Anne Karnındaki Bebeğe Müzik Dinletmek

27.02.2015
83
Anne Karnındaki Bebeğe Müzik Dinletmek

Anne Karnındaki Bebeğe Müzik Dinletilmesi

Anne karnındaki bebeğin müzik ile sakinleştirilmesi ve dingin bir yapıya geçilmesi son dönemlerin en çok tartışılan konularından bir tanesidir. Bazıları anne karnındaki bebeğin müzik ile sakinleştiğine ve psikolojik anlamda olumlu etkiler yaratıldığına inanırken, bazıları ise bebeğin müziği duymadığını ve duysa bile müzikten hiç bir şekilde etkilenmeyeceğini savunur.

İlk olarak belirtmemiz gereken en önemli madde bebeklerin 5. aydan itibaren anne karnında tüm sesleri duyabilecek niteliklerde olmasıdır. Ancak yapılan araştırmalara göre elbetteki dünyaya gelmiş bir bebek kadar iyi duyamazlar ancak gürültülerin niteliklerini ve tonlarını ayırt edebilecek niteliklere sahiptirler. Anne karnındaki bir bebek sesleri genellikle boğuk ve bir uğultu şeklinde duyabilmektedir. Ayrıca sadece dışarıdaki sesleri değil, annenin organlarının çalışma seslerini ve kan akış seslerini çok iyi şekilde duyabilmektedirler. Annelerinin sesleri çocuklara kemik ve dokulardan iletilir ve bu nedenle organların sesleri dışarıdan gelen sesler kadar boğuk değildir. Buna bağlı olarak çocuk dışarıda olan sesler içerisinde en çok anne ve babasının sesini duymaktadır. Böylece dünyaya geldikten sonra anne ve babasının sesini çok iyi şekilde ayırt edebilir ve tanıyabilir.

Bazı anne ve babalar bebeğin müziği tam anlamıyla dinleyebilmesini sağlamak için kulaklığı annenin karnına dayarlar ancak bu gereksiz bir yöntemdir ve anne karnında olan bebekler insanların duyabildiği müzikleri duyabilmektedirler, sesler sadece bir miktar daha boğuk olmaktadır.

 

Gebelikte Bebeğe Müzik Dinletmenin Bebek Üzerinde Yarattığı Etkiler Nelerdir?

* Anne karnında gelişimine devam eden bebeğe müzik dinleterek, bebeğin gelişimini olumlu yönde etkilemeyi başaramazsınız. Bu durum zekasını da etkilemeyecektir.

* Ancak anne karnındaki bebeğe müzik dinletilmesi özellikle 5. aydan sonra duymaya başlayan bebekler üzerinde tıpkı yetişkin insanlarda olduğu gibi sakinleştirici etkiler yaratacaktır. Tabi ki çok sert ve bebeği rahatsız edecek müzikler bebeği olumsuz yönde etkileyecektir. Bunlar yerine sakinleştirici etki yaratabilecek müziklerin dinletilmesi gerekmektedir.

* Anne karnında kalp ritmine alışmış olan bebek için en iyi müzikler kalp ritmine yakın hafif tempolu müzikler olacaktır. Özellikle gebelik sırasında bebeğe dinletilen müzikler bebeğinizin doğduktan sonra yadırgamayacağı ve alışkın olduğu müzikler olacaktır, bu nedenle gebelikte dinletilen müziklerin bebeğinizin müzik zevki ve anlayışı üzerinde çok fazla etkisi olacaktır.

* Müziğin sakinleştirici etkilerinin yetişkin insanlarda olduğu kadar küçük bebeklerde ve anne karnındaki bebeklerde de tartışılmaz şekildedir. Özellikle bebekten ziyade anne adaylarının sakinleştirici müzikler dinlemesi ve rahatlaması şarttır. Anne karnında yer alan bebekler annelerinin stresini en ince detayına kadar hissetmektedir. Bu nedenle müzik dinlemek hem anne için hem de anne karnındaki bebek için çok önemlidir.  

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.