nedeni ise rahimin çok hızlı büyümesine bağlı olarak mesaneye çok yoğun şekilde baskı uygulaması ve buna bağlı olarak mesane çok az sıvı ile dolduğunda bile boşaltılmasının gerekmesidir.

Hamileliğin 9. haftasında görülen ağrılar ise rahimin hızla büyümesine karşılık karın duvarındaki rahim bağlarının aynı hızla büyümemesi ve bu bağların içinden geçmekte olan sinirlerin kasılmasıdır. Gerilen bu sinirler anne adayında kasık ağrılarının oluşmasına neden olmaktadır.

Bu tür kasık ağrıları hamileliğin 9. haftasında normal olarak kabul edilir ancak ağrılar durulmayacak kadar şiddetlenir veya kanamalar meydana gelirse çok acil şekilde doktora başvurulmalıdır.

 

Not: Hamileliğin 9. haftası çevrenize karşı aşırı hassasiyet içerisinde olabilirsiniz ve bazen sebepsiz alınganlıklar yaşayabilirsiniz. Çok duygusal olduğunuz bu dönemde ağlama hisside yaşamanız mümkündür. Bu dönem hamileliğe alışma döneminiz olduğu için normaldir. Çevrenizdekilere karşı huysuz olabileceksiniz ancak onların kalbini kırmamaya özen göstermenizde fayda var.