Hamilelikte Eşler Arası İlişkiler

27.12.2014
88
Hamilelikte Eşler Arası İlişkiler

 

Hamilelik Döneminde Eşinize Nasıl Davranmalısınız?

Hamilelikte kadınlar psikolojik anlamda çok farklı duygular yaşar ve bu dönemde desteğe ihtiyaçları vardır. Burada profesyonel destek almaktan ziyade eşler arası dayanışma ve destek çok büyük önem taşımaktadır. Özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde değişen vücut yapısına alışmak ve beğenilmeme duyguları çok ağır basar. Bu nedenle hamileliğin ilk ayları başta olmak üzere hamile kadınlara çok daha dikkatli davranmak gerekmektedir. Bu durumda hamile eşlere çok güzel oldukları ve hamileliğin verdiği özel bir güzelliğe sahip oldukları betimlenirse, süreç ve değişimler daha kolay kabul edilecektir.

 

Hamileler Daha Çok İlgi İster

* Hamile eşinizle normalde olduğundan daha çok ilgilenmelisiniz. Hamilelik dönemi aşırı duygusallıkları beraberinde getiren bir dönemdir ve bu dönem içerisinde yalnızlık hissi çok ağır basmaktadır. Pek çok durumda yanında diğer aile bireyleri ve eşleri olan anne adayları, yinede kendilerini yalnızlık duygusuna kaptırabilirler.

* Burada hamile bayanlara mutlu olacakları sözler söylemek ve bebek dünyaya geldikten sonra yaşanacak mutlu anlar anlatılmalıdır. Bu sayede motive olan anne adayı kendini daha mutlu hissedebilir.

* Özellikle hafta sonları sosyalleşmek açısından çok uygun bir süredir. hamilelik boyunca evde kalan anne adayları ciddi tramvatik durumlar yaşayabileceğinden, hafta sonları hamilelerin katılabileceği etkinlikler hem anne adayı hem de eşi için eğlenceli olacaktır. Özellikle hamilelerin arkadaş ortamlarıyla birlikte sohbet edebilecekleri ortamlarda bulunmaları, hamileliğin psikolojik sağlığı açısından çok önemlidir.

* Ayrıca bebeğiniz anne karnındayken sizi hissedebilir ve hoş sözlerinizi duyabilir. Anlamasa bile ona sakin sözler söylemek ve şarklılar söylemek hem bebeği rahatlatır, hem de anne adayının aile olma duygularını tetikleyerek ona moral verir.

 

Çalışan Annelerde Hamilelik Dönemi

* Çalışan anneler toplum içerisinde bir yapı taşı olarak görev yaparlar ve hamilelik dönemi geldiğinde bir anda kendilerini evde bulurlar ve bu durum işe yaramazlık hissi ve boşluğa düşme gibi hisleri beraberinde getirir.

* Bu nedenle hamilelik döneminde özellikle çalışan anne adaylarının, doktorun izin verdiği süre boyunca işe devam etmeleri çok önemlidir. Burada baba adaylarının baskıcı bir tavır takınması ve doktorun izin verdiği halde eşlerini evde kalmaya zorlaması anne adayını daha çok bunalıma sokabilir.

* Çok ağır olmayan içler hamileliğin 7.5 – 8. ayına kadar rahatlıkla yapılabilmektedir. Zaten riskli hamilelik durumlarında doktorunuz gerekli şekilde sizi yönlendirecektir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.